Berliini müür

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Berliini müür 1986. aastal
  • [Toomas Sildam:] Kuu aega hiljem – 9. novembril 1989 – langes Berliini müür. Mis tunne see oli?
[Bruno Saul:] See oli, nagu öeldakse, eksitus.
[Toomas Sildam:] Kuidas nii? Berliini müür oli eksitus, mitte selle langemine.
[Bruno Saul:] (Naerab) Langemine sellel päeval oli eksitus. Günter Schabowski, [võimupartei] Berliini linnakomitee esimene sekretär, pidas pressikonverentsi. Üks ajakirjanik esitas küsimuse, millal langeb Berliini müür. Schabowski vastas, et see võib langeda kohe.
Sellest sõnast "kohe" oli küllalt, et rahvas läks tormijooksule...
[Toomas Sildam:] Ja kui rahvas läks, mis tunne teil siis oli?
[Bruno Saul:] Nägime seda siis, kui [müüri] lammutamiseks läks juba Brandenburgi väravate juures. Aga see toimus õhtul kella 10 paiku, elektrivalguses. Meil oli samasugune õnnetunne sees, et lähme ja ühineme nendega.
Lääne-Berliinist tulid veoautod suurte šampusekoormatega, kes aga tahtis, see sai šampusepudeli, lõi kaela maha, kulistas alla ja lõi asfaldile puruks.
  • Sugugi mitte kõik sakslased (sh haritud kultuursed sakslased) ei tajunud Berliini müüri langemist ja kommunistliku režiimi lagunemist rõõmusõnumina. Sakova nendib, et samas raamatus tegelebki Wolf küsimusega, "kas igast inimesest saab olude sunnil teha koletise (monstrumi) või looma. Vastus näib olevat selget "jaa", nagu romaanis vastab isa oma kaheksa­teistkümneaastasele tütrele Nellyle" (lk 50). Sakova sõnul lükkavad Wolfi teosed ümber arvamuse, et inimene on loomult koletis, pigem annab Wolf mõista, et iga inimese võivad "koletiseks" teha olud.
Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel