Mine sisu juurde

Terry Goodkind

Allikas: Vikitsitaadid
Terry Goodkind (2003)

Terry Goodkind (11. jaanuar 1948, Omaha, Nebraska, USA – 17. september 2020) oli USA ulmekirjanik.

Intervjuud ja lühikirjutised[muuda]

  • Fantaasiakirjandus võimaldab sul näidata inimesi teises valguses. Ma usun, et ainuke õige viis fantastikat kasutada on kujutatada tähtsaid inimlikke teemasid. Minu romaanides kasutatakse maagiat kolmel viisil: kõige lihtsam neist on metafoor tehnika kohta. Hea näide on lendav vaip. Minu romaanides ei ole lendavaid vaipu, kuid kui keegi peab reisima pikka maad, võiks ta kasutada lendavat vaipa, samas kui tänapäeva romaanis kasutaks ta autot. Teine viis, mis on minu meelest kõige tähtsam, on metafoor individuaalsuse ja isiklike võimete kohta. Keskpärane maailm ei taha, et üksikisikud kerkiksid sellest kõrgemale, mida teevad kõik teised. Kolmandal viisil kasutan ma maagiat metafoorina müstitsismi ajastust renessanssi jõudmise kohta. Nii et teatud mõttes on see võitlus pimeda keskaja ja renessansi vahel. [---] Ma ei lase kunagi oma tegelastel kasutada maagiat nende probleemide lahendamiseks. Mõned nende väiksemad probleemid lahenevad võluvõimete kasutamisega, kuid see leiab väljenduse nende probleemide lahendamises mõtlemise kaudu. Suurimad konfliktid mu raamatutes leiavad alati lahenduse inimmõistuse abil, probleemi läbimõtlemise ja lahenduse leidmise teel. See pole kunagi "Ma lihtsalt viibutan oma võlukepikest pahalaste kohal ja nad kõik kukuvad surnult maha!".


  • Inimesed peavad demokraatiat hõljuvaks abstraktsiooniks, mil pole reaalsusega mingit pistmist. Demokraatia iseenesest ei ole tingimata hea. Lõppude lõpuks on ka grupiviisiline vägistamine demokraatlik tegevus.
Igal inimesel on õigus elada oma elu. Demokraatia peab põhinema ratsionalistlikul filosoofial, mis tunnistab ennekõike ja kõige tähtsamana üksikisiku õigusi. Paar miljonit Impeeriumi Ordu meest, kes nõuavad röökides palju väiksema hulga inimeste elusid Uues Maailmas, võivad võita demokraatliku hääletuse, kuid see ei anna neile õigust noid elusid võtta ega muuda õiglasteks nende üleskutseid niisugusteks tapmisteks.
Demokraatia ei ole õigluse ega vabaduse sünonüüm. Demokraatia ei ole püha õigus, mis pühitseb sisse jõukude valitsuse. Demokraatia on põhimõte, mis allub üksikisiku võõrandamatutele õigustele.

"Tõe mõõk"[muuda]

Romaanisari "Tõe mõõk" ("Sword of Truth") koosneb 21 romaanist.

  • Inimesed on rumalad; õige motivatsiooni korral usub peaaegu igaüks peaaegu ükskõik mida. Kuna inimesed on rumalad, usuvad nad valet, sest nad tahavad uskuda, et see on tõsi, või kuna nad kardavad, et see on tõsi. Inimeste pead on täis teadmisi, fakte ja uskumusi, ning enamik neist on vale, kuid nad peavad seda kõike tõeks. Inimesed on rumalad; harva suudavad nad teha vahet tõel ja valel, kuid ikkagi on nad kindlad, et suudavad, ja seda lihtsam on neid petta.  • Pane tähele, mida inimesed teevad, mitte üksnes seda, mida nad ütlevad, sest teod reedavad vale.


  • Elu on tulevik, mitte minevik. Minevik võib meid kogemuse abil õpetada, kuidas saavutada midagi tulevikus, lohutada meid kallite mälestustega ja anda põhja, mis on juba saavutatud. Kuid üksnes tulevikus on elu. Minevikus elades kallistatakse surnut. Et elada elu täiel rinnal, peab iga päeva üha uuesti looma. Ratsionaalsete, mõistuslike olevustena peame kasutama ratsionaalsete valikute tegemiseks oma mõistust, mitte pimedat pühendumust sellele, mis oli varem.