Mine sisu juurde

Ööpäev

Allikas: Vikitsitaadid
Elitsa Todorova (* 1929), "Päev ja öö", s.d.

Luule[muuda]

Raskesti ööpäevad sajavad,
jalakad saabuvad juustesse,
pihlakad aastaisse.

  • Eha Lättemäe, "Sain teada, ütlesin: päikene" kogus "Elulugu". Tallinn: Eesti Raamat, 1981, lk 6

Proosa[muuda]

  • Aga otse nõndasama nagu ööpäevas on kaks poolt, üks päeva- ja teine ööpool, nii on mõningad küll päeva lapsed ja teevad päeva tegusid, teised on jälle öö lapsed, kes mõtlevad öö mõtlemisi, aga kolmandates vahetavad nagu ööpäevaski valgus ning pimedus. Ja kõike seda nähakse omal ajal, kui katsumine selle ilmsiks toob.
    • Aino Kallas, "Hundimõrsja: Üks jutt Hiiumaalt", 1982, lk 13


  • Mitmepäevane unevaegus tekitab kummalise afaasiavormi, inimene kobab nimisõnu otsida ega mäleta oma lähimate kaastöötajate nimesid. Kui tavalised inimesed taipaksid, kui viletsas seisundis on nende valvearst pärast tööl oldud nädalavahetust, siis nad küll oma elu ja tervist tema kätesse ei usaldaks. Veoautojuht peab iga nelja ja poole tunni tagant puhkama, arst võib ööpäev läbi töötada ja temalt oodatakse veel ka empaatiavõimet.
    • Anna Jansson, "Võõras lind", tlk Mari Jesmin, 2013, lk 50-51


  • Jaa, sa vahid tuld ja sa ei mõtle ega taha mitte midagi. Ma olen istunud ööpäev niimoodi üksinda. Ma istun terve õhtupooliku, öö läbi ja järgmise hommikupooliku ja veel pärastlõunani välja. On olnud niisuguseid istumisi. Ja ma tulen tagasi sealt rikkana, kuigi ma ei ole mitte midagi teinud. Inimene läheb niimoodi metsa ja mitte midagi ei tee. Ei tee midagi kasulikku. See on viljakas mittemidagitegemine. See on inimese õigus iseendale, tal on õigus ennast kohelda nii, nagu tema seda õigeks peab. Ja suur häda on selles, kui inimesed arvavad, et nad peavad teiste meele järele elama. Seda mina tean küll, mis see tähendab, kui sa teiste meele järgi hakkad elama, see on midagi hirmsat. Siis on vahel vaja molutada. Minna ära ja molutada kuskil mõnusasti.
    • Fred Jüssi, rmt: Urmas Ott, "Mister Fred", Tallinn, 2009