Mine sisu juurde

Daniel Keyes

Allikas: Vikitsitaadid

Daniel Keyes (9. august 1927, Brooklyn, New York, USA – 15. juuni 2014, Boca Raton, Florida, USA) oli USA kirjanik, ajakirjanik ja stsenarist. Tema tuntuim teos on ulmenovell "Lilled Algernonile" ("Flowers for Algernon").

"Lilled Algernonile"

[muuda]

Tsitaadid väljaandest: Daniel Keyes, "Lilled Algernonile", tlk Jaan Kaplinski; rmt: "Lilled Algernonile", Anglo-ameerika kirjanike ulmelugusid, sari "Ajast aega", Tallinn: Eesti Raamat, 1976, lk 309–339

 • Aru anne 1 — 5 märts 1965
Toktor Strauss ütles et ma kirjutaks kõik ära mis ma mõdlen ja kõik mis minuga nüid juhtub. Mina ei tia miks aga tema ütleb et see on tähtis ja nemad savad tiada kas nad savad mind kasutata. Miss Kinnian ütleb et võipollat nad teevad mind targaks. Minu nimi on Charlie Gordon. Ma olen 37 aastad vana. (lk 309)
 • Aru anne 2 — 6 märts
Täna oli mul test. Ma mõtlen et ma ei teind ära. Nüid ma arvan et nad mind enam kasutata ei saa. See oli niivisi et üks kena noor mees oli sial tuas ja tal oli mitu valged kaardi ja tindi plekkid olid kõik sial pial. Ta ütles et Charlie missa sial kaarti pial näed. Minul oli kange irm olgu et mul oli jänese käp taskus sellepärast et ku ma väike pois olin ei teinud ma kaa koolis testisi ära ja tindi plekkisi tegin ma kaa. (lk 309)
 • To mees oli nii kena ja kõneles aeglaselt nigu miss Kinnian ja ta seletas mulle et see on roos-ahvi test. Ta ütles et inimesed näävad tindiplekkis asju. Ma ütlesin et näita kus. Ta ütles mõtle. Ma ütlesin et ma mõtlen tindiplek aga sei olnd kaa õige. [---]
Ma arvan et roos-ahvi testi ma ära ei teind. (lk 310)
 • Aru anne 3 — 7 märts
Toktor Strauss ja toktor Nemur ütlevad et ned tintiplekid ei loe midagist. Nad ütlevad et võibollat nad saavad ika mind kasutata. [---] Nemad ütlesid et miss Kinnian ütles neilet mina olen tema kõigeparem õpilane õhtu koolis sest mina näen kõige rohkem vaeva ja tõesti tahan õppida. Na küsisid kuda sa sattusid õhtukooli täitsa ise Charlie. Kust sa selle piale tulid. Ma ütlesin et ma küsisin inimeste kääst ja üks ütles kus mul tuleb minna ku ma tahan õppida ästi lugema ja kirjutama. Nad ütlesi et miks sa seda tahad. Ma ütlesin et sellepärast et eluaeg ma olen taht et ma ei oleks rumal vaid tark. Aga kole raske on tark olla. (lk 310)
 • Sis tulid mehed valge kitlidega ja viisid mind teise aigla otsa ja andsid mule ühe mängu mängida. Se oli nigu võidu jooks valge iirega. Iire nimi oli Algernon. Algernon oli kasti sees ja kastil oli igasugu käänakusi ja kõverusi nigu seinu ja nad antsid mule plijatsi ja paberi kus oli juttisi ja pallju kastisi. Ühel pool oli ALGUS ja teisel pool LÕPP. Nad ütlesid se on laborind ja et Algernon ja mina piame ühesama laborinti läbi käima. Mina ei saand aru, kuda se on ükssama laborind ku Algernonil oli kast ja minul paber aga ma ei üteld midagi. Ja aega kaa ei old jooks akkas kohe pihta.
[---]
Ültse oli mul enese tune alvem pärast seda testi ku pärast teisi sest nad tegid seda 10 korda iga kord uus laborind ja Algernon võitis iga kord. Mina ei teanud et iired on nii targad. Vast selepärast et Algernon on valge iir. Võibollat valged iired on targemad ku teised iired. (lk 310-311)
 • Aru anne 4 — 8 märts
Mul oli paha kaa ku toktor Nemur ja toktor Strauss vaidlesid minu üle. Toktor Strauss ütles et mul on üks väega ia asi. Ta ütles et mul on ia mottivatsjoon. Mina ei tiadnudki ültse et se mul on. Ma olin uhke ku ta ütles et vähestel kele iikuu on kuuskümmendkaheksa on se asi olemas. Mina ei tia mis se on või kust ma sele sain aga tema ütles Algernonil on ka. Algernoni mottivatsjoon on juust mis nad tale kasti sise panid. Aga see ei saa olla sest mina pole nädalotsa juustu söönd. (lk 312)
 • Aruanne 6 — 15 märts
Operatsjoon ei olnud valus. Nad tegid selle ära ku mina magasin. Täna nad võtsid mul sidemed pia ümbert ära niiet ma saan jälle ARUANNET kirjutada. Toktor Nemur kes vaatas mõned teised aruanded läbi ütles et ma kirjutasin valesti ja näitas kuda kirjutada ARUANNE. (lk 313)
 • Aruanne 7 — 19 märts
Midagist ei juhtu. Minuga tehti ulka teste ja jooksin Algernoniga võidu. Mai salli seda iirt. Ta võidab mind alati. (lk 314)
 • Aruanne 8 — 23. märts
Toktor Strauss ütleb et ma pian ika üles kirjutama mis juhtub aga ma ei pia iga päev kirjutama vaid siis ku ma midagi mõtlen või ku midagi erilist juhtub. Ta ütleb et ära meelt eida se võtab aega ja läheb pikkamöda. Ta ütleb et Algernoniga läks ka ulka aega enne ku ta sai 3 kord nii targaks kui ennemalt. Sellepärast Algernon võidab mind iga kord sest temal tehti kaa see operatsjoon. See teeb mul tuju paremaks. Ma vist saaksi selle laborinti kiiremini teha küll ku tavaline iir. Ükspäev ma vast võidan teda kaa. See juba oleks midagi. Esi algu paistab et Algernoni tarkus jääb püsima. (lk 314)
 • 28. märts. Toktor Strauss tuli täna õhtu minu poole vaatama miks ma ei tuld aigla nigu koku oli räägitud. [---] Tal oli mulle üks kingitus kaasas. Ma mõtlesin et se on pisike televiisor aga ei olnd. Ta ütles et ma selle käima paneks ku magama lähen. (lk 315)
 • 29. märts. Se ull televisor mängis öö otsa. Kuda ma magan ku üks karjub öö otsa ulle asju kõrva sisse. Ja ned lollid pildid. Oh. Ma ei tia mis ta ütleb ku ma üleval olen kuda ma vel siis tian ku ma magan. (lk 315)
 • 6. aprill. Ma võitsin Algernoni! Ma ei saand arugi et ma võitsin ennegu Burt see kes katseid läbi viib mule ütles. Sis teine kord ma kaotasin sest ma läksin nii ähmi täis et kukkusin tooli pealt maha ennegu läbi sain. Aga pärast ma võitsin teda veel 8 korda. Ma olen vist kindlasti targemaks läind ku ma nisukest tarka iirt võidan nigu Algernon. Aga ma ei tunne küll et ma targem oleks.
Ma tahtsin veel Algernoniga võidu joosta aga Burt ütles et tänaseks aitab. Nad lasid mul teda natuke käes oida. Ta on täitsa tore. Ta on pehme nigu vatitups. Ta pilgutab silmi ja ku ta silmad lahti teeb on tal silmad mustad ja servast roosad.
Ma küsisin kas ma tohin tale midagi süia anda sest mul oli temast kahju et ma teda võitsin ja ma tahtsin tema vasta kena olla ja temaga sõbraks saada. Burt ütles et ei tohi sest Agernon on väga eriline iir tale tehti ka nisukene operatsijoon nagu mulle ja ta on esimene loom kes nii kauaks targaks jääb. Ta rääkis et Algernon on nii tark et ta piab iga päev tegema testi et süia saada. See on nigu ukse lukk ja see muutub iga kord ku Algernon sööma läheb niiet ta piab midagi uut õppima et söögi juure päästa. Mul on temast kahju sest ku ta ära ei õpi sis ta piab nälgima. (lk 317)
 • 16. aprill. Täna, ma õppisin ära, koma, see siin on koma (,) punkt, millel on saba, miss Kinnian ütleb, et koma on väga tähtis, sest, ta muudab kirja selgemaks, nagu ta ütles, võib mõni inimene, kaotada hulga raha, kui koma, ei ole, õige koha peal, minul ei ole, üldse raha, ja ma ei saa aru, kuidas koma, kaitseb, raha kaotamast,
17. aprill. Ma kasutasin koma valesti. Need on kirjavahemärgid. [---]
Kirjavahemärke tuleb kasutada segamini, ta [miss Kinnian] näitas? mulle' kuidas. neid! segamini kasutada (ja nüüd; ma oskan! kasutada kõiki kirjavahemärke, kui ma! kirjutan? Igasugu, reegleid! on ka? mis tuleb; ära õppida: aga ma saan nad selgeks. [---]
(Kirjavahemärgid, on; toredad!) (lk 319)
 • 18. mai. Ma olen päris õnnetu. Eile õhtul nägin ma miss Kinniani esimest korda üle nädala. Katsusin vältida igasugust intellektuaalsete mõistete arutamist ja hoida vestlust lihtsal, igapäisel tasemel, aga ta vaatas mulle ainult suurisilmi otsa ja küsis, mida ma mõtlen Dobermanni Viienda kontserdi matemaatilise muutuvusekvivalendiga. (lk 328)
 • Aruanne 13
23. mai. See juhtus täna. Algernon hammustas mind. Ma käisin laboris teda vaatamas nagu vahel ikka, ja kui ma ta puurist välja võtsin, hammustas ta mind käest. Panin ta tagasi ja jälgisin teda veidi aega. Ta oli iseäralikult ärevil ja tige.
24. mai. Burt, kes hooldab katseloomi, ütles mulle, et Algernon muutub. Ta on vähem teovalmis; ta keeldub labürinti jooksmast; üldine motivatsioon on nõrgenenud. Ja ta ei taha süüa. Kõik on mures. Mida see küll tähendab?
25. mai. Algernoni toidetakse: nüüd keeldub ta ka lükandlukku avamast. Kõik samastavad mind Algernoniga. Teataval viisil oleme mõlemad esimesed omasugused. Kõik väidavad agaralt, et Algernoni käitumine ei tarvitse veel minu suhtes midagi tähendada. Aga on raske varjata tõika, et ka mõned muud loomad, kellega tehti sama eksperiment, käituvad veidralt. (lk 330)
 • 5. juuni. [---]
Oma märkmeid ja andmeid Algernoni kohta üle vaadates tõden, et kuigi ta on füüsiliselt veel noor, on ta vaimselt regreseerunud. Motoorne aktiivsus on vähenenud, näärmetegevus nõrgenenud, koordinatsioon halveneb järjest kiiremini.
Võib ka täheldada ilmseid märke progresseeruvast amneesiast. (lk 332)
 • 10. juuni. Allakäik kiireneb. Olen muutunud hajameelseks. Algernon suri kahe päeva eest. Lahkamine kinnitas, et mu ennustused olid õiged. Tema aju kaal oli vähenenud ja ajukäärud olid üldiselt lamenenud, ajuvaod laienenud ja süvenenud. [---]
Panin Algernoni laiba juustukarpi ja matsin tagahoovi. Ma nutsin. (lk 333-334)
 • 10. juuli. [---]
Ma katsun iga päev natuke lugeda, enamasti juttusid, aga vahel ma pean üht ja sedasama mitu korda üle lugema sest ma ei saa aru mis see tähendab. Ja kirjutada on raske. Ma tean et ma peaksin kõiki sõnu sõnaraamatust vaatama aga see on nii raske ja ma olen kogu aeg nii väsinud.
Siis tuli mul mõte kasutada ainult lihtsaid sõnu pikkade ja keeruliste asemel. Nii läheb vähem aega. Ma viin kord nädalas lilli Algernoni hauale. Missis Flynn arvab et on püsti hull hiire hauale lilli viia aga mina ütlesin talle et Algernon oli eriline hiir.
14. juuli. Jälle on pühapäev. Mul ei ole nüüd enam millegagi aega viita sest televiisor on katki ja mul ei ole raha seda parandada lasta. (Mul on tunne et ma kaotasin selle kuu tšeki mis ma laborilt sain. Ei mäleta.)
Mul on õudsed peavalud ja asperiin suurt ei aita. Missis Flynn teab et ma olen tõesti haige ja tal on minust väga kahju. Ta on suurepärane hoolitseja kui keegi on haige. (lk 336)
 • 22. juuli. Missis Flynn kutsus minu juurde ühe võõra arsti. [---] Ma ütlesin et mul oli kord sõber nimega Algernon aga tema oli hiir ja me jooksime temaga võidu. Ta vaatas mulle imelikult otsa nagu mõtleks et ma olen hull. (lk 336-337)
 • Ma ei tia miks ma jälle rumalaks läksin või mis ma valesti tegin vahest ma ei näind küllalt vaeva. Aga ku ma kõvasti arjutan ja vaeva näen sis võibollat ma saan natukese targemaks ja tian mis kõik sõnad tähendavad. Mul on veel natukese meeles kui tore tunne se oli ku ma lugesin seda siniste rebend kaandega raamatut. Sellepärast ma ei jäta ja katsun ikka targaks saada et mul jälle se tunne oleks. Nii tore on ku tead igasugu asju ja oled tark. Ma tahaks et ma praegust tark oleks ma istuks maha ja mutku loeks. (lk 339)
 • P. P. S. Palun ku teil juhust on viige mõni lill taga oovi Algernoni auale … (lk 339)