Mine sisu juurde

Punš

Allikas: Vikitsitaadid
Nils Schillmark, "Vaikelu punšinõuga" (u 1796)

Proosa[muuda]

  • Ning see päev saabus, kui kapten oma rikkalikult vaipade ja sametpatjadega kaunistatud paadis kaldale printsi vastu võtma sõudis, kaasas teine pargas, kus olid trompetitega pillimehed, mis rõõmustas üliväga Oroonokot, kes neid kaldal ootas, saatjateks prantslasest õpetaja, Jamoan, Aboan ja sadakond õukonna kõige üllamat noorukit, ja pärast seda, kui prints oli kõigepealt pardale kantud, viisid paadid ka ülejäänud mehed laevale, kus neid ootas ees suurejooneline vastuvõtt kõiksuguste heade veinidega ja kus neid nii hästi lõbustati, kui sellises kohas võimalik.
Prints, kes jõi palju punši ja mitut sorti veini nagu ka kõik ülejäänud (sest suurt hoolt kanti selle eest, et lõbustuste selles osas midagi puudu ei jääks), oli väga lustlik ja imetles kangesti laeva, sest ta ei olnud enne ühegi laeva peal käinud, nii et ta kiikas uudishimulikult igasse kohta, kuhu sündsus minna lubas.
  • Aphra Behn, "Oroonoko", tõlkinud Kätlin Kaldmaa, 2009, lk 32-33


  • "Teate," rääkis Marks Haley’le, ise samal ajal oma punši segades, "teate, meil on kõigis jõeäärsetes linnakestes vastutulelikke kohtunikke, kes meil asju mõõduka tasu eest korraldada aitavad. Tomi hooleks on rusikatöö ja nõnda edasi. Mina aga ilmun uhkesti riietatult — saapad viksitud, kõik tipp-topp — siis, kui on vaja vannet anda. Te peaksite mind nägema, kui usutavalt ma seda teen!" ütles Marks kutsealase uhkusega.


  • Pliidi ees segas Leokadia Boguska vahukulbiga suures pajas, millesse ta poeg Jacek suhkrut kallas, võid kummutas, peenekstambitud muskaatpähklit lisas ja liitrilisi pudeleid vodkat sisse valas. Noorusele vaatamata oli Jacek ümberkaudu kuulus selle poolest, et oskas kõige paremini pulmapunši valmistada. Aga seal seisab juba lävel Michał Boguski ja kutsub valju häälega.
"Palume teid väga! Punšile! Hommikusöögile! Kes ees, see mees, kes viimane — see tublim mees! Kes vanem, palume istet võtta, kes noorem, see ajagu püsti läbi!"
Külalised hakkasid kärmesti liikuma ja võtsid ainsa hetke jooksul hobuserauakujuliselt paigutatud laudade taga istet. Pinkidele istusid vanemad inimesed ja need, kes olid lastega, noorsugu täitis tihedasti tare keskele jäänud vaba ruumi, võttes maiuspalu üle istujate õlgade, mõned leiva peale, teised otse suhu, kolmandad taldrikuile, kui neid hankida oli õnnestunud; kahvleid oli piisavalt, igaüks hoolitses ainult selle eest, et klaas või pits käes oleks. Nendes auras tuline kõrvetav punš.


  • Runebergi kook (soome keeles Runebergintorttu) on mandlite ja rummi või arrakiga maitsestatud silindrikujuline kook. See on kaetud vaarika- või õunamoosiga, mis on omakorda ümbritsetud suhkruglasuuri rõngaga. Kook on nime saanud Soome rahvuspoeedi Johan Ludvig Runebergi järgi, kes kuulu järgi armastas kooki süüa hommikusöögiks klaasikese punši kõrvale.