Mine sisu juurde

Arbuus

Allikas: Vikitsitaadid
Theodore Clement Steele, "Vaikelu viljade ja urniga" (1878). Arbuus vasakul.
Jossif Kratškovski (1854-1914), "Arbuusipõld", s.d.
Orit Fuchs, "Vivid 81" (2020)

Arbuus on kõrvitsaliste sugukonda arbuusi perekonda kuuluv Aafrikast pärit sooja- ja valguslembene rohttaim, mis sobivates tingimustes annab suuri mahlaseid vilju.

Proosa[muuda]

  • Emmele maitseb kohutavalt arbuus. Minu meelest on arbuus ka hirmus hea, aga seemned mitte. Mõnikord ostab emme tüki ilma seemneteta arbuusi. Selles on ikkagi ka seemneid, kuigi selle nimi on seemneteta arbuus. Sellise arbuusi seemned on väiksed ja valged, mitte pruunid, nagu tavalise arbuusi seemned, ja neid võib süüa.
Issi meelest on arbuus täitsa vee maitsega. Ta ei viitsi seda kunagi süüa.
"Samahästi võin ma juua klaasi vett," ütleb issi. "Ja täitsa tasuta."
  • Kristiina Kass, "Arbuusimahl", rmt: "Petra lood", täiendatud trükk, 2013, lk 32


  • Tavaliselt kõnnin loanil sabas, kui ta vilunud pilguga arbuuse hindab, patsutab, kõrva äärde tõstab ja koputab. Kui kõlab tühjalt, siis on arbuus valmis, kuid õige kõla äratundmiseks on vaja treenitud kõrva. Lõpuks laksab loan käelabaga ühe arbuusi peale ja deklareerib: "Băiatul acesta" [See poiss siin]. loan viskab kuhjast väljaõngitsetud suure poisi arbuusimäe taga seisvale müüjale, kes selle laisalt ühe käega kinni püüab, nagu see polekski kümnekilone libe pall. "Vauu..." oleme mõlemad Ioaniga lummatud.
Kuna ahvatlevaid nunnusid on mitmeid, siis lõpeb turulkäik alati sellega, et loani nõudmisel ostame kaks suurt arbuusi ja kolm melonit ja siis kannatame terve kodutee nende raskuse all. Ükskord koduteel oma kottide all ägades tabas mind äratundmine, et kogu meie suhte dünaamika võib kokku võtta arbuusiostmise näitel: loan tahab osta palju arbuuse, mina keelan ja olen pahane, aga lõpuks ikkagi ostame. Kui lõõskava päikese käes arbuuside kandmisest meil mõlemal elutuluke kustuma hakkab, halab loan: "Miks ma sind ometi ei kuulanud!" Aga pärast, kodus lösutades ja külma mahlast arbuusi süües arvan mina: "Küll on ikka hea, et me nii palju arbuusi ostsime!" Ja nii iga kord.


Draama[muuda]

  • ANNA ANDREJEVNA: Ma mõtlen, kui peened ja uhked ballid seal võivad ikka olla.
HLESTAKOV: Mis seda rääkida. Laual on näiteks arbuus — seitsesada rubla arbuus. Supp tuleb kastruliga laeva peal otse Pariisist. Kui kaant kergitavad, siis on sihukesed aurud, et paremat ei ole terves ilmas. Mina käin iga jumala päev ballil.
  • Nikolai Gogol, "Revident", III vaatus, 6. etteaste, tlk Toomas Kall, LR 11-12 2009, lk 48
Vikipeedias leidub artikkel