Jutumärgid

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • 431. aasta Efesose kirikukogu ülevaate kreekakeelses tekstis seisab, et "paavsti legaadid tänasid istungil isasid, et nad ühinesid oma hüüetega vaimus paavstiga, nagu pühad liikmed püha juhi alla". Venekeelses tõlkes seisab: "ainsa juhi alla" ("püha" asemel) ja sulgudes on lisatud - Kristus. Tuues selle näite teksti moonutamisest, lisab mu ema: "Kasutada Lunastaja püha nime tõe moonutamiseks - kas pole see mitte märk südametunnistuse töntsistumisest?"
Jah, tavaline lugeja ei tea, kui võimas ja õel relv on sulud, jutumärgid ja kursiiv; kui nurjatud vastutustundetuse liitlased.


  • Ta ei mõelnud, et selline ettevaatlik stiil: "Teeksin teile haiget, see oleks ettevaatamatu jne", on tavaliselt armuloo jutumärgid, mis pannakse kas vahetult enne või pärast, kuid mille pärast mingil juhul ei tule julgust kaotada.


  • Kodanik keerab hoopis teleka lahti, seal näidatakse filmi vabariigi presidendist. Kodanik tahab filmi ilmtingimata vaadata, sest pärast hakkavad kõik ajalehed nagunii kirjutama, kes ja kuidas jälle ämbrisse istus. Eriti jääb kodanikule meelde üks filmilõik — see, kus (tulevane) president kihutuskõnes kuulutab, et ühisel jõul liigutame isamaa paigast. Et tegemist on suulise kõnega, siis ei saa kodanik aru, kas (tulevane) president räägib isamaast jutumärkides või jutumärkideta. Vist ikka jutumärkideta, sest president paistab olevat just "Isamaa" enda kandidaat. Igatahes haarab ta pärast valimistulemuste teatavakstegemist luua – vabandust, talle ulatatakse luud – ja hakkab platsi, see tähendab koduõue puhtaks pühkima.
  • Astrid Reinla, "Kodanik haarab kangi", rmt: Astrid Reinla, "Kodanik on loll", 1994, lk 11


  • "Kui palju neid on, kes tahavad oma raha pangast välja võtta?" uuris Niiske.
"Peaaegu kakskümmend!"
"Siis teevad nad küll väga kõva lärmi."
Härra Bent kohmetus. „Noh, seal on veel mõningad,” tunnistas ta. "Mõned eksiteele viidud inimesed, kes tahavad arvet avada, aga..."
"Kui palju neid on?"
"Umbes kaks-kolmsada, aga..."
"Arvet avada, te ütlesite?" küsis Niiske. Härra Bent niheles.
"Ainult tühiste summade peale, mõni dollar siia-sinna," lausus ta, nagu poleks see tähtis. "Paistab, et nad arvavad, et teil on "mingi trikk varuks"."
Jutumärgid värisesid vastikusest nagu hästikasvatatud tüdruk, kes peab surnud hiire kätte võtma.


  • Mulle meeldib sinu meestegelaste juures see, ütles Bobbi, et nad kõik on jõledad.
Ei ole nad kõik jõledad midagi.
Parimal juhul on nad väga ebamäärase moraaliga.
Kas mitte me kõik pole sellised, küsisin.
Sa peaksid kirjutama Philipist, tema pole problemaatiline. Ta on "tore".
Bobbi tegi sõna tore ümber õhku jutumärgid, ehkki Philipi kohta arvas ta seda tõepoolest. Bobbi poleks eales kedagi ilma jutumärkideta toredaks nimetanud.
  • Sally Rooney, "Vestlused sõpradega", tlk Triin Tael, 2019, lk 25

Luule[muuda]

Seotud kõne? Sidumata kõne?
Seotud inimene? Vaba naine, mees?
Jääme ellu võimaluste piirides,
tehingutes üpris tarkades?
Kui Itaalias — mõelgem liirides.
Soomes loomulikult markades.
Täpse kursi trükib ära "Kodumaa".
Kurss on kindel. Jutumärgid ka.

Vikipeedias leidub artikkel