Mine sisu juurde

Termin

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]
  • "Loris," jätkab arst, just nagu püüdes end kannatlikkusele sundida, "kui te ei suuda taluda tõsiasja, et keegi tuleb välja lülitada,siis pole teil sellele tööle asja."
"Härra, asi pole selles, kas ma talun või mitte. Asi on faktide tõlgendamises. Te ütlete kaks protsenti. Minu jaoks tähendabki see kaht protsenti. Mitte nulli. Kuni tegu pole nulliga, arvan mina, et meil on veel lootust."
"Loris, te pole siin selleks, et loota."
" Milleks ma siis siin olen?" vastab intern sihiliku üleolekuga.
"Selleks, et järeldada, et juhtum on läbi vaadatud. Lahendatud. Lõpetatud. Selle patsiendi eluvõimet pole võimalik taastada. Nagu ütles teie kolleeg, on ta omadega läbi. Ja ma ei hooli sellest, et see termin teile ei sobi." (lk 61)


  • Ökoloogia jäi pikaks ajaks pigem staatiliseks ja kirjeldavaks; sõna otseses mõttes tuhanded artiklid tegelesid kindla uurimislapi liikide ja arvukustega. Erinevad autorid võistlesid üksteisega ökoloogia[terminitele peente nomenklatuuride väljapakkumises; isegi kühvel, millega taimi välja kaevati, nimetati ümber "geotoomiks". (lk 137)
    • Ernst Mayr, "Bioloogilise mõtte areng. Mitmekesisus, evolutsioon ja pärilikkus", tlk Ülo Maiväli, Sille Remm ja Kristiina Vind, 2017


  • Ja siis on veel patsient KM, kuuekümnendates aastates daam, kes on end peagi tapmas hurmaadega. Kirurgid on palunud mul ta uuesti üle vaadata menopausijärgse veritsuse tõttu. Loen enne ülevaatust kirja tema märkmete vahel, ja siis tuleb mul see uuesti üle lugeda, kuna arvan, et konsultandi sekretär on end korrektuuripliiatsist pilve tõmmanud.
Umbes kümme aastat tagasi tegi KM maovähi tõttu läbi gastrektoomia ja peab nüüd ranget dieeti pidama, vältides teatud tüüpi toite, mida ta ei suuda seedida. Nimekirja tipus on hurmaa ehk kakiploom - mitte just Granny Smith, seega puuvili, mida on lihtne vältida. Või vähemalt võiks nii arvata.
Maltal üles kasvanud patsient KM-i jõuluaja peretraditsioon on alati olnud hurmaad süüa ning see pole tava, millest ta oleks nõus loobuma, hoolimata kirurgide ähvardustest.* Patsient teadis, et hoiatus pole tühine; need põrgulised on tal juba viis korda soolesulgust põhjustanud, rikkudes ära viis jõulupüha - puuvili moodustab tahke betoonitaolise blokeeringu pärasooles, mis kolmel juhul vajas kirurgilist sekkumist. Kõige viimane kord leidis see aset möödunud nädalal, kui kirurgid lõikusid ta lahti, et pigistada soolest välja diospüüri-besoaar** nagu marmorkuulike hambapastatuubist.
"Ilma selleta pole lihtsalt jõulusid," ütleb ta mulle ja ma ei saa aru, kas ta räägib puuviljast või soolesulguse tõttu haiglasse sattumisest.
*Jumal teab, miks - olen sestsaati üht proovinud ja no ei ole just midagi, mille pärast hõisata. Kiudainerohked ja maitsetud nagu ümmargune punutud kattelinik. Minu arvates Terry's küll ei peaks muretsema, et šokolaadiapelsinide müük lähimal ajal hurmaale alla jääb.
** Kas suudate uskuda, et seedimata hurmaamassi kohta soolestikus on olemas spetsiifiline ja eksklusiivne meditsiinitermin? Pole ime, et meditsiiniõpingud nii kaua kestavad! Kogu selle pahna päheajamine võtab aega. (lk 68-69)
  • Adam Kay, "Oh sa pühade vahetus", tlk Krista Kallis, 2020