Hea ja halb

Allikas: Vikitsitaadid


Proosa[muuda]

  • Mis paistab halb, ongi enamasti halb; ent mis paistab hea, ei ole sugugi mitte alati hea. (lk 30)
  • Pahad on tegusad ja pöörased; paremad — sest headeks ei saa neid nimetada — on loiud ning kartlikud. See seletabki suuremat osa totrusest, mida me maailmas näeme. (lk 34)


  • Liiga palju head jäetakse tegemata sellepärast, et kasu on küsitav; liiga palju halba tehakse sellepärast, et kahju on küsitav.
    • Jean Paul, "Tähelepanekuid meie, narride inimeste kohta. Valik aforisme". Tõlkinud Krista Räni. LR 36/2004, lk 23
Esimene võimalik seletus oleks, et olemasolevaid võimalusi pole õpitud täiel määral kasutama, et neid suures osas isegi ei tajuta. Nõukogude-aegsed kinnismõtted pole hajunud, vaid painavad varjatud kujul ikka edasi. Täiesti vääramatu on arvamus, et kui rääkida (mõelda, teha) kõike vastupidiselt sellele, kuidas oli "siis", jõuabki selle kaudu tõeni, Läände ja Euroopasse. Sotsialism oli pahe: järelikult tuleb kõike teha teistmoodi. Kui sotsialism propageeris võrdsust, pooldame meie ebavõrdsust; kui sotsialism rahasuhteid tõkestas, siis meile dikteerigu kõike üksnes turg jne. Need klišeed tulid käibele paar-kolm aastat tagasi, kuid nad on visad muutuma - viies selleni, et sotsialismi eitamise tuhinas pikkamisi hakkab kaduma võime eristada head kurjast.
  • Hasso Krull, "Ükssarvede lahkumine". Eesti Ekspress 30. detsember 1994, kordustrükk raamatus "Katkestuse kultuur" lk 154-155

Allikata[muuda]

Vanasõnad[muuda]