Mine sisu juurde

Praktilisus

Allikas: Vikitsitaadid


Proosa

[muuda]
  • Kõik praktilised inimesed katsuvad maailma käepäraseks teha, kõik mõtlejad tahavad teda mõistuspärasena näha. Kui palju see kummalgi õnnestub, seda võivad nad oma silmaga näha. (lk 31)
  • Suur pahe teadustes ja üleüldse on see, et inimesed, kellel pole võimet mingiteks ideedeks, on küllalt julged teoretiseerima, kuna nad ei taipa, et ka paljuteadmine ei anna veel selleks õigust. Nad asuvad alguses küll kiiduväärse kaine inimmõistusega tööle, sellel aga on piirid, ja kui kaine mõistus oma piiridest üle astub, satub ta ohtu absurdseks muutuda. Kainele mõistusele määratud valdkond ja pärisosa on praktiline tegutsemine. Tegevana eksib ta harva; kõrgem mõtlemine, järeldamine ja otsustamine pole siiski tema asi. (lk 56)
  • Praktilisteks ülesanneteks kohastunud inimaru eksib ainult siis, kui ta söandab asuda kõrgemate probleemide lahendamisele; seevastu on ka kõrgemat teooriat harva leida praktika tegevuspiirkonnas.
On iseäralik märkida, et inimene ei rahuldu lihtsa tunnetatavaga, vaid asub keerulisemate probleemide kallale, mida ta võib-olla kunagi ei käsita. Seevastu lihtne ja arusaadav on läbinisti rakendatav ja kasulik ning võib meile anda tegevust kogu eluks, kui ta pakub meile rahuldust ja virgutust. (lk 60)


  • Tollal ilmus diplomaatilistele suareedele veel "metsikuid" pašasid sisemaalt. Need olid barbarid, kes seltskondlikke kombeid eriti ei tundnud, kuid olid praktilise mõtteviisiga, sest alati nad "võtsid kaasa" igasuguseid asju. Keegi maiasmokk nende seast olevat pärast korralikku einestamist terve langusti taskusse libistanud. Üks noor atašee märkas seda, haaras ülemeelikusehoos kastmekannu ja tühjendas selle paša taskusse, sõnades: "Votre Excellence a oublie la sauce".
Noore atašee karjäär ei olevat olnud eriti edukas.


  • Kreeklased on meile õpetanud, et teoreetiline tarkus võib olla võimsam kui praktiline tarkus, mis ei anna põhimõtteliselt uut teadmist. On üsna usutav, et just tänu teoreetikutele sõidetakse tänapäeval autodega ja kasutatakse mobiiltelefone.
    • Enn Kasak, "Paradoksid: must auk mõtlemises", 2018, lk 30