Elukutsevalik
Ilme
Proosa
[muuda]- Pardainsener Lin, kelle Kapten tabas "Lapseeas esinevate külmetushaiguste kursuse" lugemiselt, kuulutas vastuseks ägedale rünnakule jultunult, et ta kavatseb edaspidi tuua inimkonnale konkreetset kasu, mitte kahtlase väärtusega andmeid elust kosmilises ruumis. Kapten ja tüürimees olid sunnitud rakendama äärmisi veenmisvahendeid, mille survel ususalgaja võttis omaks, et lastearsti temast niikuinii ei saaks, samal ajal kui pardainsenerina või halvemal juhul kütina oleks tal mõningaid väljavaateid surematut kuulsust saavutada.
- Arkadi ja Boriss Strugatski, "Tagasitulek", tlk Ralf Toming, rmt: "Tagasitulek. Raske on olla jumal", 1968, lk 19
- Isa polnud Eraltiga rahul. Poisile sai vaevaga pärast keskkooli lõpetamist koht muretsetud, aga poiss ei pidanud seda miskiks ja tuli sealt kodustega nõu pidamata juba enne esimest palgapäeva tulema. Aga mis ausa inimese töö sihuke on — käia kohvikutes, spordivõistlustel, koerte näitusel, oksjonitel ja üüritud frakiga heategevusballidel, et siis kõigest sellest tobedusest maailmale kuulutada?
- Kuid Eralt sai juba kakskümmend täis, elas oma elu ja isa tundis, et oli ohjade pinguletõmbamisega hiljaks jäänud. Töös oli küll kõva mees, aga pojale kõva sõna ütlejat tast polnud. Mis sinna parata, kui inimene on klaasipuhuja ja üldsegi mitte jutupuhuja. (lk 27-28)
- Lilli Promet, "Kes levitab anekdoote?", 1967
- Hermann Graberi surm ajendas mind mu oma vanaisale mõtlema. Oma elukutse valisin ma ilmselt selleks, et tema eeskuju järgida. Muidu oleks minust arvatavasti saanud sotsiaaltöötaja, psühholoog või arst, lasteaednik või meditsiiniõde - hea, et nii ei läinud, ma olelesin omadega lootusetult puntrasse sattunud. Apteekrina tuleb mul muidugi samuti kannatavate inimestega lävida, kuid paljud lahkuvad apteegist, ilma et iga kord oma hinge prügikasti tühjaks puistaksid.
- Ingrid Noll, "Apteeker", tlk Piret Pääsuke, Tallinn: Eesti Raamat, 2001, Mirabilia sari, lk 45
- "Võtke minu nõuannet kuulda, komandör, ja võtke homne päev vabaks. Järve ääres on paadimaja ja pärast saate poisiga metsa minna - kõige järgi otsustades peaks seal igasugu kakat põlvini olema. Noor Sam oleks tõelises kakataevas! Õigus jah, ta ütles mulle, et tahaks uuesti seda haisvat kolbameest ka näha. Ühte ma ütlen: sellise peaga saab see poiss kuuekümneselt Nähtamatu Ülikooli ülemkantsleriks!"
- Ilmselt märkas Willikins Vimesi näokrimpsutust, sest ta jätkas: "Miks te nii üllatunud olete? Võib-olla tahab ta alkeemikuks saada. Võluritele ei ürita keegi vähemalt jalaga hargivahesse äsada, õigus? Muidugi tuleb astuda vastu põrgulike dimensioonide hirmsatele elukatele, aga neil pole vähemalt nuga ja nendega toimetulemiseks saab väljaõppe. Sellele tasub mõelda, komandör, sest poiss kasvab mis mühiseb ja te peaksite ta õigele rajale suunama." (lk 157)
- [Vimes:] "Te võiksite ju kriminaalõigust proovida? Seal on nüüdsel ajal peamiselt ainult tõsised kehavigastused ja mõrvad. Seda võiks nimetada suisa palsamiks hingele."
- Terry Pratchett, "Tubakas", tlk Allan Eichenbaum, Tallinn: Varrak, 2012, lk 237
- [Klassikalise muusiku eluvalik] on radikaalne, aga samas ta on jälle paratamatu, neid otsuseid ei tee inimene ise.
- Aga tore, kui niimoodi sobib, ja mina olen õnnelik. Olen nii palju teha saanud. Aga kujutaks ette, et radikaalne võib olla selline juhtum, kui vanemad soovivad väga ja laps on kuulekas. Sellega ei pruugi hästi minna.
- Kalle Randalu, intervjuu: Janar Ala, "Kalle Randalu: tühjale kohale karjääri ei ehita", Postimees, 11.11.2021, lk 18
- See, mis praegusi noori veel puudutab, on aga ka tööturu ebakindlus. Noor võib ülikoolis asuda omandama eriala, millega tal näiteks kolme või nelja aasta pärast polegi midagi peale hakata. Ta peab aga ikkagi suutma ellu jääda.
- Andu Rämmer, intervjuu: Aime Jõgi, "Y- ja z-põlvkond! Kas maailmalõpp on kohe käes?", Postimees, 5. jaanuar 2024
Luule
[muuda]Kelleks saada, ei seda veel tea!
Palju kutseid on toredaid, suuri!
Künnad põldu või merd sa, kes teab?
Ravid haigeid või tähti sa uurid?
- Dagmar Normet, "Koolitee", tuntud lauluna Arvo Pärdi viisil; cit. via: Küllike Adamson, "Arvo Pärdi lastelaulud", blogi "õps Küllike kirjutab õpetaja elust-olust", 29. veebruar 2016