Mine sisu juurde

Melon

Allikas: Vikitsitaadid
Charlotte Eustache Sophie de Fuligny-Damas, "Vaikelu meloni, virsikute, viinamarjade ja vaasiga" (1780)
Sarah Miriam Peale, "Vaikelu meloni ja arbuusiga" (1822)
Mauro David, "Kristallnõu meloniga" (1999)

Harilik melon ehk dessertmelon (Cucumis melo subsp. melo) on kõrvitsaliste sugukonda, kurgi perekonda kuuluva meloni magusaviljaline alamliik.

Piibel[muuda]


Proosa[muuda]

  • Tore inimene on Ivan Ivanovitš! Ta armastab väga meloneid. See on tema kõige armsam toit. Niipea kui ta on lõunat söönud ja läheb särgiväel varikatuse alla, kohe käsib ta Gapkal tuua kaks melonit. Katki lõikab ta nad juba ise, kogub seemned eraldi paberisse ja hakkab melonit sööma. Pärast laseb Gapkal tuua tindipoti ja kirjutab omaenese käega paberile, mille sisse pani seemned: "Seesinane melon sai ära söödud sel ja sel kuupäeval." Kui seejuures oli mõni külaline, siis: "Võttis osa see ja see."
    • Nikolai Gogol, "Lugu sellest, kuidas Ivan Ivanovitš läks tülli Ivan Nikiforovitšiga", tlk J. Tamm, rmt: N. Gogol, "Jutustused", 1970, lk 59


  • Kui te tahate naabrile head meelt valmistada, istutage oma aia äärde melonid. Minuga juhtus kord, et naabri aiast kasvas minu poole aeda nii tohutu suur, nii kaananlik, nii rekordiline melon, et pani terve hulga ajakirjanikke, luuletajaid ja koguni ülikooliprofessoreid käsi laiutama, kes ei suutnud taibata, kuidas säärane gigantne vili aialattide vahelt läbi on pääsenud. Mõne aja möödudes omandas mainitud melon nii häbitud vormid, et me lõikasime ta ära ja panime karistuseks nahka.
    • Karel Čapek, "Aedniku aasta" [1929], tlk Lembit Remmelgas, LR 40/41 1964, lk 66


  • Nii sai Łohojskist lõpuks aiamaapidaja ja järgmisel aastal, augusti lõpul, tõi ta Osieckitele toreda meloni.
"Degusteerimiseks," teatas ta. "Kas on magus? Võib-olla te teate sellist raamatut: Gostomski, "Majapidamine". Kuueteistkümnes sajand. Juba tollal kasvatati Poolas meloneid. Muidugi mõista, privilegeeritud klasside jaoks, eks? Seal on kirjutatud: "Melonid peavad olema suured, lõhnavad ja magusad." Noh, sel aastal oli päikest vähe. Aga ma tahaksin teada! Nii — objektiivselt. Kas on magus või mitte?"


  • Noh, ütles ta [Suur Jumal Om] endale, kui Om saab tagasi oma õige kuju ja jõu, siis võetakse meetmed tarvitusele. Mardikate ja melonite sugu kahetseb veel, et nad üldse maailma loodi. Ja kõigi kotkastega sünnib midagi tõeliselt jubedat. Ja... ja siis tuleb veel püha käsk, milles on juttu suurema hulga salatitaimede istutamisest...
    • Terry Pratchett, "Väikesed jumalad", tlk Allan Eichenbaum, Tallinn: Varrak, 2003, lk 28
Vikipeedias leidub artikkel