Mine sisu juurde

Türannia

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Despootia)
Caesari surm. Fragment Vicenzo Camuccini maalist (~1805). Julius Caesari tapjad arvasid, et peatavad tema võimuhaaramise ja türanniks saamise, kuid Caesari surm viis Rooma vabariigi lõpu ja keisririigi sünnini.
"Olen vandunud Jumala altaril igavest vaenu türannia iga vormi vastu, mis valitseb inimmõistust." - Thomas Jefferson.
Arthur Szyki illuminatsioon (1951)

Türannia on hirmuvalitsus: valitsusvorm, kus hirm on võimu teostamise ja valitsuskorra põlistamise valdav meetod.

Proosa

[muuda]
 • Türannia käib alati alatusega ja privileegid lollusega ühte sammu. Maailmas ei tule kunagi puudust türannidest, kuna maailm on täis vihkamist ning orjameelt. (lk 39)
 • "Söö oma kört ära, ori, ja pea suu!" oli vana türannia ordonnants. Uus läheb veidi kaugemale ja ütleb: "Anna oma kört siia, ori, ja pea..." (lk 47)


 • Kui mõni inimesest tugevam loom end vahel sellega lõbustaks, et ta temaga mängiks nagu laps põrnikaga või teda nõela otsa ajaks nagu teadlane liblikat, siis tehtaks niisugusele loomale varsti lõpp peale, kui ta inimest oma vaimujõult liiga palju ei ületa. Võimatu oleks tal inimestele vastu panna. Tema vähimaidki jõuavaldusi peaks takistama. Aga niisugune elukas on ju despotism, ja ometi püsib see veel paljudes paikades.


 • Ajaloost väärib tähelepanu vaid vabade rahvaste oma. Despotismile allutatud rahvaste ajalugu pole muud kui anekdoodikogumik.
 • Il n'y a d'histoire digne d'attention que celle des peuples libres. L'histoire des peuples soumis au despotisme n'est qu'un recueil d'anecdotes.
  • Nicolas Chamfort, "Maximes et pensées, suivies de dialogues philosophiques", 1923, CDLXXXVII, VIII ptk "De l'esclavage et de la liberté. De la France avant et depuis la révolution", lk 168


 • Ühe korraliku türannia keskmine kestus on aastakümme või poolteist, kõige rohkem kaks aastakümmet. Kui türannia kestab kauem, muutub olukord igal juhul kohutavaks. Võib tekkida suurushullustus, mis väljendub sõja või siseterrori vallandamises, või mõlemas korraga.
 • Kõige sagedasem türannia vorm on eikellegi valitsus, sest eikeegi näeb välja nagu igaüks.


 • Ta [Walter Klemmer] haarab õpetaja pianistisõrmedest. Suudlen kätt, proua professor. Olen lihtsalt sõnatu. Erika ema pressib end paari vahele, paludes see käesurumine jätta. Esiteks pole selline sõpruse ja seotuse märk teretulnud ja mis veel tähtsam - käepigistus võib klaverdaja kõõluseid valesti venitada, mis omakorda mõjutaks mängu kvaliteeti. Käsi jäägu oma normaalsesse asendisse. Nii täpseid akorde pole sellele kolmandajärgulisele publikule ka kinkida vaja, kas pole, härra Klemmer? Sellist publikut peab türanniseerima, nendega kui orjadega käituma, et nad üleüldse mingit reaktsiooni näitaksid. Neid peab kaigastega materdama! Nad ootavad piitsa ja kirepräänikut. (lk 54)

Allikata

[muuda] • Olen vandunud Jumala altaril igavest vaenu türannia iga vormi vastu, mis valitseb inimmõistust.
 • I have sworn upon the altar of God eternal hostility against every form of tyranny over the mind of man.

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel