Valmisolek

Allikas: Vikitsitaadid

Draama[muuda]

  • HAMLET: Pole vaja, me ei karda endeid. Isegi varblase kukkumine on ette määratud. Kui see juhtub nüüd, ei juhtu seda enam pärast; kui see ei juhtu pärast, juhtub see nüüd; kui see ei juhtu nüüd, siis ükskord juhtub see ometi: valmisolek on kõik. Et lahkujale miski ei ütle, millal on paras aeg lahkuda, siis jäägu nii, nagu on.
    • William Shakespeare, "Hamlet", V vaatus, 2. stseen, tlk Georg Meri, "Kogutud teosed" 2014, lk 1210

Proosa[muuda]

  • [Mozart:] Aga muidugi olete te kõigeks valmis, ainult mitte selleks, mida teilt nõutakse! Te olete valmis tüdrukuid surnuks torkama, te olete valmis end pidulikult hukata laskma, te oleksite kindlasti valmis ka sada aastat liha suretama ja ennast piitsutama. Või ei ole?"
"Oh jaa, südamest valmis," hüüdsin ma oma alanduses.
"Muidugi! Te olete iga rumala ja huumorivaese ürituse poolt, teie suurejooneline saks, kõige poolt, mis on pateetiline ja vaimuvaene! Aga mina pole selle poolt, ma ei annaks krossigi teie romantilise patukahetsuse ees! Te tahate, et teid hukataks, te tahate, et teil pea otsast raiutaks, berserk selline! Selle totra ideaali nimel te sooritaksite kas või kümme mõrva. Te tahate surra, argpüks, aga mitte elada! Kurat võtaks, te peate just nimelt elama! Teile kuluks tõesti ära raskeim karistusmäär."


  • See, kes asub head tegema, ei tohi oodata, et inimesed sel puhul kivid tema teelt ära korjavad, vaid peab valmis olema saatuse katsumuseks, et nad hakkavad neid talle just teele ette veeretama. Neist aitab üle saada üksnes jõud, mis selle vastupanu puhul inimese sisimas aina tugevneb ja häälekamalt kõlab. Need, kes selle vastu lihtsalt võitlema hakkavad, raiskavad end ses võitluses ära.


  • [Paul:] "Kes see oli? Võõrsilt tulnud mees nagu kõik need, kes kõrghooajal mäetippe ründavad. Tal oli hea varustus, kuid ta polnud halvimaks valmistunud. Aga halvima vastu pead alati valmis olema, nagu ütlevad hispaanlased. Ma ei tea, kas alati on paslik sõna selle rahva muidu pessimistliku loomuse jaoks, kuid lõpuks on neil enamasti õigus."