Kuutõverohi

Allikas: Vikitsitaadid
Rosina Cox Boardman, Polygonatum biflorum teoses "Lilies and Orchids" (1906)

Kuutõverohi (Polygonatum) on 55 liigiga taimeperekond liilialiste sugukonnast. Kuutõverohu perekond elutseb peamiselt Põhja-Ameerikas ja Edela-Hiinas, 5 liiki kasvab Euroopas. Eestis on levinud harilik kuutõverohi (Polygonatum odoratum).

Proosa[muuda]

  • Kui te olete ausad ja korralikud aednikud, siis ärge istutage ühelgi juhul oma tara äärde vaarikaid ega kuutõverohtu ega kuldkanne ega muid taimi, mis võiksid teie naabri eraomandi — kui nii võiks öelda — jalge alla tallata.
    • Karel Čapek, "Aedniku aasta" [1929], tlk Lembit Remmelgas, LR 40/41 1964, lk 66


  • Peatusin hetkeks, et vaadelda Puhtu pargimetsa iseloomustava lille — kuutõverohu (saalomoni pitsati) omapärast ilu. Ta on siin lopsakas ja jõuküllane. Pikal lookas varrel on kaks rida vaheldumisi asetsevaid lehti. Need on süstjad ja suunatud gratsioosselt pisut külje poole ja ülespoole. Valged õied nagu helita kellukesed ripuvad kõik ühesainsas sirges reas varre alaküljel.
    • Johannes Piiper, "Rännak Puhtulaiul", 1. juuni 1961, rmt: "Pilte ja hääli Eesti loodusest", 1975, lk 306


  • Aga seal viskavad end põõsa alt välja ussioa pikad ebakorrapärased loogad. Kõik lehed kuklas turris, kõik marjad kui rütmilised tilgad alumisele küljele riputatud. Sinkjasmustad ümmargused marjad, ikka kolme-neljakaupa koos nagu kurinad pulmahobuse looga küljes. Üldiselt on see uljas taim, kuid mis tal täna hakkas, et näib teine nii endast väljas?
Peatun hetkeks, et teda imetleda ja kiita. Mõned varred võtan ma kaasa, et aidata tal oma marju pisutki levitada. Ta on mulle tõepoolest alati meeldinud. Vars on tal tugev nagu vibu ja kreemikad lehed seisavad vapralt püsti nagu suled indiaanlase peakattel. Sa mu sajasilmne, ussiuba! Sul on isegi palju nimesid — küll oled sa kuutõverohi, küll aiapalm, küll Aaroni kepp, küll taevaredel... Aga minu poolest võiksid sa ka veel loogalill olla või mingi pärg.
  • Aira Kaal, "Intiimne maastik" kogus "Kodunurga laastud" II, 1970, lk 84-85

Luule[muuda]

  • Täna on kõik lilled mu aias valged:

valged liiliad, daaliad,
naat, madar, tähthein,
kivirik, angervaks,
keelikurohi, kuutõverohi, raudrohi
ning isegi meriurgiinia ja tähk-rapuntsel.

  • Viktoria Grahv, "Valge päevik" I, "Aimus" kogus "Une-eelne" (2022), lehed nummerdamata