Mine sisu juurde

Vikipeedia

Allikas: Vikitsitaadid
Vikipeedia logo
Urmas Nemvalts, "Eestikeelse Vikipeedia 10. sünnipäevaks"

Vikipeedia (inglise keeles Wikipedia) on veebipõhine vaba ja avatud entsüklopeedia, mida vabatahtlikud kollektiivselt kirjutavad.

 • Vikipeedia probleem seisneb selles, et see töötab ainult praktikas. Teoorias on see täielik katastroof.
 • The problem with Wikipedia is that it only works in practice. In theory, it's a total disaster.
 • Vikipeediaga tegelemine on viis mitte tegeleda asjadega, millega oleks vaja tegeleda.
 • Wikipedia häda on selles, et seda tehakse entusiastlikul alusel ja seal pole entsüklopeedilises mõttes selgeid ja ühtlasi aluseid.
 • "Kuidas ma tean, et Maarja Kangro on õige kirjanik? Võin vaadata tema Vikipeedia lehelt tunnustuste sektsiooni või kontrollida kirjanikupalga saajate nimistut." ... "Kangro Vikipeedia lehel on tunnustuste loetelu peaaegu sama pikk kui tema teoste oma. Vastupidi kõikidele õpetajatele ja õppejõududele, kes on mulle kunagi tarkust jaganud, arvan ma, et Vikipeedia artikli põhjal saab siiski mõningaid järeldusi teha."
 • Seepärast on Vikipeedia pigem maailma kallakute peegeldus kui põhjus. [---] Kui ajakirjanikud, kirjastajad, teadlased, kuraatorid, õppejõud, grantijagajad ja auhinnakomiteed ei tunnusta naiste tööd, on Vikipeedia kaastöölistel vähe alusmaterjali, millele ehitada. [---] Võib-olla ei suuda me muuta seda, kuidas ühiskond naisi hindab, kuid me võime muuta, kuidas naisi nähakse, alustades sellest, et neid üldse nähtaks.
  • Katherine Maher, "Wikipedia mirrors the world's gender biases, it doesn't cause them", Los Angeles Times, 18. oktoober 2018
 • Mõne aasta eest taipasime, et kõigist ingliskeelse Vikipeedia elulooartiklitest vaid 16 protsenti rääkisid naistest. Elulugude on koguarv on üle 1,3 miljoni. See on juba iseenesest võimalus mõelda, kuidas me kirjutame ülejäänud 34 protsendist naistest. [---] Me unustame, kui olulised on teadmised meie ühiskonna arenguks ja edenemiseks. Teadmiste täpsus ja üha jätkuv küsimine on meid alati edasi aidanud. Kui me seda enam ei väärtusta ega hinda, siis hakkavad mõned muud struktuurid murenema.
 • Ma ei arva, et Wikipedia esindaks tõde. Ma arvan, et see esindab seda, mida me mingil ajahetkel teame või mille suhtes me suudame kokku leppida. See ei tähenda, et see on vale, see tähendab lihtsalt, et tõe mõistel on teistlaadi kõla. Kui ma mõtlen sellele, mis on teadmised... siis see, mida Wikipedia pakub, on kontekst. Ja see eristabki Wikipediat sarnastest andmetest või originaaluurimustest, mitte et see ei oleks meie jaoks tähtis.
 • [Kommentaariks küsitlusele, mille kohaselt on Wikipedia Suurbritannias usaldatum kui BBC:] Ma arvan, et paljud ettevõtted ütleksid: "Suurepärane, me tegime on võistlejatele ära." Minu vastus oli: "Esiteks, BBC ei ole meie võistleja. Ja teiseks ei ole see üldse suurepärane." Kui allikaid, millest me sõltume, ei usaldata, siis see usaldamatus jõuab ka meieni. Meil on vaja, et meie ökosüsteemi usaldataks.
 • [Vikipeedia kultuurilisest kallakust:] Liiga palju artikleid lahingulaevadest, liiga vähe luulest.
 • Too many articles on battleships, not enough on poetry.
 • Vikipeedia on potentsiaalselt ühiskonnale nagu puhas õhk, korras teedevõrk ning haridussüsteem – kõigile kasutamiseks mõeldud avalikud hüved, millest sõltuvad otseselt nii elukvaliteet kui ka ühiskonnaelu tulevik.
 • ... meil on esile kerkinud terve põlvkond autoreid, kelle kohta pole kuskilt lugeda asjalikku ülevaateartiklit. /---/ Eesti lugeja võib mõistagi otsida abi ka Vikipeediast, aga see on vabatahtlike tööl põhinev nähtus. On suur vahe, kas artikli on kirjutanud lihtsalt entusiast või kirjaniku loomingu uurija, kellel on teadmisi konteksti ja terminoloogia kohta ning kriitilist meelt valiku ja otsuste tegemisel. Vikipeedias on koguni eesti kirjanike tutvustusi, mille on kirjutanud artikli objekt ise.

Allikata[muuda]

 • Vikipeedia pole valmis entsüklopeedia, vaid pigem entsüklopeedia pidev loomine.
  • Josh Cogliati