Terve mõistus
Ilme
(Ümber suunatud leheküljelt Kaine mõistus)
Proosa
[muuda]- Filosoofias suudan ma välja jõuda skeptitsismini; kaugemale ei taha see kuidagi õnnestuda: niisiis jään ma parem pidama terve inimmõistuse juurde, mida on nii vähestel filosoofidel ja mis on just tänapäeval nii vajalik.
- Kui riskitakse minna tervest inimmõistusest kaugemale, viiakse inimene filosoofilises plaanis kõige armetuma müstikani ja poliitiliselt raudse despootiani või anarhistliku fanatismini.
- Johann Gottfried Seume, "Apokrüüfid", tlk Krista Räni, Loomingu Raamatukogu 13-14 2005, lk 19
- Kindlasti on parem mõnda asja üldse mitte õppida kui seda pealiskaudselt teha, sest paljas terve inimmõistus, kui ta mõne asja üle otsustada tahab, ei löö nii viltu kui poolik õpetatus.
- Georg Christoph Lichtenberg, "Aforisme", tlk August Sang ja Kersti Merilaas, LR 28/1972, lk 24
- Teadus on esmaklassiline mööblitükk inimese ülakorruse kambris, kui tal on allkorrusel terve mõistus.
- Oliver Wendell Holmes, "The Poet at the Breakfast Table", 1872, cit. via Henry O. Dorman "Tsitaate kõnepidajaile", Ersen 2008, lk 218.
- Sõnad - nagu ma sageli kujutlen - on väikesed majad oma keldri ja pööninguga. Terve mõistus elab esimesel korrusel, alati avatuna "väliskaubandusele", samal tasapinnal teistega, möödujatega, kes kunagi ei unista. Minna sõna majas trepist üles, see tähendab eralduda aste astmelt. Laskuda keldrisse, see tähendab unelda, eksida ebakindla etümoloogia kaugetesse koridoridesse, otsida sõnadest aardeid, mida sealt pole võimalik leida. Poeedi elu - see on tõusmine ja laskumine sõnades. Tõusta liiga kõrgele või laskuda liiga madalale on lubatud poeedile, kes ühendab maise taevasega. Kas üksnes filosoofi on teised temasugused mõistnud elama alati esimesel korrusel?
- Gaston Bachelard, "Ruumipoeetika", tlk Kaia Sisask, Vagabund 1999, lk 216
- Terve päeva kuuldus linnas sõdurite rasket jalaastumist; see rütmiline tümin tähendas, et hullude kindluses võimutseb taas terve mõistus inimeste näol, kes müüvad oma elu täpselt kindlaksmääratud tasu eest, joovad ja söövad kindlal kellaajal, röövivad ja vägistavad, kui selleks juhus avaneb, kuid kel on kusagil elatanud ema, kokkuhoidlik naine ja väike talukoht, kuhu nad ükskord sandistunult ja vanaksjäänult tagasi pöörduvad, kes käivad missal, kui neid selleks sunnitakse, ja usuvad mõõdukalt Jumalasse. Jälle algasid hukkamised, sedakorda seaduslike võimude käsul ning paavsti ja Lutheri ühisel heakskiidul.
- Marguerite Yourcenar, "Opus nigrum", tlk Merike Riives, Tallinn: Eesti Raamat, 1982, lk 53
- Terve mõistuse otsustused on enamasti piiratud haiglastest eelarvamustest.
- Arvo Valton, "Vabaduse kütkes" (1993), lk 38
- "Me läksime natuke hoogu," ütles Niiske. "Me hakkasime natuke liiga loovalt mõtlema. Me tahtsime, et mangustid kirjakastides sigiksid, et nad hoiaksid ohjes madusid..."
- Isand Vetinari ei öelnud midagi.
- "Ee... kelle, ma tunnistan seda, me tõime kirjakastidesse, et nad vähendaksid kärnkonnade arvu..."
- Isand Vetinari kordas end.
- "Ee... ja need - tõsi ta on - panid meie töötajad kirjakastidesse, et nälkjate vastu võidelda..."
- Isand Vetinari säilitas vaikimise.
- "Ee... Aga nälkjad, pean ma ütlema, et olla meie vastu aus, said kirjakastidesse ise, nad tulid margiliimi sööma," lõpetas Niiske, avastades, et talle kipub naerupugin peale.
- "Noh, vähemalt säästeti teid nälkjate viimisest kirjakastidesse," märkis isand Vetinari heatujuliselt. "Teie jutu järgi paistab tegu olevat juhtumiga, kus külma loogika asemel oleks tulnud kasutada kainet mõistust - sellises koguses, mida on näiteks tavalisel kanal."
- Terry Pratchett, "Rahategu", tlk Allan Eichenbaum, 2010, lk 14-15
- Parlamendis peaksid valitsema taktitunne, terve mõistus ja korrektsed protseduurid. Mina usun, et see on rada, mida mööda parlament peaks minema, mitte sellised topeltstandardid ja poliitilised mängud, mida surub peale opositsioonijuht, kes praegu vahib oma kella, sest nähtavasti on naine liiga kaua rääkinud [vali protest opositsiooni ridadest] - ta on varemgi minu peale karjunud, et ma suu peaksin!
- Julia Gillard "misogüüniakõnes" 9. oktoobril 2012 Austraalia parlamendis
- Poliitikud hakkavad jälle teadma, mis on rahvale parim, talupojamõistus muutub uuesti teraseks, esoteerikud taastavad ühenduse kosmiliste jõududega, euroopa kultuuri tuumväärtused loonud kristlik kirik jätkab tähtsusetustumise kursil ning ettevõtjatest arvamusliidrid kuulutavad taas, et raha ei tule seina seest ja et semiootika õppekavad tuleks kiiremas korras sulgeda.
- Tõnu Viik, "Viirus, teadus ja poliitika", ERR, 23. aprill 2020
Luule
[muuda] /---/ Meie peres armastusest
ei räägitud ja ometi saime just segastel aega-
del teistest paremini hakkama
Me jäime püsima Roomasime kas või
põrgukatlastki välja Talupojatarkus ei vaja
upsakaid sõnu See on kui tasane tuli
mis tuhka soojendab
- Ene Mihkelson, "Ma oleksin talle andestanud kui ta oleks", kogus "Torn" (2010), lk 86