Mine sisu juurde

Eleanor Roosevelt

Allikas: Vikitsitaadid
Eleanor Roosevelt (1933)

Eleanor Roosevelt (11. oktoober 1884 - 7. november 1962) oli USA literaat ja diplomaat, president Franklin Delano Roosevelti abikaasa.

Artiklid[muuda]

"Minu päev"[muuda]

Igapäevane ajalehekolumn "My Day" ilmus ajalehtedes 1936-1962.


 • Olin üks neist, kes tundsid suurt rõõmu, kui algne keeluseadus läbi läks. Mõtlesin süütult, et selles riigis kuuletutaks automaatselt seadusele, ning mu isiklikud vaatlused olid toonud mu kaunis kindlale veendumusele, et mida vähem kanget alkoholi juuakse, seda parem. Keeluseaduse ajal järgisin ma ise seadust hoolikalt, kuid hakkasin tasapisi mõistma, et seadusi järgitakse üksnes asjassepuutuvate inimeste nõusolekul ning moraalne muutus sõltub endiselt igaühest endast ja mitte ühestki seadusest. (14. juuli 1939)
 • Vähehaaval jõudis mulle pärale, et see seadus ei pannud inimesi sugugi vähem jooma, vaid tegi suurest hulgas inimestest silmakirjatsejad ja seaduserikkujad. Mulle tundus, et oleks parem minna tagasi vana olukorra juurde, kus juhul, kui mõni mees või naine liiga palju jõi, kahjustasid nad iseennast, oma lähemat perekonda ja sõpru ning see tegu rikkus nende endi moraalitunnet, kuid mitte riigi seadust. (14. juuli 1939)
 • Kas saavad inimesed iial küllalt targaks, et keelduda järgimast halbu juhte ja võtmast ära teiste inimeste vabadust? (16. oktoober 1939)
 • Üks parimaid viise inimeste orjastamiseks on jätta nad ilma haridusest. [---] Järgmine viis rahva orjastamiseks on sulgeda infoallikad, mitte üksnes raamatuid põletades, vaid ka kontrollides kõiki muid teid, mille kaudu mõtted levida saavad. (11. mai 1943)
 • Inimese iseloom on tema väärtuse ainus tõeline mõõt. (22. august 1944)
 • See, mis toimub Ameerika-vastase tegevuse komitees, teeb mind murelikuks eelkõige seepärast, et väikesed inimesed tunnevad hirmu ja leiavad end elavat politseiriigi õhustikus, kus inimesed panevad ukse kinni, enne kui nad räägivad, mida mõtlevad, või vaatavad ettevaatlikult üle õla, enne kui oma arvamuse välja ütlevad.
Olen olnud üks neist, kes on võidelnud täieliku infovabaduse eest ÜROs. Ja ehkki ma tunnistan, et osa meie ajakirjandusest, meie raadiokommentaatoritest, meie silmapaistvatest kodanikest ja meie filmidest võib aeg-ajalt süüdistada mõne asja tõttu, mida nad öelnud ja teinud on, leian ma ikkagi endiselt, et põhimõtteline mõtte- ja väljendusvabadus on ülioluline. Kui sa piirad seda, mida keegi teine öelda ja teha võib, piirad sa sedagi, mida sa ise teha ja öelda võid.
Me peame oma riigis usaldama inimesi, et kui nad kuulevad ja näevad nii head kui ka halba, siis nad valivad hea. Mulle tundub, et Ameerika-vastase tegevuse komitee sobib paremini politseiriiki kui USA-sse. (29. oktoober 1947)
 • Kõik rahvad peaksid arendama ja kasutama ülemaailmset avalikku arvamust ja läbirääkimisviise, et tugevdada Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni. Sel juhul, kui meid ka sunnitakse sõtta, juhtub see üksnes seepärast, et läbirääkimiste ja ülemaailmse avaliku arvamuse abil ei olnud võimalik seda ära hoida. Ja siis peaks paljud rahvad meid vabatahtlikult toetama, mis on palju parem kui ühe üksiku või isegi paari rahva otsus omaette. (16. aprill 1954)
 • Kui jõudeaja kasutus piirdub teleka vahtimisega mõned tunnid päevas, käime me rahvana alla. (5. november 1958)

Raamatud[muuda]

 • Ühe asjana on elu mulle õpetanud, et kui sul endal huvi jätkub, ei pea sa kunagi hakkama uusi huvialasid otsima. Nad tulevad su juurde ise. [---] Sa pead ainult olema uudishimulik, vastuvõtlik, uute kogemuste suhtes innukas. Ja üks veider asi on, et kui sa ühe asja vastu päriselt huvi tunned, viib see alati ka millegi muuni. (lk 14)
 • Iga kogemusega, mille käigus sa pead tõesti seisma ja hirmule näkku vaatama, kogud sa jõudu, julgust ja enesekindlust. Sa suudad endale öelda: "Ma olen selle õuduse üle elanud. Ma saan hakkama ka järgmise asjaga, mis tuleb." [---] Sa pead tegema asja, mida sa arvad, et ei suuda teha. (lk 29–30)
 • Küps inimene on see, kes ei mõtle üksnes absoluutides, kes suudab jääda objektiivseks ka siis, kui teda valdavad sügavad tunded, kes on õppinud, et kõigis inimestes asjades on nii head kui ka halba, kes astub alandlikult ja suhtub elulistesse asjaoludesse leebelt, teades, et keegi selles ilmas pole kõiketeadja ning seepärast vajame kõik armastust ja lahkust. (lk 63)
 • Õnn ei ole eesmärk, see on kõrvalsaadus. Veidral kombel on üks kindel viis õnnetuks jäämiseks kaardistada eluviis, milles inimene püüab täielikult ja üksipäini iseennast rahuldada. (lk 95)
 • "Äng," ütles Kierkegaard, "on peapööritus vabadusest." See vabadus, millest inimesed räägivad, mille eest nad võitlevad, tundub mõne jaoks midagi ohtlikku. See tuleb raskelt välja teenida ja seejärel peab sellega elama. Sest vabadus esitab igale inimesele tohutuid nõudmisi. Koos vabadusega tuleb vastutus. Inimese jaoks, kes ei taha suureks kasvada, inimesele, kes ei taha omaenda panust anda, on see hirmutav väljavaade.
Me kõik peame seisma silmitsi talumatu tõigaga, et liigagi sageli on meil kalduvus üle libiseda. Me jätkame eeldades, et kõik inimesed tahavad vabadust. See ei vasta tõele päris samavõrd, nagu me tahaksime. Paljud mehed ja naised on märksa õnnelikumad, kui loobuvad oma vabadusest, kui neid juhib keegi teine, kes teeb nende eest otsused, võtab vastutuse nende endi ja nende tegude eest. Nad ei taha ise otsustada. Nad ei taha omil jalul seista. (lk 152)
 • Eleanor Roosevelt, "You Learn by Living", 1960


 • Tulevikuga silmitsi seistes annavad meile kindluse õppetunnid, mida oleme saanud minevikust. Täna peame me looma tuleviku maailma. Minu meelest oli see Spinoza, kes osutas, et meie ise saame oma kogemust vääristada, kui oma kujutlusvõime ja mõistuse abiga teeme sellest ettenägelikkuse. (lk xv)
 • Mingit kindlust pole kunagi olnud. Ükski inimene pole iial teadnud, mida ta järgmise nurga taga kohtab. Kui elu oleks ennustatav, poleks see enam elu ja sellel poleks maitset. (lk 80)
 • Me peame õppima looma murdumatud sidemed reaalteaduste ja humanitaaria vahele. Me ei saa sellega venitada. Tuleviku maailm on meie teha. Homne päev on juba käes. (lk 134)
  • Eleanor Roosevelt, "Tomorrow Is Now", 1963

Kaheldava autorsusega[muuda]

 • Suured inimesed vestlevad ideedest, keskmised inimesed vestlevad sündmustest, väikesed inimesed vestlevad teistest inimestest.
  • Sageli omistatud Rooseveltile, kuid ka teistele, kindel esmaallikas puudub.


 • Tehke seda, mida te oma südames õigeks peate – sest arvustatakse teid nagunii. Teid kirutakse selle eest, mida teete, ja selle eest, et te seda ei tee.
  • Omistatud Rooseveltile Dale Carnegie' raamatus "Lõpeta muretsemine ja hakka elama!" (1948), kindel esmaallikas puudub.


 • Sõprus iseendaga on kõige tähtsam, sest ilma selleta ei saa me olla sõbrad kellegi teisega.
 • Friendship with oneself is all-important, because without it one cannot be friends with anyone else in the world.
  • Cit. via: Rosalie Maggio, "The Beacon Book of Quotations by Women", 1992, lk 130

Välislingid[muuda]

Commonsi pildid, videod, helifailid: