Mine sisu juurde

Uno Lõhmus

Allikas: Vikitsitaadid

Uno Lõhmus (sündinud 30. oktoobril 1952 Mõisakülas) on eesti jurist, endine riigikohtunik ja Euroopa Kohtu kohtunik.

Kirjutised[muuda]

  • Obstruktsionismi kaasaegse versiooni tekke algusajaks nimetatakse 1870. aastat, mil Iiri partei tegi katse Briti parlamendi alamkoja töö seisma panna. Iiri saadikud tegutsesid üksnes kui oma valijate esindajad ning kui distsiplineeritud partei liikmed. Iiri partei oli uue ajastu kuulutaja, et partei domineerib poliitika teostamisel ja poliitikud räägivad parlamendis, kuid mitte niivõrd oma kolleegidele, kuivõrd oma valijatele.
  • 19. ja 20. sajandi vahetusel nähti organiseeritud obstruktsioonis märki sellest, et kogu parlamentarismi süsteem on ohus. Konstitutsiooniõiguse silmapaistev professor Georg Jellinek kirjutas 1904. aastal, et obstruktsioon parlamendis pole enam pelk lõbus vahepala parlamendi ajaloos, vaid on muutunud rahvusvaheliseks fenomeniks, mis ähvardaval moel tõstatab küsimuse parlamentaarse valitsemise tulevikust.
  • Osa juriste ja poliitikuid arvavad endiselt, et tasakaalukas ja avatud argumentide vahetus aitab leida tõde ja jõuda kompromissini. Kuid parlamendis on ka poliitilised jõud, mis on juba enne, kui küsimus jõuab aruteluni parlamendis, otsustanud, mida nad arvavad ja selgelt öelnud, et nad soovivad kasutada parlamenti oma eesmärgi saavutamiseks, mitte aruteludeks.
Selline lähenemine vastab üsna täpselt Briti mitmekordse peaministri William Gladstone (1809-1898) obstruktsiooni definitsioonile, et see on vähemuse või indiviidi meelestatus seista vastu (Briti) alamkoja tahtele muul viisil kui argumentidega. Obstruktsioon on teadlik kavatsus lükata edasi või blokeerida seaduse vastuvõtmine, kasutades parlamendi protseduuri.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel