Mine sisu juurde

Kaheksajalg

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Veealuse koopa pimedusest ajasin välja väikese kaheksajala, kes vajus kividele nagu Medusa pea, tõmbus mudakarva pruuniks ja vaatas mulle kiilaka peakupli alt kurvavõitu silmadega otsa. Niipea kui ma ennast liigutasin, paiskas ta välja väikese musta tindipilve, mis jäi puhtasse vette hõljuma, ja selle varjus tegi kaheksajalg minekut, kombitsad taha välja sirutatud, nagu lintidega ehitud õhupall.


  • Inimene, kes on pidanud tegelema tonni palavuse kätte jäänud kaheksajalgadega, ei unusta seda kunagi: see hais püsib mitu päeva, käib sul igal pool järel ja tahab isegi magamistuppa kaasa tulla. Seda ei saa riietest iialgi välja.


  • [Johnson-ja-Johnson:] Jumalik ilmutus on nagu kaheksajala aju - sa ei tea, kus see on. Lähed kaheksajala juurde, vaatad teda ja mõtled - halleluuja! -, kuskohas tal see faking aju on? Kui on kaheksajalg, siis peab ju aju ka kusagil olema? Aga sinu mõistus ei saa sellest aru, sinu mõistus on laisk ja uskmatu, sa ei saa lihtsalt kaheksajalga kätte võtta ja teha, mis vaja, sa kuulad oma sisemist häält, mis ütleb: viska ta maha, viska maha, siit ei leia sa midagi, see ülesanne pole sinu jaoks. Ja siis hakkad sa endas kahtlema. Halleluuja! Sa mõtled: ei, ma pole selle vääriline, ma olen liiga nõrk ja saamatu, et see tee lõpuni kõndida ja kõike mõista, see ülesanne pole minu jaoks. Ma parem astun kõrvale. Sest sa vaatad tema keha, see on samasugune nagu sinu keha. Ja sa vaatad tema silmi - need on samasugused nagu sinu silmad ja sa kuulad, kuidas ta süda lööb - Jumal olgu kiidetud -, see lööb samamoodi nagu sinu süda! Nii et kes sa siis oled?
"Kaheksajalg!" hüüab keegi saalist.
Mis kaheksajalg, ei saa Johnson-ja-Johnson aru. Miks kaheksajalg?
  • Serhi Žadan, "Depeche Mode", tlk Riina Roasto, LR 24-26 2020, lk 29-30