Mine sisu juurde

Jäälill

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]
  • Mis puutub jaanuarikuu taimestikku, siis on kõige tuntumad nõndanimetatud jäälilled. Nende kasvatamiseks on tarvis, et teie korteris oleks kas või natukenegi väljahingatud veeauru; kui õhk on täiesti kuiv, ei kasvata te aknaklaasidele kõige nigelamat kuuseoksakestki, lilledest hoopis rääkimata. Edasi on tarvis, et mõni aken halvasti sulguks; selles küljes, kust tuul puhub aknaisse, kasvavadki jäälilled. Kuna rikastel sulguvad aknad paremini, siis õitsevad jäälilled vaeste inimeste juures hoopis paremini kui rikaste juures.
    • Karel Čapek, "Aedniku aasta" [1929], tlk Lembit Remmelgas, LR 40/41 1964, lk 14


  • Lund sadas üha rohkem, kuni see oli hangedena kuhjunud kõikjale maja ümber. Hommikuti olid aknaruudud kaetud härmatisega, mis moodustas kauneid pilte puude, lillede ja haldjatega.
Mamma rääkis, et öösiti käib Külmataat pilte maalimas ajal, kui kõik magavad. Laura kujutas ette, et Külmataat oli väike mehike üleni lumivalgetes riietes - ta kandis peas sädelevvalget teravatipulist mütsi ja jalas pehmeid hirvenahast valmistatud poolsaapaid. Tema kuub oli valge, tema käpikud olid valged ning ta ei kandnud püssi õlal, kuid tema käes välkusid teravad tööriistad, millega ta pilte nikerdas.
Laural ja Maryl oli lubatud Mamma sõrmkübaraga teha külmunud klaasile ilusaid sõõrjaid kujundeid. Aga kunagi ei rikkunud lapsed neid pilte, mis Külmataat öösel meisterdanud oli.


  • Talviti oli mu maailm hoopis kitsas, sest oma esimesed jalatsid sain alles Rummusaarelt lahkumiseks. Talvedel aga olid siiski oma võlud. Kuskil mujal pole ma näinud nii ilusaid jäälilli kui pakane neid Rummusaare vanatare suitsunud aknaklaasidele maalis. Aga peaasi oli ikkagi see, et talvel käis tee otse Rummusaare aida tagant läbi ja siis sai näha hoopis rohkem võõraid inimesi kui suvel. Vahel juhtus ka, et mõni tuttavam teesõitja astus sisse sooja. Enamasti oli neil minu jaoks ikka lahke sõna ja mõnel isegi närtsinud õun või hapu kompvek. Nii hea sõna kui hea asi olid mulle ühtemoodi suureks külakostiks.


  • Raketisuvi. See sõna liikus suust suhu avatud, õhutatavais majades. Raketisuvi. Soe kõrbeõhk kaotas jäämustrid akendelt, kustutas maha kunsti. (lk 7)
  • Ray Bradbury, "Marsi kroonikad", tlk Linda Ariva, ptk "Jaanuar 1999: Raketisuvi", 1974

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel