Mine sisu juurde

Kuramaa

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Juba siis30 oli seesama piiskop31 koos Rootsi hertsogiga32, sakslaste ja ojamaalastega käinud sõjaretkel kuralaste33 vastu, kuid tormiga Eestimaa maakonna Virumaa randa aetud, lähevad nad maale ja rüüstavad seda kolm päeva. Ent kui virulased parajasti pidasid läbirääkimisi usu vastuvõtmise üle, heiskab hertsog, võtnud neilt meelsamini andamit, purjed ja sõidab sakslaste meelepahaks minema. (I, 13)
_______
30 Arvatavasti 1197. a.
31 See oli tulevane (aastast 1211) Eestimaa piiskop Theoderic, kes langes Lindanises 1219 (vt. XXIII, 2). Kroonik esitab selle seiga rõhutamaks Riia sakslaste prioriteeti Eestimaa allutamisel, vastukaaluks Taani pretensioonidele pärast 1219. aastat.
32 Jarl Birger Brosa (surnud 1202), esimene teadaolev Rootsi jarl (arvatavasti aastast 1174). Kirjeldatud sõjaretke samastatakse mõnikord Taani annaalides 1197. aastaga dateeritud Eestisse tehtud retkega. Juba Rootsi ruunikivid 11. sajandist mälestavad Virumaal (a uirlanti) langenud viikingeid.
33 Kuralased ehk kurelased (lätipäraselt "kuršid") olid balti hõim tänapäeva Läti edelaosas ja Leedu loodeosas, sulasid hiljem kujunevasse läti rahvasse, osalt leedulastesse. Nende asuala Kuramaa on läti keeli Kurzeme. Arvatavasti on ka Kuramaal kuralaste hulgas või läheduses elanud läänemeresoomlasi nimetatud kuralasteks.


  • Kuidas saab jõe peal merehaigust olla? Isal ja Emal pole samuti. Nad seisavad kallistades laeva ääres, mida kutsutakse parraseks, ning laulavad vaikselt: Puhu tuul ja tõuka paati, aja Kuramaale mind. Laeva, mitte paati! Laura on laeva poolt, aga need vaatavad aina üksteise silmesse. Last ei pandagi tähele!
Laura saab suurel jõel ujuval laeval aru, mis on vaba­dus. Millest on jutt, millest kogu aeg räägitakse. Nõnda umbes hakkab aimama. Vähemasti sinnakanti. Vesi ja tae­vas. Tuul ja päike. Rõõm kalakestest südames. Laev, mis taltsalt ujub sinna, kuhu sa, inimlaps, kõige kuumemalt ihkad. Kui sa, inimene, võid tuulega kokku leppida, et see tagant tõukaks. Aja Kuramaale mind!
Kuramaa ja Lätimaa on üks ja sama. (lk 12)
  • Māra Zālīte, "Viienäpu", tlk Hannes Korjus, Muraste: Randvelt Kirjastus, 2015

Luule[muuda]

Puhu, tuul, ja tõuka paati,
aja Kuramaale mind.
Kura ema oma tütre
lubas kodukanaks mull’.
[---]

Pūgõ, tūļ, ja ajā laijõ,
Ajā mīnda Kurāmōl!
Kurmōnikād minnõn tȭitist
Eņtš tidārõd jovājist.
[---]

  • Läti rahvalaul. Rmt: "Laulik kõigile", Tallinn: Eesti Raamat, 1968, lk 346
Vikipeedias leidub artikkel