Mine sisu juurde

Peet

Allikas: Vikitsitaadid
James Peale. Vaikelu köögiviljadega (1826). Peet paremal, punaste lehevarte ja lopsakate pealsetega
Ida Pulis Lathrop (1859-1937), "Vaikelu peedi ja paprikaga", s.d.
Claire Felloni, "Peet" (2012)

Harilik peet (Beta vulgaris) on rebasheinaliste sugukonda arvatud taimeliik, mille kaks teisendit - punapeet ja suhkrupeet on tuntud kultuurtaimed.

Proosa[muuda]


  • Nüüd pole enam midagi teha: tsivilisatsioon ei ole enam see habras lilleke, mida suure vaevaga hoiti ja kasvatati mõnes varjulises maanurgas, kus pinnases leidus rikkalikult primitiivseid liike, mis olid oma elujõult küll ähvardavad, ent samas võimaldasid seemneid varieerida ja tugevamaks muuta. Inimkond muutub monokultuurseks; ta hakkab tsivilisatsiooni tootma massiliselt nagu peeti. Tema igapäevamenüüsse kuulub edaspidi vaid see ainus roog.


  • Kui ta koplist Malle kesikutele pehmemat rohtu niita tonksis, ilmus Risti rukkipõllu vahele üks inimene, nagu vaim või mardus. Memm ajas silmad pärani. Päike kerkis just üles nagu hautatud peedi värvi juuretis ja paistis tulijale selga, teda nagu puhtaks lakkumata vasikat hägusse mähkides. On aga aeg!
    • Luise Vaher, "Rindeõde", rmt: "Rindeõde. Tormipöörises", Tallinn: Eesti Raamat, 1982 (2. trükk), lk 10


  • Ela peedi tasemel, kuid see-eest on elu magus.


  • On täitsa häbiväärne, kui hea õhtusöök on võimalik valmistada vaid paari paki avamisega. Ma polekski selle peale tulnud, kui kord poleks juhtunud, et õhtusöögile olid tulemas paar inimest ning ma olin sunnitud viimasel minutil välja mõtlema ka toidu taimetoitlasele. Halloumi, mida minu majas tuntakse üldiselt nime all "kriuksuv juust", on fantastiline kärmelt käepärast olev toiduaine: mina mõtlen sellest kui vegetariaanide peekonist, aga mitte ainult; ma olen küll pühendunud karnivoor, aga ma ei suudaks ette kujutada elu ilma paki või paari selle juustuta minu külmikus. Peedi suhtes olen ma veidi ettevaatlikum, aga mul juhtus olema väike vaakumpakend aurutatud peeti, ilma maitseaineteta ja äädikast mürgitamata, ning äkitselt tundsin ma tungi miksida kokku esimesena mainitu intensiivne soolasus ja teise vahel lausa ülevoolav magusus.

Luule[muuda]

Kui sa ikka kõike oskad, siis ei ole karta miskit
Läinud reedel tegin peedist pesumasinale trumli
Jah, ei ole tõesti asju, millega ei tuleks toime


Oh mind, vaest kurjategijat,
mu paras palk on trellid, vaat’.
Ma nutma olen ajanud
nii porgandit kui peeti
ja noaga olen nüsinud
nii kurki kui tomaati.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel