Mine sisu juurde

Nisu

Allikas: Vikitsitaadid
Hugo van der Goes. Portinari altar, detail keskpaneelilt (1475)
Jacob van Ruisdael, "Nisuväljad" (u 1670)
Heywood Hardy, "Viljavihud Bray kiriku juures" (1872)
George Inness, "Nisupõld" (u 1876)

Nisu (Triticum) on kõrreliselaadsete seltsi kõrreliste sugukonda kuuluv taimede perekond. Selle liike kasvatatakse üle maailma kultuurtaimedena. Nisu on sööda- ja toiduteravili.

Piibel[muuda]

Kas kündja kogu päeva külvi tarvis
künnab, kobestab ja äestab oma põllumaad?
25 Eks ole nõnda:
kui ta on pinna tasandanud,
siis ta puistab tilli ja riputab köömneid,
paneb paika nisu, hirsi ja odra
ning äärele okasnisu?


25 Aga inimeste magades tuli ta vaenlane ja külvas raiheina nisu sekka ning läks minema.
26 Kui nüüd oras tärkas ja looma hakkas, tuli ka raihein nähtavale.
27 Peremehe sulased astusid ta juurde ja ütlesid talle: "Isand, eks sa külvanud head seemet oma põllule, kust nüüd tuleb sinna raihein?"
28 Tema lausus neile: "See on vihamehe töö." Siis küsisid sulased temalt: "Kas sa tahad, et me läheme ning selle kokku korjame?"
29 Ei, vastas tema, sest muidu te kisuksite raiheina korjates üles ka nisu.
30 Laske mõlemaid ühtmoodi kasvada lõikuseni ja lõikuse ajal ma ütlen lõikajaile: "Koguge esmalt raihein ja siduge kimpu põletamiseks, nisu aga pange kokku mu aita!""


  • Tõesti, tõesti, ma ütlen teile, kui nisuiva ei lange maasse ega sure, siis see jääb üksi, aga kui see sureb, siis see kannab palju vilja.

Proosa[muuda]

  • Eesti asunik hakkas varsti märkama, et Krimmi mullapind ilusat nisu kasvatab. Mitte igal suvel ei põletanud põuapäike lagendikku surnud kõrbeks, mitte igal suvel ei käinud rohutirtsude pilved nurme ja aeda laastamas, mitte igal suvel ei olnud vesi maapinnalt tilgatumaks kadunud. /---/
Maad oli küllalt. Ja maa oli odav. Mida rohkem maad harid, seda rohkem nisu saad. Ilusat kollast nisu, mida nii kerge kullaks on muuta! Mis muud, kui püia võimalikult palju maad harida, et võimalikult palju nisu saad! Püia nii palju nisu saada, et ise söönud oled ja kaupmehele kulla vastu vahetamiseks ka midagi jääb. Mida rohkem, seda parem! Niisugustest huvidest aga hakkas uus usk välja kasvama, usk, mida keegi kirikuõpetaja mõni aastakümme hiljem, oma seisukohalt hukka mõistes, nisuusuks olla nimetanud…


  • Dikteerin selle teile kohe, see tähendab otsekohe pärast raha saamist. Ükskõik millest soovite: kartulist, nisust, aprikoosidest, odrast, moorusmarjadest, tatrapudrust. Isegi harilikust taburetist võib samagonni ajada. Mõnele maitseb "taburetovka". Võib teha ka lihtsat rosina- ja ploomiviina. Ühesõnaga, mul on poolteistsada samagonniretsepti, võtke mida soovite.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel