Mine sisu juurde

Katherine Maher

Allikas: Vikitsitaadid
Katherine Maher, 2016.

Katherine Roberts Maher (sündinud 18. aprillil 1983 Wiltonis, Connecticutis, USAs) on Vikipeediat haldava sihtasutuse Wikimedia Foundation (WMF) tegevjuht alates 2016. aasta juunist kuni 2021. aasta suveni.

Intervjuud ja artiklid

[muuda]
  • Õigus informatsioonile ja õigus väljendusvabadusele on põhilised inimõigused ning me seisame nende eest ja kaitseme neid väärtusi. [---] Teadmised on hädavajalikud, et me saaksime langetada otsuseid, mis võimaldavad meil kui üksikisikuil end jõustada ja teostada. [---] Internet on üha suuremal määral kommertsialiseeritud koht, kus privaatsus on näiv, kus platvormid ja info kalduvad olema ülimalt kontsentreeritud, kus sulle esitatakse infot algoritmipõhiselt vastavalt sellele, mida sa viimati vaatasid. Internet ei ole enam vaba ja avatud ruum. [---] Wikipedia on üks Internetti alles jäänud vabadest ja avatud ruumidest. [---] Me seisame mitte üksnes Wikipedia eest, vaid vaba informatsiooni avatud ökosüsteemi eest üle kogu maailma. Vajaduse eest luua informatsiooni. Vajaduse eest küsida. Vajaduse eest jagada. Vajaduse eest läbipaistvuse ja vastutuse järele. Vajaduse eest keelte ja kultuuride esindatuse ja hinnatuse järele. [---] Kui valitsused püüavad mõjutada meid infot maha võtma, siis me seda ei tee.
  • Mõne aasta eest taipasime, et kõigist ingliskeelse Vikipeedia elulooartiklitest vaid 16 protsenti rääkisid naistest. Elulugude on koguarv on üle 1,3 miljoni. See on juba iseenesest võimalus mõelda, kuidas me kirjutame ülejäänud 34 protsendist naistest. [---] Me unustame, kui olulised on teadmised meie ühiskonna arenguks ja edenemiseks. Teadmiste täpsus ja üha jätkuv küsimine on meid alati edasi aidanud. Kui me seda enam ei väärtusta ega hinda, siis hakkavad mõned muud struktuurid murenema.


  • Seepärast on Wikipedia pigem maailma kallakute peegeldus kui põhjus. [---] Kui ajakirjanikud, kirjastajad, teadlased, kuraatorid, õppejõud, grantijagajad ja auhinnakomiteed ei tunnusta naiste tööd, on Wikipedia kaastöölistel vähe alusmaterjali, millele ehitada. [---] Võib-olla ei suuda me muuta seda, kuidas ühiskond naisi hindab, kuid me võime muuta, kuidas naisi nähakse, alustades sellest, et neid üldse nähtaks.
    • Katherine Maher, "Wikipedia mirrors the world's gender biases, it doesn't cause them", Los Angeles Times, 18. oktoober 2018


  • Ma ei arva, et Wikipedia esindaks tõde. Ma arvan, et see esindab seda, mida me mingil ajahetkel teame või mille suhtes me suudame kokku leppida. See ei tähenda, et see on vale, see tähendab lihtsalt, et tõe mõistel on teistlaadi kõla. Kui ma mõtlen sellele, mis on teadmised... siis see, mida Wikipedia pakub, on kontekst. Ja see eristabki Wikipediat sarnastest andmetest või originaaluurimustest, mitte et see ei oleks meie jaoks tähtis.
  • [Kommentaariks küsitlusele, mille kohaselt on Wikipedia Suurbritannias usaldatum kui BBC:] Ma arvan, et paljud ettevõtted ütleksid: "Suurepärane, me tegime on võistlejatele ära." Minu vastus oli: "Esiteks, BBC ei ole meie võistleja. Ja teiseks ei ole see üldse suurepärane." Kui allikaid, millest me sõltume, ei usaldata, siis see usaldamatus jõuab ka meieni. Meil on vaja, et meie ökosüsteemi usaldataks.
  • [Vikipeedia kultuurilisest kallakust:] Liiga palju artikleid lahingulaevadest, liiga vähe luulest.
  • Too many articles on battleships, not enough on poetry.
  • Ma mõtlen alati Wikipediast mitte kui entsüklopeediast, vaid kui info ökosüsteemist. Nii et kui see on tegelikult kokku ühendatud ja seotud, ei paku see mitte lihtsalt võimalusi Vikipeedia jaoks, nagu me seda mõistame. See tähendab ka, et me võime siduda kõik need mõisted kõigi teiste info ökosüsteemidega, mis on olemas ja võrguga ühendatud.
  • Kongressi raamatukogu on seotud kogu maailma suurte muuseumidega ja filmistuudiotega. Minu jaoks on see tulevikunägemus. Niimoodi ehitad sa ja põimid kokku maailma teadmised.
Wikipedia on pelgalt protokoll. See on lähtepunkt, koht, millest inimesed teavad, et see on selle tööga juba alustanud. Kuidas laiendada see väljapoole, nii et teised saaksid ühineda, hõlmates kõik teadmised üle terve maakera? Nii et alati on rohkem tegemist alles ees.

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel