Korralagedus

Allikas: Vikitsitaadid

See artikkel tegeleb asjalise segadikuga; hingelise korralageduse kohta loe artiklist Segadus.

Korralagedus on olukord, kus kõik asjad on korrast täitsa lagedad.

Proosa[muuda]

  • Ühesõnaga, ka vana aja mäletajate tunnistustest on selge, et ilma suhtes valitseb meie kliimas pöörane korralagedus ja selle vastu pole mitte kui midagi parata.


  • Mustus, nagu meie seda tunneme, on olemuselt korralagedus. Niisugust asja nagu absoluutne mustus ei ole olemas: see eksisteerib üksnes vaataja silmades. See, et me mustust väldime, ei tulene mitte araverelisusest, veel vähem hirmust püha õuduse ees. Ka ettekujutused haigusest ei suuda ära seletada kõiki erinevaid puhastamisega või mustusest hoidumisega seotud käitumisviise. Mustus on eksimus korra vastu. Mustuse kõrvaldamine ei ole negatiivne tegevus, vaid positiivne püüd oma keskkonda korrastada. (lk 40)
  • Vähe sellest, et korralagedus rikub mustrit, see annab ka mustri jaoks materjali. Kord viitab piirangule; kõigist võimalikest materjalidest on tehtud piiratud valik ning kõigist võimalikest suhetest on kasutatud ainult üht piiratud suhtekogumit. Niisiis on korralagedus vihjamisi piiramatu, ükski muster ei ole selles teoks saanud, kuid selle mustriloomise potentsiaal on piiritu. See on põhjus, miks me püüdes küll luua korda, ei mõista lihtsalt hukka ka korralagedust. Me saame aru, et see on olemasolevate mustrite suhtes destruktiivne, aga ka, et sel on potentsiaali. See sümboliseerib ühekorraga nii ohtu kui ka võimu. (lk 178)


Luule[muuda]

Ainuüksi kasvav korralagedus
meie linnades täis klassivõitlust
sundis mõningaid meist neil aastail
kõnelema mitte enam sadamalinnadest, lumest
                             katustel, naistest
valminud õunte lõhnast keldris, liha rõõmudest
kõigest sellest, mis inimese inimeseks teeb ja
                                     inimlikuks
vaid kõnelema veel ainult korralagedusest
muutuma seega ühekülgseks, kuivaks, takerdunuks
poliitika afääridesse ja dialektilise majandusteaduse
kuiva, "vääritusse" sõnastikku.

Kirjandus[muuda]