Fred Jüssi

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Fred Jüssi

Fred Jüssi (sündinud 29. jaanuaril 1935 Arubal) on eesti zooloog, loodusfotograaf ja looduse populariseerija.


  • Mul ei ole olnud mingisuguseid eesmärke, sest ma ei näe eesmärke. Minu silmade ees on tundmatu maastik, minu tee kulgeb sellesse maastikku või ta suubub sellesse või läheb edasi. Ma ei näe selle maastiku üksikasju. Ma ei näe, mis on mägede taga, mis on teekäänakute taga, mis on teispool orgusid, teispool metsi, aga ma pean teadma suunda. Ja see suund on minus endas olemas. See suund on otsekui mingi heli, mingi toon, mida ma ei tohi kaotada. See on kõige tähtsam. See on peamine. Ja kõik muu tuleb.
  • Jaa, sa vahid tuld ja sa ei mõtle ega taha mitte midagi. Ma olen istunud ööpäev niimoodi üksinda. Ma istun terve õhtupooliku, öö läbi ja järgmise hommikupooliku ja veel pärastlõunani välja. On olnud niisuguseid istumisi. Ja ma tulen tagasi sealt rikkana, kuigi ma ei ole mitte midagi teinud. Inimene läheb niimoodi metsa ja mitte midagi ei tee. Ei tee midagi kasulikku. See on viljakas mittemidagitegemine. See on inimese õigus iseendale, tal on õigus ennast kohelda nii, nagu tema seda õigeks peab. Ja suur häda on selles, kui inimesed arvavad, et nad peavad teiste meele järele elama. Seda mina tean küll, mis see tähendab, kui sa teiste meele järgi hakkad elama, see on midagi hirmsat. Siis on vahel vaja molutada. Minna ära ja molutada kuskil mõnusasti.
    • Fred Jüssi, rmt: Urmas Ott, "Mister Fred", Tallinn, 2009

"Rebasetund"[muuda]

Tsitaadid väljaandest: Fred Jüssi, "Rebasetund", Tallinn, 1981.

  • Tõsi küll — ilves on verejanuline kiskja ja küllalt tugev selleks, et kustutada täiskasvanud põdra eluküünal, aga niisugune surmatunnistus, kuhu oleks kirjutatud "hukkus ebavõrdses võitluses ilvesega", on seniajani vähemalt eesti keeles välja andmata. (lk 13-14)

"Vaikuse maastikud"[muuda]

Tsitaadid väljaandest: "Vaikuse maastikud: Fred Jüssi mõtteid", koostaja Sirje Endre, Tallinn, 2015, ISBN 9789949954780.

  • Ega maailm ei ümbritse meid, maailm sisaldab meid. Meie olemegi maailm.
  • Kui tahad leida midagi uut, siis käi vanu radu.


Kirjandus[muuda]

  • Urmas Ott, "Mister Fred", Tallinn, 2009

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel