Mine sisu juurde

Vispel

Allikas: Vikitsitaadid
Camilla Friedländer (1856-1928), "Vaikelu", s.d., vispel pildi keskel

Proosa[muuda]

  • Minu arvates ei ole mul kunagi piisavalt vispleid ja kuigi mul on köögis neist mitmeid variante, siis kõige enam kasutan (ja võtan endaga isegi teiste juurde kaasa) ma väikeseid, mida kutsutakse vedruvispliteks. Need on väga lihtsad ja koosnevad roostevabast käepidemest, mille otsas on traadist silmus ja selle ümber on omakorda keeratud traadikeerdudest vedru (umbes nagu lapsed habet joonistavad). Nende lihtsate visplitega saab teha kastmeid, emulgeerida salatikastmeid, kloppida tükke välja, lüüa tainast vahtu ja nii edasi. (lk 7)
  • [Koogipõhjast:] See töö on palju lihtsam köögimasinate abiga, olgu selleks siis elektriline käsimikser või lauamikser: kuid kuna see kook oli olemas ammu enne kummagi leiutamist, siis saab seda ilmselgelt valmistada ka tavalise vispli ja kondijõuga. (lk 266)


  • Tüdruk klopib kastrulis terasvispliga. Nad ei vaheta sõnagi, seisavad kõrvuti ja vaatavad, kuidas vispel tumepruuni segu potipõhjas ühtlaseks liigutab. Tüdruk valab potti piima ja nad jälgivad, kuidas see keema tõuseb.
Tüdruk paneb kastruli lauale ja kallab tassidesse kakaod. Nad istuvad teineteise vastas, joovad lurinal ja saavad ülahuulele helepruunid vuntsid.


  • Kell on seitse õhtul, käes on kreppide valmistamise aeg. Mina valmistan taina. Ilma retseptita, mõistagi. Sina mõõdad ainult piima ja jahu ning sulatad või. Panen endale töövahendid ise valmis: salatikauss ja vispel, mis on väiksem kui sul. Ma oskan nüüd juba mune õigesti jahu sisse katki lüüa. Seejärel lisan aegamisi kaussi piima ja või segu. Siis kukun kogu jõust vispeldama, nagu sõltuks sellest terve maailma heaolu. Sa peatad mu: "Mitte nii kiiresti, kontrolli oma liigutusi, muidu lendab see igale poole laiali."
    • Jacky Durand, "Retseptiraamat", tlk Johanna Taiger, 2020, lk 63


  • Jim ja Lone seisavad Kammakargatani korteri köögis hääbuvas õhtuvalguses, Lonel on käes sinine kauss ja vispel, ta hakkab oma sidrunikooki tegema, Jimil on käes klaas šerrit.
"Ma pistan pea ahju, siis sa ei pea enam minu pärast muretsema," sosistab ta ja suudleb Lone kukalt.


  • [Aria:] Teesklen lihaste pingutamist ja ütlen: "Ja kui ta peaks meid üritama laadal takistada, on meil varuplaan."
[Rosie:] "Relvad! Nagu näiteks ... pannilabidas? Vispel? Ei, praepanniga piki pead!"
  • Rebecca Raisin, "Aria ratastel raamatupood", tlk Piret Lemetti, 2022, lk 56