Mine sisu juurde

Suur Munamägi

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Munamägi)
Suur Munamägi

Suur Munamägi on mägi eestlase hinges Haanja kõrgustikul, kus ta viimastel andmetel on 317,4 meetrit kõrge. Kõige olulisem Suure Munamäe puhul on tõik, et see on igal juhul kõrgem kui ükski Läti mägi, voh. Vanal Võrumaal leidus vähemalt 19 Munamäge, kuid aeg, loodus ja geograafid on teinud oma töö ning praeguseks on eesti rahva teadvuses jäänud järele vaid kaks: Suur ja Väike Munamägi.


Luule

[muuda]

Kui siit pilwe piirilt alla waadan
Üle õitswa Eesti maa,
Rõõmu lauulu siis maailma saadan,
Hüüan walju healega:
Siin on ilus elada!


/---/
Näe — Munamägi ku tsireli puhm,
tuul [õis|häitsmid]] kand Vaskna vette!

Näe — valgõ om Vällämäe kühm
täüs toomõ häitsmide kette!
/---/
Nii mõtli. Tulõ-õs miildegi tuu,
et kiäki kuuld süäme hellü.
Siis kuuli, näi — Munamäel vallalõ suu,
ja ütel tä mullõ niipallu:

"Ma olõ kõigi mägede esä
ja Vällämägi mu naanõ.
Siin om mi külä ja kodopesä,
muist latsi om takah laanõ.
/---/

  • Juhan Jaik, "Mäki pere". Ammukaar I, 1942, lk 71-72


Munamägi!
Munamägi!
Meie kõige armsam mägi.
Sinu tornitipust saab
tervitada tervet maad.

  • Heljo Mänd, "Ekskursioon" (1967), rmt: antoloogia "Sind ma tahan armastada", 2018, lk 145


Siin oled kasvanud. Tasasel maal.
Siit on su rahu ja tasakaal.
    
Munamägi on pilvepiir.
Pilv on madal ja hall nagu hiir.

  • Paul-Eerik Rummo, "Siin oled kasvanud. Tasasel maal". Rmt: Oo et sädemeid kiljuks mu hing". Tallinn: Eesti Raamat, 1985, lk 61

Proosa

[muuda]
  • Aga tund saabus ometigi, mil hämarus tihenes. Siis ilmu­sid mäelatvadele tuled. Paistis neid silma kaugelt ja lähedalt tuhandeid, olid kõrgemal metsadest, leidis silm neid kõrgelt pilvedegi alt, sest läbi öö ei seletunud silmale mägi, millel põles jaanik. Tuled vilkusid kaua, kestis kogu öö too kirendus üle kogu Võrumaa, sest jaanikuid säras rohkem sääl kui tähesilmakesi taevas, nad virvendasid salapäraselt, olid kui elavad olevused, kes pilgutasid teineteisele tervitavalt silmi.
Aga Munamäe jaanik oli alati suurem kõigist, sest see pidi paistma üle kogu eestlaste maa. Sinna laoti ikka määratu virn puid ja kui leek neelas tolle üleni, siis sädeles selle kuma laial Peipsil suuremalt kui koidupuna, mis tõuseb Peipsi idarannalt. Oli nii selgesti näha siis Munamäele suur Peipsi, et nägid jaanikulised, kuis kalad ehmunult vahtisid järve põhjast ennenähtamatut ööpilti. Ja oli näha ka, kuis Saares lendasid Kaali august taeva poole mõõtmatud tule- ja suitsusambad ja kuis purjekad ronisid üle sinimere kaugele kui usinad mardikad.

Draama

[muuda]
  • MARI: Sinu pirukat ma pole veel maitsenud... Aga kohvi oskad sa küll keeta... Ja piim on nagu koor!
ZUZE: Meil Lätis ei peetagi niisuguseid lehmi, kes halba piima annavad. Niisugust piima, nagu meil on, ei leia sa terves maailmas!
MARI (juba pahaselt): No kuule... Maa on teil parem kui meil, metsi rohkem, jõed suuremad... Aga meil on jälle mägi suurem kui teil!
ZUZE: Mõni meeter ongi kõrgem... Seal jätkub meie poistele tööd ainult üheks ööks ja siis on see teie mägi ka meie omast madalam... (lk 257)
  • Mai Talvest, "Naabrid", rmt: Mai Talvest, "Näidendeid", 1969

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel