Tegusõna

Allikas: Vikitsitaadid


Proosa[muuda]  • [Johnny Keems:] "[---] Ma kontakteerusin ühe noore naisega – nagu te teate, saavutan ma noorte naiste juures iseäranis tõhusaid tulemusi…"
[Nero Wolfe:] "Kontakteeruma ei ole mingi õige verb ja ma ütlesin, et tehke lühidalt."
"Jah, sir. Kui te seda mulle eelmine kord ütlesite, siis ma vaatasin sõnaraamatust järele ja ma ei tahaks teile sugugi vastu vaielda, aga seal on kirjas, et kontakteeruma on verb. Sihiline või sihitu."
"Selle katuse all ei ole kontakteeruma verb." (7. ptk, lk 70-71)
  • Rex Stout, "Mustad orhideed", rmt: "Mustad orhideed", tlk Liina Tordik, sari: Öölane, nr 59, lk 5–110


  • Töötajatest, kelle palk aastate jooksul on tublisti kasvanud, püütakse lahti saada ning nad asendatakse poole madalama palgaga algajatega. Vanadele makstakse, et nad lahkuksid. Mis sest, et uued ei saa hakkama tegusõna pööramisega, ei tea, millal tuleb kirjutada "garantii" ja millal "karantiin" ega tee vahet Tracy Austinil ja Jane Austenil. Küll keegi enne ilmumist ära parandab. Ja kui ka ei paranda, tühja sest. Tähtis on, et vanad ja kulukad lahkuksid, tasapisi, kuid pidevalt. (lk 29)
  • Pagas, palun, lausub sama valvur taksojuhile ning taksojuht vajutab nupule, istmelt liikumata. Nurit Iscar imestab, kuhu jäi ülejäänud lause, puuduvad sõnad, terviklik süntaks. Miks peaks keegi ütlema: pagas, palun, tegusõna kasutamata. Milline tegusõna see üldse oleks? Näitama, avama või vaatama? Ja kuidas taksojuht kohe aru sai ja sõna kuulas? Pole olemas vaikimisi toimivaid tegusõnu. Pagas, palun, võib tähendada: lubage mul pagas kaasa võtta, välja võtta, ära põletada, täis kusta. Kes varastas valvurilt, taksojuhilt ja paljudelt teistelt tegusõnad, ilma et nood sellest arugi saaksid? Miks see vargus kellelegi korda ei lähe? Kas sõnade varastamine ei olegi siis kuritegu? Kas varastatakse ainult sõnu või ka seda, mida nimetatakse? (lk 98)

Luule[muuda]

  • B

Siis B-maal bersid austasid
kui vürsti Berdomaari,
peas kandsid papist kaustasid
ja pahkluil tiivapaari.

Kuid Berdomaari riigis piin
küll rääkimine oli,
sest peale tegusõna siin
muid öelda polnud voli.

Siin ilmast öeldi "Jahenes"
või "Ajab higistama".
Nii kõnevõime ahenes
ja jäi vaid puine jama.