Depressioon

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
A woman diagnosed as suffering from melancholia. Colour lith Wellcome L0026686.jpg

Depressioon on psüühikahäire, mille puhul on häiritud peaaju funktsioon kontrollida meeleolu. Peamiseks tunnuseks on pikka aega kestev meeleolu langus, mis piirab haige teotahet, halvendab elukvaliteeti ning takistab igapäevaeluga toimetulemist.


  • "Ettevaatust depressiooniga, Irina. See on siin väga tavaline. Kui märkad, et keegi on omaette, või väga kurb, jääb ilma põhjuseta voodisse või ei söö, tule ütle mulle, eks ole?"
"Ja mis sa siis teed, Lupita?"
"Oleneb olukorrast. Silitan neid, see meeldib neile alati, sest vanainimestel pole kedagi, kes neid puudutaks, ja meelitan nad mõnd telesarja vaatama, mitte keegi ei taha ju enne surra, kui on lõpu ära näinud. Mõned leiavad lohutust palvetamisest, aga siin on palju ateiste ja nemad ei palveta. Kõige tähtsam on neid mitte üksi jätta."


  • Kui keegi on poeet, siis ta on k e e g i, kellele asjad tähendavad väga vähe - keegi, keda sunnib tegemine. Nagu kõigel sundusel, on ka sellel loomulikult halvad küljed. Asjata pole poeedid sügavas depressioonis öelnud, et nad eelistaksid kõike muud kui luuletada, kas siis kasvatada roose või remontida mootoreid - kõike muud, millega nende poeesia võistleb.
    • Vaino Vahing, "Keel, poeet ja skisofreenia" Akadeemia 6/1997, lk 1211  • Seksuaalsus ja sugu on inimese identiteedi lahutamatud osad. Kõigi noortega on oluline neil teemadel rääkida, sest nad on oma identiteedi avastamise ja tundmaõppimise elujärgus. Kui nad sel ajal kogevad vaenu ja ebavõrdset kohtlemist ning tunnevad hirmu ja survet, häirib see nende elutervet arengut, muudab ebakindlaks ning võib viia riskikäitumise, stressi, depressiooni või enesetapuni  • Koostatav Eesti inimarengu aruanne maalib Eesti käekäigust võrdlemisi tumeda pildi: sotsiaalne ebavõrdsus on Euroopa suuremaid, maapiirkonnad tühjenevad jätkuvalt ja väljaspool suuremaid linnu elavate inimeste korteriolud halvenevad võrdluses Tallinna, Tartu ja Pärnu ning nende tagamaaga. Ülekaalulisi on järjest rohkem, eriti laste hulgas, ning depressioonist on kujunemas kõige levinum haigus, mida põeb varsti kuni 15% elanikkonnast.

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel