Mine sisu juurde

Marissa Mayer

Allikas: Vikitsitaadid
Marissa Mayer, 2013.

Marissa Ann Mayer (sündinud 30. mail 1975 Wausaus Wisconsini osariigis USAs) on USA insener, tippjuht ja ettevõtja, kes on kuulunud Yahoo! ja Google'i juhtkonda.


  • Ma olen alati teinud asju, mille jaoks ma päris valmis ei olnud. Ma arvan, et niimoodi inimene kasvabki. Kui tuleb hetk, kus sa mõtled "Umm, ma pole päris kindel, kas ma sellega hakkama saan" ja sa end sellest hetkest läbi surud, siis see ongi läbimurre.
  • Kui sa leiad millegi, mida sa tõeliselt kirega võtad, ei ole enam nii oluline, kas sa oled mees või naine. Kirg on sooneutraalne jõud.
  • Sa võid olla tehnikas hea ja samal ajal armastada moodi ja kunsti. Sa võid olla tehnikas hea ja olla sportlane. Sa võid olla tehnikas hea ja olla emme. Sa võid teha seda omal viisil, omaenda tingimustel.
  • On tõesti tore töötada, kui ümberringi on palju tarku inimesi.

Intervjuud

[muuda]
  • Ma üürisin Google'i vana kontori. Nii et see on just seesama kontor, kust ma oma karjääri 1999. aastal alustasin. Siitsamast alustas ka PayPal, nii et siin on palju head maagiat õhus.
Siia tagasitulemine meenutas mulle, mis tunne oli Google'is algusajal. Ma mäletan sellest trepist ülesjooksmist, sest kui sa laupäeva hommikul siia piisavalt kiiresti ei jõudnud, sai keegi kuskil halvemad otsingutulemused ja see võis nende elu halvemaks muuta.
  • Meil töötame ühe väikese laboriga nimega Lumi. Lumi tähendab soome keeles lund ja ma tõesti armastan lund. Mul oli isegi lumehelbeteemaline pulm.
  • Larry ja Sergei lihtsalt karjusid meie peale, kuni me saime sellisteks, nagu neil vaja oli, ja tegime, mida neil oli vaja, et tehtud saaks. Ja nõnda ma otsustasin, et kordan lihtsalt sedasama, loodetavasti vähem karjudes.
  • Ma arvan, et juhina võivad sul olla kõrged ootused ja senikaua, kuni need on järjekindlad ja selgelt välja öeldud, peavad paljud neid üsna innustavateks.
  • Idufirmas ei tea sa kunagi õieti, millal sa peaksid midagi käiku laskma. Nii et Google rajas oma filosoofia, et käiku lasta tuleb vara ja sageli. Katseta ja vaata, mis tööle hakkab.
  • Firmadel on eri faasid. Kui sul on mõnikümmend inimest, idee ise kas kutsub inimesi või ei kutsu. Inimesed on siin, sest nad usuvad, et probleem, mida sa lahendada üritad, on piisavalt oluline.
Järgmine faas on tõesti kriitiline ja raske. Saja inimese juurest tuhandeni jõudmiseks pead olema väga ettevaatlik. Selles punktis toimib kompensatsioonistrateegia, kus sa tahad neid, kes tulevad õigetel põhjustel. Inimesi, kes missiooniga päriselt sobivad, sa tahad tagada, et nad saaksid ausa tasu, kuid mitte tasu ei oleks see, mis neid motiveerib. Minu strateegia oli nii Yahoos kui ka Google'is "kohtumiste, mitte kohtuga". See on tasakaalupunkt palgasõdurite ja misjonäride vahel.
Ja siis, kuskil tuhande inimese kandis, hakkavad kultuur ja missioon ennast taastootma. Google'is ma küsisin alati inimeste käest: "Miks sa siia tulid?" Kui meid oli umbes 1200, siis järsku, esimest korda, öeldi mulle päriselt: "Kultuuri pärast."
  • Ma olin 37-aastane ja olin töötanud Google'is 13 aastat. Neist aastatest olin tegelenud 10 aastat otsingutega ning just hiljuti muutnud fookust kaartidele kui otsingutehnoloogiale. Ja ma mõtlesin: "Tead, ma pole päris kindel, et ma tahan olla 50-aastane otsingutüdruk."
  • 1999. aastal Yahoo oligi internet.
  • Ma olen uhke selle üle, mida me Yahoos saavutasime. Tõsi, meil oli kiiresti lagunev päritud äri. Lõpuks ei suutnud me muud kui allakäiku aeglustada.
  • [Yahoo osaluse müügist Alibabas:] Vahel võib lühinägelik soov kiire kasumi järele jätta su ilma palju suuremast tulust.
  • Ühel pühapäeval mängisin koos pojaga ehitusklotsidega. Me ehitasime tohutusuure lossi ja see kukkus kokku. Mu poeg oli täiesti lohutamatu. Ma jäin seisma ja ütlesin: "Siin pole millegi pärast muretseda. Ühe korra me seda juba ehitasime ja see töötas, nüüd lihtsalt ehitame selle uuesti üles." Kui ma seda talle öelnud olin, sain aru, et ma mõtlen Yahoost samamoodi. Sa ehitad midagi uuesti üles ja sa tead, et ükskord see juba töötas, nii et teist korda peaks see endiselt töötama.
    • Marissa Mayer, Yahoo!-järgne intervjuu: David Gelles, "Marissa Mayer Is Still Here", New York Times, 18. aprill 2018 (arhiivikoopia Internet Archive'is)


  • [Karjääri alustamisest Google'is 20. töötajana:] See oli esimese buumi tipus, 1999. aastal. Värsketele kraadiomanikele arvutiteaduses oli see hea aasta.
  • Üks teine tegevjuht ütles mulle, et tegevjuhtimise juures on huvitav see, kuidas sa pead tegema väga vähe otsuseid, aga sa pead need tegema täiesti täiuslikult. Tema mõte oli, et sa saad suure hulga otsuseid delegeerida, kuid on mõned otsused, ja alati pole selge, millised, mida sa pead väga hoolikalt jälgima ja millel on tulemustele suur mõju. Ja see on juba midagi - otsida iga päev selliseid otsuseid ja mõistatada omaette, kas see on nüüd üks neist või ei ole see tegelikult kuigi oluline?
  • [Otsusest anda igale töötajale firma kulul nutitelefon:] Firma annab nutitelefonid, aga ülitähtis oli, et inimesed saaksid meie enda tooteid kogeda. Me nimetame seda koeratoidu söömiseks, kui inimesed katsetavad tooteid ja annavad meile tagasisidet. [---] Söö seda koeratoitu, mida sa toodad. Nii et me teeme asju ja siis me kasutame neid iga päev. Ja ma arvan, et see otsus oli tõesti väga tähtis.
  • Eric Schmitt Google'ist on üks mu lemmikmentoreid. Ja Eric ütles alati midagi tõeliselt õiget ja alandlikuks tegevat, et head tegevjuhid ajavad iseennast segadusse, kui nad veenavad ennast, et nemad tegelikult teevadki asju. Tema ütles, et vaata, sinu ülesanne juhina on olla kaitses, mitte ründes. Meeskond otsustab, et me jookseme selles suunas, ja sinu töö on teha rada vabaks, ajada asjad eest ära, saada takistustest lahti, teha otsustamine kiireks ning lasta neil joosta nii kaugele ja nii kiiresti kui sa vähegi saad.
Ja kui ma Yahoo!-sse tulin, siis inimesed olid nagu, noh, mis meie strateegia nüüd siis on. Ja mina olin nagu, ma ei tea, ütelge teie mulle. Ma tean, et teie olete siin olnud kauem kui mina. Ja nemad olid nagu, päriselt, nagu, me saame ise ideid pakkuda? Mõned töötajad ütlesid otse, et mitte keegi polnud mitte kunagi varem küsinud, mis mõtted neil endil on.
  • Ma olen alati mõelnud kultuurist kui DNAst. Ma ei tea geneetikast kuigi palju, aga natuke ma sellest jagan ja minu arvates tahame me tegelikult geene, mis kultuuris kindlasti jõuliselt väljenduvad. Võta mõned osad lõbu ja mõned osad, mis inimesi päriselt motiveerivad ja inspireerivad, ja tugevda neid ja anna neile jõudu juurde. Ja võta mõned negatiivsed geenid, mis jalgu jäävad, ja keera need kinni, ja otsi välja, mis neid põhjustab, ja keera need asjad kinni.
Asi ei ole uue mutandi-DNS süstimises, eks ole. Asi ei ole kultuuri muutmises. Asi on selles, kuidas teha kultuurist iseenda parim versioon.
  • Me ostsime firma nimega Summly. See pälvis palju tähelepanu, sest selle asutaja on 17-aastane. Nii et me sõna otseses mõttes pidime vahel helistama tema emale ja igasugu asjade jaoks luba küsima. [---] Ta elab Inglismaal, kuid ta käib sageli Räniorus. [---] Naljakas lugu oli sellega, et inimesed läksid päris närvi, kui me selle ostsime, sest nad küsisid, mis äri see niisugune on, mille asutaja 18 kuu pärast lahkub. Meie selgitasime, et noh, ta peab kolledžisse minema ja võib-olla ta jääb pärast meie juurde interniks. Ma arvan, et ta jääb. Tal on päris lõbus. Ta on siiani palju panustanud. Aga me peame võtma aja maha ja laskma tal koolis käia.
  • [Kodust töötamise teemal:] Ma ootasin täiesti, et hulk inimesi ütleb, oodake nüüd, inimesed on produktiivsemad, kui nad on omapäi. Ja ma täitsa tunnistan seda. Aga mida nad omapäi ei ole, on rohkem koostööaltid. Ja kui sa vajad innovatsiooni, siis vajad sa koostööd. [---]
Asja teine pool oli, et paljud inimesed jäid lihtsalt teisipäeval või reedel koju misiganes põhjustel, headel elulistel põhjustel, aga kui sellised asjad juhtuvad massiliselt, siis hakkab kogu produktiivsus langema. Ja ma arvan tegelikult, et kui keegi jääb koju, näiteks mina, kui ma jään lihtsalt koju kaablipanijat ootama, siis ma teen umbes poole vähem kui oleksin teinud sama aja jooksul kontoris.

Viited

[muuda]