Mine sisu juurde

Austraalia

Allikas: Vikitsitaadid
Fanny Anne Charsley, "Daviesia ulicina, Hardenbergia monophylla, Kennedya monophylla, Acacia oxycedrus, Clematis microphylla, Leptospermum laevigatum" - värvitahvel seeriast 'The wildflowers around Melbourne' (1867)
Jane Bennett (* 1960), "Vaade Harbour Towerit Millers Pointile" (Sydney äärelinn), s.d.

Austraalia on ainus riik Austraalia mandril, mis omakorda asub lõunapoolkeral, üsna Uus-Meremaa lähedal. Austraalias elavad kängurud, koaalad, nokkloomad, kukukarud, austraallased ja paljud muud kukrutega või mürgised elukad. Piiblis on Austraalia teemat hoolikalt välditud.

Proosa

[muuda]
 • Oma poliitiliste blamaažidega on Austria saavutanud seda, et kogu suur maailm on hakanud Austriat tähele panema ega vaheta seda lõpuks ometi enam ära Austraaliaga.
  • Karl Kraus, "Aforisme", tlk Krista Läänemets, LR 31/1999, lk 74


 • Mulle on alati tundunud imelik, et maade kirjeldused ei lange kunagi kokku sellega, mida kohapeal tegelikult näed. Minu pealiskaudse ettekujutuse järgi Austraaliast pidi seal olema hulgaliselt känguruid ja laiuvaid tühje kõrbesid. Melbourne’i saabudes hämmastas mind kõige rohkem puude ebatavaline väljanägemine ja see omapära, mille Austraalia maastikule annavad eukalüptid. Mulle hakkavadki alati kõigepealt silma puud või siis jällegi mägede piirjooned. Inglismaal oleme harjunud sellega, et puudel on tume tüvi ja heledate lehtedega oksad; vastupidine Austraalias oli lausa jahmatav. Kõikjal paistev hõbevalge puukoor ja tumedamad lehed jätsid mulje, nagu vaataksid foto negatiivi. See pööras kogu maastiku väljanägemise peapeale.
  • Agatha Christie, "Minu elu lugu", tlk Laine Hone, Sinisukk 1996, lk 326-327


 • Paljud põgenikest sõitsid juba esimestel aastatel edasi Kanadasse, teised leidsid võimaluse emigreeruda Austraaliasse. Kanada oli aga karmim maa kui Rootsi ega keetnud põgenikele putru ega jaganud toetust. Mõne aja möödudes tuli osa sinna sõitnutest Rootsi tagasi, minu vanemate tutvuskonnast perekond Saul ja professor Riives.
  • Helga Nõu, "Valetaja. Mälestused, tõeotsimised". Tallinn: Eesti Ajalehed AS, 2011, lk 80


 • Ma ei lase sellel mehel endale seksismist ja naistevihkamisest loengut pidada. Ei lase. Ja ka valitsus ei lase sellel mehel endale seksismist ja misogüüniast loengut pidada. Ei nüüd, ei iialgi. Opositsioonijuht ütleb, et inimesed, kel on seksistlikud vaated ja kes on naistevihkajad, ei sobi tähtsatele ametikohtadele. Noh, ma loodan, et opositsioonijuhil on tükk paberit ja ta kirjutab praegu tagasiastumisavaldust, kuna kui ta tahab teada, kuidas naistevihkamine tänapäeva Austraalias välja näeb, on tal vaja mitte eelnõud Esindajatekojas, vaid peeglit.
 • Mind solvas väga isiklikult, kui opositsioonijuht tollase tervishoiuministrina ütles, ja ma tsiteerin: "Abort on kerge pääsetee." Mind solvasid need ütlused väga isiklikult. Te ütlesite seda 2004. aasta märtsis, soovitan teil protokollidest järele vaadata. Mind solvas väga ka kõigi Austraalia naiste nimel, kui süsinikuheitekampaania käigus ütles opositsioonijuht: "Mida Austraalia koduperenaised peavad mõistma, kui nad tegelevad triikimisega." Tänan teid naiste rolli paikapaneku eest tänapäeva Austraalias!
  • Julia Gillard nn misogüüniakõnes 9. oktoobril 2012 Austraalia parlamendis


 • Meenub Portos konverentsil olles kogetud vaade hotelliaknast jalgpalliväljakule, mis oli varavalgest pimedani kogu aeg mängijatega kaetud, ka siis, kui vihma sadas. Või hiljuti läbi Austraalia sõites – iga kooli juures staadion, mis oli samuti lapsi täis. Lisaks staadionid-ujulad-mänguväljakud täiskasvanutele. Sõudeklubide rivi Melbourne'i südalinnas ja jõgi täis paate, kus sõudmist harjutasid koolilapsed. Nimelt on sõudmine seal õppekava osa.
Eestist meenuvad kehalise kasvatuse tundide vähendamine ja lisamaks tööandjale töötaja sportimise eest tasumisel.

Kirjandus

[muuda]

Vaata ka

[muuda]

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel