Mine sisu juurde

Läti

Allikas: Vikitsitaadid
Rudolf Feyler. Vaade Riiale Daugava jõelt (1919)

Läti on riik Kirde-Euroopas, Eestist lõunast, Leedust põhjas, Venemaast läänes ja Läänemerest idas. Lätis on palju lätlasi, läti keelt ja läti kultuuri.

Proosa

[muuda]
  • Suurriikide omavahelise võitluse tagajärg on olnud see, et Läti koos oma elanikega on läinud nagu auhind ühe, teise või kolmanda kätte. Dramaatilise saatusega Lätit võib võrrelda mõnegi teise paigaga Euroopas, mis on aldis relvakokkupõrgetele. Üks lähemaid selliseid alasid on Karjala, üks kaugemaid näiteks Sitsiilia. Siiski ei või Baltimaid võrrelda Balkaniga, kuigi nende nimed kõlavad õige sarnaselt. Vahe on selles, et Baltimaade konfliktid ei ole kunagi sündinud kohapeal, vaid on alati väljastpoolt sisse toodud.


  • Jumal on ka lätlastel olemas — rohkem kui meil. Nende hümnist on meie omaga võrreldes suurem protsent Jumalale pühendatud. Ja Jumala nime kipuvad nad meelsamini suure tähega kirjutama kui eestlased. Ja eks eestlased ütle ju tihti: "Jumal on lätlane." Seda öeldakse siis, kui meil midagi kehvasti läheb, peamiselt siis, kui Eestis on ilm halb, mis omakorda tähendab enamasti vihmasadu.



  • Sellele lisandub veel maakaartide paigutusest tulenev ruumiorientatsioon, mis tihtipeale avaldab lausa ebaharilikku mõju rahvuslikule eneseteadvusele. Me tallame lätlaste turjal ja kummardame soome tarkasid, sest Soome paikneb üleval (st taevas), Läti seevastu asub meie jalge all, see tähendab — põrgus. Tarvitseks vaid maakaardid ümber pöörata ja peagi ummistaksid Ventspilsi aguleid eesti palverändurite hordid. Tallinn poleks enam pea-linn, vaid düsfunktsionaalne organ maa alakehas, nagu praegu on Räpina või Antsla.
    • Valdur Mikita, "Lingvistiline mets". Vara: Välgi metsad, 2013, lk 119


  • Seda seisukohta on omaks võtnud õige mitmed rahvad, et juba koolide kaudu sisendada veendumusi, mis ei tarvitse vastu peegeldada tõelisi sündmusi. Ja meilgi on olnud oma lõunanaabriga hoopis erinevaid ja kaugelt lahkuminevaid seisukohti teatavate perioodide sündmuste kohta, mis sealseis õpperaamatuis ilutsesid faktidena, nüüd aga kuuldavasti jälle kiirelt kaovad.


  • Lohe huilgab, vilistab ja öögib, ning vehib oma sabaga. Laura sõidab Ema ja Isaga suisa rongi sabas. Ning lohe loobib neid nagu vanu tolasid. Võib-olla on vedur sõge. Võib-olla pole veduril arunatukest ollagi. Kust otsast inimene teakski, kuhu sihuke pöörane rauakolakas teda kaasa kisub? Inimene arvab, et Lätimaale, aga kes seda teab? Kuidas saakski kindel olla? (lk 9)
Rong ei saa midagi omatahtsi teha, rahustab Ema. Rong peab rööpaid pidi aina otse sõitma, ei paremale ega vasa­kule. Rööpad juhivad seda raudruuna nagu ohjad. Laura võib olla rahulik, sest rööpad viivad rongi otse Lätimaale. (lk 9)
  • Laura saab suurel jõel ujuval laeval aru, mis on vaba­dus. Millest on jutt, millest kogu aeg räägitakse. Nõnda umbes hakkab aimama. Vähemasti sinnakanti. Vesi ja tae­vas. Tuul ja päike. Rõõm kalakestest südames. Laev, mis taltsalt ujub sinna, kuhu sa, inimlaps, kõige kuumemalt ihkad. Kui sa, inimene, võid tuulega kokku leppida, et see tagant tõukaks. Aja Kuramaale mind!
Kuramaa ja Lätimaa on üks ja sama. (lk 12)
  • Māra Zālīte, "Viienäpu", tlk Hannes Korjus, Muraste: Randvelt Kirjastus, 2015

Draama

[muuda]
  • AGATE: Näe, mineva nädala rääkis jälle üks asjamees ilmatuma pika jutu maha. Ikka sellest, et meie linnas on päratu hulk pisipoodnikke, kes on kogu linna kaubanduse oma kätte haaranud ja teevad palju paha. Ja et ainult suurkaupmehed ja soliidfirmad võivad meie kaubandust tervendada... Aga mis sa siin tervendad, kui eestlased tükivad Lätimaalt kaupa ostma. Ja kes see oma raha peale vihane on ja hakkab kolme krooni eest Eestist kahte paari sukki ostma, kui Lätist saab selle eest kolm paari. Ei siin aita firma ega midagi... Kus odavam, sealt ostetakse. Ja ainus soliidfirma on praegu äri viinuskiga... (lk 217)
  • MARI: Sinu pirukat ma pole veel maitsenud... Aga kohvi oskad sa küll keeta... Ja piim on nagu koor!
ZUZE: Meil Lätis ei peetagi niisuguseid lehmi, kes halba piima annavad. Niisugust piima, nagu meil on, ei leia sa terves maailmas!
MARI (juba pahaselt): No kuule... Maa on teil parem kui meil, metsi rohkem, jõed suuremad... Aga meil on jälle mägi suurem kui teil!
ZUZE: Mõni meeter ongi kõrgem... Seal jätkub meie poistele tööd ainult üheks ööks ja siis on see teie mägi ka meie omast madalam... (lk 257)
  • Mai Talvest, "Naabrid", rmt: Mai Talvest, "Näidendeid", Tallinn: Eesti Raamat, 1969

Allikata

[muuda]
  • Ei saa me läbi Lätita
ja Venemaa meelest ei lähe
nii nagu käterätita
me kunagi sauna ei lähe.

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel

Kirjandus

[muuda]
  • Contra, "Minu Läti. Anekdoot tõelisest eestlasest", Tartu: Petrone Print, 2016