Mine sisu juurde

Taimetoit

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]
  • On täitsa häbiväärne, kui hea õhtusöök on võimalik valmistada vaid paari paki avamisega. Ma polekski selle peale tulnud, kui kord poleks juhtunud, et õhtusöögile olid tulemas paar inimest ning ma olin sunnitud viimasel minutil välja mõtlema ka toidu taimetoitlasele. Halloumi, mida minu majas tuntakse üldiselt nime all "kriuksuv juust", on fantastiline kärmelt käepärast olev toiduaine: mina mõtlen sellest kui vegetariaanide peekonist, aga mitte ainult; ma olen küll pühendunud karnivoor, aga ma ei suudaks ette kujutada elu ilma paki või paari selle juustuta minu külmikus. Peedi suhtes olen ma veidi ettevaatlikum, aga mul juhtus olema väike vaakumpakend aurutatud peeti, ilma maitseaineteta ja äädikast mürgitamata, ning äkitselt tundsin ma tungi miksida kokku esimesena mainitu intensiivne soolasus ja teise vahel lausa ülevoolav magusus. (lk 212)


  • [Daniel:] Samuti on olemas inimesi, kes jumalikustavad mingit isiklikku ideed, kuulutavad selle jumalaks, teenivad ja kummardavad seda. Ideeks võib olla mis iganes: sellesse inimtõugu kuuluvad nii veendunud kommunistid kui natsid ja fašistid. Mõnikord on see idee üsna väike - näiteks idee tulnukatest või taimetoidust, kuid inimene on võimeline jumalikustama igasugust ideed. Näiteks taimetoidu puhul see ümbritsevaile ohtu ei kujuta, aga natsismi puhul on oht vägagi suur.
    • Ljudmila Ulitskaja, "Daniel Stein, tõlkija". Tõlkinud Ilona Martson. Tänapäev, 2013, lk 425


  • [K]una taimsete roogade väljamõtlemine nõuab pisut suuremat pingutust kui kohe kõike kasutades kokkamine, siis on head taimekokaraamatud enamasti jupp maad intrigeerivamad. Ning soovi korral saab ju neid huvitavaid juhiseid alati mõne loomse komponendiga lihtkombel täiendada.
  • Muidugi võib öelda, et taim on eeskätt toidu toit ja nõnda on siingi päris jubedust tekitavaid retsepte, näiteks kaerahelbeputru inimtoiduks tunnistama ei paindu mu meel vist eales.