Mine sisu juurde

Orel

Allikas: Vikitsitaadid
Orel Salt Lake Citys, Utahis

Proosa[muuda]


  • Kirikuõpetaja jutlus tundus mulle väga pikk ja igavavõitu, kuigi pingutasin hoolega, et kõigest aru saada, mida kirikuõpetaja rääkis. Tegelikult ootasin igatsusega hetke, mil orel mängima hakkas ja kõik sellele kaasa laulsid. Laululeht paljude lauludega võimaldas aega kirikus huvitavaks teha. Minu sihiks oli laulda oktav madalamalt kui kõik vanemad naisterahvad minu ümber. Tahtsin laulda oma arust nagu Zarah Leander. Jäin endaga väga rahule, sest mul tuli see madalalt laulmine päris hästi välja.
    • Ülle Ulla, "Terpsichore tiiva all". Tallinn: Kunst, 2003, lk 25-26


  • Orel oma torudega sarnaneb ju ka mingisuguse dickensliku tehasekorstendega linnapanoraamiga ja on sellisena muidugi ilus pill. Pillide kuningas, nagu ütleb Wikipedia.


  • Kiriku kese on orel kui jumala kiitmise masin.
  • Tegelikult oli esimene, kes mõtte orelist käima lükkas, Anne Erm. Ega ma ise poleks julgenud seda teha. Oreli ümber on ikka mingi paatos, see on pillide kuningas. Taanis näiteks ei pääse ma üldse orelite ligi. Küsitakse, et millise kooli te olete lõpetanud. Näitan, et mul on doktorikraad, aga mitte orelil, ja nad saadavad mu kohe pikalt. Tegemist on suuresti territoriaalse küsimusega, kirikuõpetaja on ülemus, aga kõige suurem boss tundub olevat organist! Sallid ja mütsikesed, mingi kohvrike alati. Sellised ajatud mehed kõnnivad ringi. Ei saa aru, milline on nende iga või seksuaalne sättumus, nad on lihtsalt organistid. Ma ei saanud sellele ligi ja arvasin, et ju on eriline asi. Tegelikult on orel lihtsalt pill.
"ORGANI" põhlmissioon on näidata, et katedraali orelit saab täiesti kasutada ka uues populaarmuusikas, improvisatsioonis ja džässis.
  • Maria Faust, intervjuu: Margus Haav, "Ma ei ole publikule karjane", Postimees, 31. august 2020, lk 18