Carl Gustav Jung

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
CGJung.jpg

Carl Gustav Jung (26. juuli 1875 Kesswil – 6. juuni 1961 Küsnacht) oli Šveitsi psühhiaater, analüütilise psühholoogia rajaja.


"Tänapäeva müüt"[muuda]

C. G. Jung, "Tänapäeva müüt: asjadest, mida nähakse taevas". Tõlkinud Mati Unt. Vagabund 1995

  • Religioosseid püüdlusi välja arvates ei huvita moodsat inimest miski nii teadlikult ja isiklikult kui seksuaalsus. Teisalt võib ka arvata, et veel rohkem haarab teda võimuiha. (lk 59).
  • Religioosne instinkt aga vajab oma olemasoluks kõrgemat diferentseeritud teadvust, mõtterikkust, refleksiooni, vastutustunnet ja mitmeid muid voorusi. Seetõttu ei paku ta end väheteadlikule, looduslikest impulssidest juhitud inimesele, kes klammerdub kõigesse argisesse, meelelisse, usutavasse ja massidele sobivasse ja kelle diviisiks on: mõtlemine on raske, las teised otsustavad! See inimene tunneb suurt kergendust, kui miski talle keeruline, ebatavaline, arusaamatu ja probleemne taandatakse millelegi harjunule ja banaalsele - eriti veel siis, kui lahendus on vapustavalt lihtne ja tundub lisaks naljakas. Seksuaalsus ja võimutung on igal pool seletusteks käepärast. Miski neile kahele põhitungile redutseerida - see pakub ratsionalistidele ja materialistidele suurt ja halvasti varjatud naudingut, sest intellektuaalselt ja moraalselt ähvardav probleem saab niimoodi sileda ja lõpliku lahenduse. (lk. 60)
  • Kord kerkinud probleem naaseb koos oma ärakasutamata energiaga ja võimendab seksuaalsust ja võimutungi, mis alati on seganud inimese kõrgemat arengut, patoloogilise kraadini. Igal juhul on sel meie ajale iseloomulik neurotiseeriv mõju ja see on ka meie maailma ja indiviidi vahelise lõhe tekkimise põhjus. Me ei taha varju tunnistada ja nii ei teagi parem käsi, mida vasak teeb. Ainult promill inimkonnast laseb end juhtida kaalutlustel, hoopis sugestiivsem on ilmekas ettenäitamine (lk 61).

Allikata[muuda]

  • Normaalne olla on edutute jaoks ideaalne eesmärk.
  • Minu tööd jätkavad need, kes kannatavad.


Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel