Andestus

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rembrandt. Kadunud poja tagasitulek (1668). Luuka evangeelium, 15:11 jj.

Andestus ehk andestamine ehk andeksandmine on loobumine kellegi süüdistamisest või kättemaksu taotlemisest või tema suhtes pahameele või viha tundmisest tema süü või eksimuse eest.

  • Me peaksime alati andestama, kahetsejale tema pärast ja kahetsust mitte tundvale inimesele meie eneste pärast.
  • Andestust, aga lammas konsumeeris meie apellatsiooni.
    • Filmist "Mehed ei nuta" (1968)
  • Ma kahetsen täielikult, kahetsen palavalt. Olen valmis tegema kõik, et juurdlusele kaasa aidata... Ma olen nimetanud ja olen valmis uuesti nimetama kõiki isikuid, kelle kohta ma mäletan, et nad olid varem osalised parteivastases võitluses... ma teen seda lõpuni, tuletades need kõik meelde, sest see on minu kohus. Ma võin öelda ainult seda, et kui mul oleks võimalik kogu rahva ees andestust paluda, oleks see mulle suur kergendus... Nähku teised minu raske näite varal, mida tähendab partei teelt kõrvalekaldumine ja kuhu see võib viia...
  • Kui otsustad andestada, pead arvestama, et see pole ilmselt viimane kord.
  • "Ärge kartke," lausus ta, märgates, et Tavi on ahastuses ja väriseb, "vihkamisest surmapäeval pole te varem kuulnud, aga ma p e a n teiega nii rääkima; võib-olla peaksin ma veel rohkem ütlema. Ma ei tea, millega te mu südant liigutasite, aga ma annan teile andeks. Jah, annan andeks!", hüüdis ta, nähes, kuidas Tavi silmad tumenesid. "Te ägestute, sest arvate, et mul pole õigust ega põhjust teile andestada, et me näeme teineteist esimest korda. Kas te ka teate, et võib andestada puule, kivile, ilmale, maavärisemisele, — et võib andestada inimestele, — elule? Andestate mulle ka teie. Õnnelikul on kergem andestada."
  • [D'Artagnan:] "Ma palun teilt vabandust seks puhuks, kui ma ei saa tasuda oma võlga kõigile kolmele. Härra Athosel on õigus mind tappa esimesena, mis vähendab tunduvalt minu võlakohustuse väärtust teie suhtes, härra Porthos, ja teie suhtes, härra Aramis, muudab ta selle väärtuse nulliks."
[Natalja:] Aleksandr! Ma ei taha seda sõna kuulda.
[Herzen:] Vabandust, keskklass.
  • Ära kunagi palu vabandust selle eest, et näitasid oma tundeid. See tähendaks tõe pärast andeks palumist.
Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel