Mine sisu juurde

Tööandja

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]


  • Kollektivistliku ühiskonna liige püüab igas olukorras säilitada nii enese kui ka teiste väärikust. Väärikuse kaotamine on halvim, mis võib juhtuda. Viis, kuidas väärikust kaitstakse, võib individualistlikust kultuurist pärit inimesele jääda üsnagi arusaamatuks. Näiteks on kollektivistlikus ühiskonnas mõeldamatu, et alluvaga vesteldaks otse ja avameelselt tema töösooritustest, kuna sellises vestluses võib alluv oma väärikuse kaotada. Kui tööga ei olda rahul, siis antakse sellest teada taktitundeliselt ja kaudselt, näiteks kasutades vahendajat, kelleks võib olla töötegija mõni sugulane. Nõndamoodi halbu uudiseid edasi andes kaitstakse inimest väärikuse kaotamise eest.
Samuti kaitseb alluv tööandja väärikust. Näiteks kui tööandja õpetab töötajale mingit töövõtet, millest viimane siiski aru ei saa, ei ütle ta seda kunagi otse. Vastupidi, ta pigem ütleb, et saab kõigest aru, sest vastasel korral edastaks ta tööandjale sõnumi, et tegemist on halva õpetajaga, kes ei suuda arusaadavalt seletada. Nõnda haavaks ta tööandja väärikust, mis kollektivistlikus kultuuris on kõigi käitumisreeglite vastu. Seda, kas õpetusest aru saadakse või ei, tuleb tööandjal välja lugeda muude märkide järgi. (lk 26)
  • Hille Pajupuu, "Kuidas kohaneda võõras kultuuris?", 2000, 1. trükk


  • [Õpetussõnadest streikijatele:] On viimane aeg õppida hästi seletuskirja kirjutama, et mitte kriitilises olukorras teha tööandjale lihtsaks karistusi määrata.
  • [Õpetussõnadest streikijatele:] Tööandjal on õigus pidada kinni streigil tööajast osalejate ühe tunni tasu. Kõik nahahoidjad võiksid streikijatele selle 50-100 krooni ulatuses vähemalt välja teha!





  • Balletitantsijatel on Eestis kaks tööandjat, rahvusooper Estonia ja SA Teater Vanemuine. Neis töötab elukutselisi balletitantsijaid kokku 94, kellest vaid 24 on Eesti päritolu (või sellisel määral eestistunud, et siin 20 aastat täis tantsida ja Eestisse ka pärast tantsijakarjääri lõppemist elama jääda).
  • Balletiartisti väljaõpe (vastavate eelduste ja ande olemasolul) kestab vähemalt kaheksa aastat, alustada tuleb hiljemalt 10-11-aastaselt. Riikliku tellimusega balletitantsija kutseõpe ei anna erialaõppe mahu tõttu täismahus keskharidust.
20-aastase väga intensiivse tööstaaži järel on 40-aastasel edukalt särava lavatee lõpetanul äärmiselt keeruline teatrivälise maailmaga kohaneda. Samaealised on oma karjääri tipus, nagu just äsja oli ka teatriga lõpparve tegema pidanud tantsija, aga tema tippspetsialisti oskused balletitantsus jätavad kõik tööandjad külmaks ja alustada tuleb kõige madalamalt.
Pikaks ümberõppeks pole mahti, sest tantsija palgast arvestatavaid sääste koguda pole võimalik ja sissetulekulünk ei ole mõeldav. Eks tuleb siis leppida madalapalgalise lihttööga.




  • Mida andis kollektiivleping? Majanduskriisi ajal vähendati paljudes ettevõtetes palka ja koondati töötajaid, aga laevandusettevõtete töötajate tasu ei vähenenud, see hoopis kasvas kollektiivlepingu tõttu. [---]
Laevafirma pigem hakkas asju ametiühinguga läbi rääkima enne otsuste tegemist. See on üks parimaid asju, mis tööandjate ja töötajate vahel võib toimuda. Kui otsus töötajate või töötajate esindajatega läbi rääkida, siis jõutakse parima lahenduseni. Kui ilma selleta otsus teha ja selgub, et, ups, ei olnudki kõige parem asi, siis tuleb minna kohtusse vaidlema või tekivad muud probleemid. Konflikte annab ennetada.
  • Kaja Kallas võib öelda, et töötuskindlustuse maks peab tõusma, aga selle otsustavad tööandjad ja ametiühingud. [---]
Minu teada on nii ametiühingud kui ka tööandjad öelnud, et maks ei tõuse. Valitsus võib soovida, aga sotsiaalpartnerid, ametiühingute ja tööandjate keskliidud lepivad maksu suuruse kokku.