Daniel Keyes

Allikas: Vikitsitaadid

Daniel Keyes (9. august 1927, Brooklyn, New York, USA - 15. juuni 2014, Boca Raton, Florida, USA) oli USA kirjanik, ajakirjanik ja stsenarist. Tema tuntuim teos on ulmenovell "Lilled Algernonile" ("Flowers for Algernon").

"Lilled Algernonile"[muuda]

Tsitaadid väljaandest: Daniel Keyes, "Lilled Algernonile", tlk Jaan Kaplinski; rmt: ulmekogumik "Lilled Algernonile", sari "Ajast aega", Tallinn: Eesti Raamat, 1976.


  • Mul oli paha kaa ku toktor Nemur ja toktor Strauss vaidlesid minu üle. Toktor Strauss ütles et mul on üks väega ia asi. Ta ütles et mul on ia mottivatsjoon. Mina ei tiadnudki ültse et se mul on. Ma olin uhke ku ta ütles et vähestel kele iikuu on kuuskümmendkaheksa on se asi olemas. Mina ei tia mis se on või kust ma sele sain aga tema ütles Algernonil on ka. Algernoni mottivatsjoon on juust mis nad tale kasti sise panid. Aga see ei saa olla sest mina pole nädalotsa juustu söönd. (lk 336)
  • Ma katsun iga päev natuke lugeda, enamasti juttusid, aga vahel ma pean üht ja sedasama mitu korda üle lugema sest ma ei saa aru mis see tähendab. Ja kirjutada on raske. Ma tean et ma peaksin kõiki sõnu sõnaraamatust vaatama aga see on nii raske ja ma olen kogu aeg nii väsinud.
Siis tuli mul mõte kasutada ainult lihtsaid sõnu pikkade ja keeruliste asemel. Nii läheb vähem aega. Ma viin kord nädalas lilli Algernoni hauale. Missis Flynn arvab et on püsti hull hiire hauale lilli viia aga mina ütlesin talle et Algernon oli eriline hiir.
14. juuli. Jälle on pühapäev. Mul ei ole nüüd enam millegagi aega viita sest televiisor on katki ja mul ei ole raha seda parandada lasta. (Mul on tunne et ma kaotasin selle kuu tšeki mis ma laborilt sain. Ei mäleta.)
Mul on õudsed peavalud ja asperiin suurt ei aita. Missis Flynn teab et ma olen tõesti haige ja tal on minust väga kahju. Ta on suurepärane hoolitseja kui keegi on haige. (lk 336)