Mine sisu juurde

Leviaatan

Allikas: Vikitsitaadid

Piibel[muuda]

 • 25 Siin on meri, suur ja lai; seal kubiseb lugematu palju elajaid, pisukesi ja suuri;
26 seal ujuvad laevad; seal on Leviatan, kelle sa oled valmistanud sinna hullama!
27 Kõik nad ootavad sind, et sa neile annaksid nende toidu omal ajal!
 • Eestikeelne Piibel, 1968, Psalmid 104:25-27


 • 25 Siin on meri, suur ja lai; seal kubiseb lugemata palju loomi, pisikesi ja suuri;
26 seal ujuvad laevad; seal on Leviatan, kelle sa oled valmistanud endale mängima.
27 Kõik nad ootavad sind, et sa neile annaksid nende toidu omal ajal.
 • Eestikeelne Piibel, 1997, Psalmid 104:25-27

Proosa[muuda]

 • Kuid see [vaalaliste klassifitseerimine] on ränkraske ülesanne, raskem kui ühegi kirjasorteerija töö postkontoris. Tungida pimesi nende järel alla merepõhja, sorida käsikaudu maailma määratlematuis sügavusis, roideis ja koguni vaagnas endas - see on kohutav. Mis olen mina, et ma peaksin katsuma leviaatanit ninapidi konksu otsa haakida! Jõledad pilked Hiiobi raamatus peaksid mind hirmutama*. "Peaks ta (leviaatan) sinuga seaduse tegema? Vaata, see lootus petab teda." Kuid ma olen läbi raamatukogude ujunud ja ookeanidel seilanud; mul on tulnud nendesamade kätega vaalu lahata; mul on tõsi taga ja ma teen kindlasti katset. (lk 160)
 • Arvestades leviaatani negatiivseid iseloomujooni, aga ka tema tohutut kogu ja jõudu, võite endale hõlpsasti luua üsna tõepärase, ehkki mitte just eriti rõõmustava pildi sellest, kuidas näeb välja ülim võim. (lk 382)
 • Erakvaal, nagu üksindusse tõmbunud leviaatanit tavaliselt nimetatakse, on peaaegu alati vana loom. Nagu auväärne sammalhabemeline Daniel Boone ei salli ta enda lähedal kedagi peale Looduse, selle võtab ta endale naiseks ja see on talle parim naine, kuigi Loodus on tujukas ja jätab nii palju saladusi enda teada. (lk 427-428)
 • Sageli võib kuulda kirjanikest, kes on tõusnud kõrgele ja saanud tähtsaks tänu käsitletavale ainele, kuigi viimane võib mõnelegi üsna tavaline tunduda. Kuidas on siis lugu minuga, kes ma kirjutan leviaatanist? Endale märkamatult olen hakanud tähti plakatkirjas maalima. Andke mulle kondorisulg! Ja tindipotiks Vesuuvi kraater! (lk 490-491)
  • Herman Melville, "Moby Dick", tlk Juhan Lohk ja Ülo Poots, 1974, "Jõledad pilked Hiiobi raamatus" viitab Iiobi raamatu 40. ja 41. peatükile, kus algteksti 'leviaatan' on tõlgitud krokodilliks.


 • Näha hajumas Mont Blanc'i roosakat jääkuplit, otsekui ära noolitud suure ööolendi, selle peaaegu nähtamatult lagendikult voogava leviaatani poolt, pakkus vaatepilti, millest ma kindlasti kunagi ei tüdine.
Ma joobusin sellest, varitsedes tulukeste ilmumist, mis panevad tumerohelised mäenõlvad kaljupaljakuteni kumama.


Luule[muuda]

Vaid vaatan lakke, lakke vaatan —
see päris ehtsalt ruudukujuline.
Seal all, seal vees ehk valvab Leviaatan,
ja ema ütles: ära sinna mine.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel