Toomas Siitan

Allikas: Vikitsitaadid
Toomas Siitan, 2018.

Toomas Siitan (sündinud 7. veebruaril 1958) on eesti muusikateadlane ja pedagoog, dirigent ja kontserdikorraldaja.

Intervjuud[muuda]

Artiklid[muuda]

  • Barokkstiil seostub meil ju ikka vaid hilisbaroki mõne suurmeistriga, XVII sajandi muusika väljenduse tunderikkus, värvikus ja dünaamika on tuntud vaid erihuvilistele ning eks neilegi peaasjalikult konservide vahendusel.
  • Lauljatest on Pariisi konservatooriumiga seotud ainult tenor Jean-Paul Fouchecourt, sellest ei tule aga välja lugeda liikmete üldist põlgust akadeemilise koolituse vastu: lauljad on mitmekülgsed, seotud erinevate kollektiividega, mitmed tegelevad XX sajandi muusikaga, isegi džässi ja rokiga (romantilise stiiliga siiski vähem) ning keegi ei kavatse elu lõpuni vaid vanamuusikat laulda. Nende kunsti aluseks pole mingi eriõpetus, vaid klassikalise kooli ja ka lihtsalt mõtlemise eriline paindlikkus. Nimetagem seda intelligentsiks!
  • Omaette õpetlik võiks olla aga selle ansambli suhtumine vokaalteoste tekstisse. Nende hääldus hoolib palju sõnade rütmist, mis sageli tõuseb muusikalist rütmi peenelt nüansseerima. Seeläbi saavutatakse muusika eriline kõnekus, mis barokkstiili puhul iseäranis oluline. Tähtsaks peetakse ka ladina keele hääldamist piirkondlike traditsioonide järgi — nii tekivad itaalia ja prantsuse muusika laulmisel täiesti erinevad kõlapildid. Kas ei šokeerinud nende nii häälikuliselt kui rütmiliselt väga prantsusepärane ladina keel mõnda meie puristidest, kes mõnikord otsustavalt häälduse klassikalist puhtust nõuavad? Või veenis see hoopis?
  • "Les Arts Florissants" tuli seekord tõsise, läbinisti vaimuliku kavaga, milles domineeris lamento-stiil. Oma suurepäraste näitlejavõimete avamise jätsid nad järgmisteks kohtumisteks varuks. Loodetavasti need järgmised tulevad, kuigi ka siin peame enne näitama otsesidemete loomise oskust. Sest bürooga "Goskontsert", kes sedakorda kostitas ansamblit lõputute bussiekskursioonidega Moskva äärelinnades ning seiklustega Gastarbeiter'ite hotellis "Zarja", pariislased enam tegemist teha ei tahtvat.


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel