Eduard Laugaste

Allikas: Vikitsitaadid

Eduard Laugaste (kuni 1935 Eduard Treu; 22. mai 1909 Taagepera vald, Karjatnurme – 30. august 1994 Tartu) oli eesti folklorist ja karskustegelane.

Artikleid[muuda]

Eduard Treu, "Väärtuslik töö", ajakiri Kevadik 2/1929, lk 26-27.


  • Praegune on ju aeg, kus inimsoo ideaalidele omistetakse vähe tähelepanu ja nende asemele on surutud praktiline elukäsitlus "moodsate" võitlusabinõudega, kusjuures ei tehta sageli enam teaduslikku ega aatetööd niivõrt aate enese kui leivakanika pärast ja tühipaljas paber, mille väärtus pole iseenesest suur, surub tihti võimelise töötegija kõrvale, halvates seega mitte üksi ta enese tegevust — nõrgendab suurel määral ka ühiskondlikku töövõimet. Küsimus, kui palju võib töö eest rahalist tasu saada, ei tohi tungida niivõrt esile, et see kogu töö pinnapäälseks hädaabinõuks muudab. Seepärast ei tohi võtta mingit tööd või tegevust kui kurba kohustust, ega ka kui naeruväärt lihtsat, vaid katsutagu tungida südamesse ja tabatagu töö hinge. (lk 27)
  • Mis siit järgneb, on see, et igaüks valigu omale tööala, mille vastu ta tunneb enim huvi, mitte aga ekslikus lihtsameelsuses püüda kätt sirutada sinnapoole, mis ainult silmale näib kergem ja millega arvatakse rohkem teenida võivat. Rahalise tasu küsimus ärgu tungigu kunagi nii raskel kujul esile, et see sööb kogu inimese ta hingega. Truuks jääda oma seesmisele sunnile on tänulikuim ja õigeim, ent tõsiküll! raskeim, kuid mida julgesti igale võib soovitada. Tarve töö, tegutsemise järele on inimeses just samuti kui tarve eluhoiu eest hoolitsemisegi järele — seega eluline tarve. Igaüks kes ei taha roostetuda, peaks veetma oma aja töös ükskõik millises, sest pole tööd, milles inimene oma õnne ei saa saavutada, ega end täiusele viia, kui see ühtub ta seesmise sunniga. (lk 27)
  • Õppigem nägema töös inimese vajadust, milleta maailm oleks vaid tühi vari ja enesepete. (lk 27)


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel