Punker

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • "Ma lähen alla," mõtles Georg oma toas. "Mida ma siit ülalt õige lootsin leida? Milleks olen ma üksi? Milleks mul on vaja end piinata lukustatud ukse taga selles sinikollases punkris, mille põrand on kaetud käsitsi kootud vaipadega, punkris, kus on nikkelveekraanid ja peegel, mis niisama halastamatult kui pimeduski sunnib sind tegema vaid ainult üht: vaatlema iseennast."
    • Anna Seghers, "Seitsmes rist", tlk Agnes Kerge, 1982, lk 295-296


  • Me jätsime liinile ainult tunnimehed ja katsusime endid ühte punkrisse pressida. Pastor pidas meile jumalateenistuse. Vene suurtükivägi lahmis mürske punkri ümber ja kaevikutele ja kaevikute taha metsa, nii et vahetevahel pidi pastor jutlustades karjuma, sest muidu oleksid tema sõnad mürsuplahvatustesse kadunud. Kui laulsime lõpulaulu, läks Erkkilä ja lükkas punkriukse lahti. Kui ta oma kohale tagasi tuli, ütles ta: "Laseme nüüd vankalgi kuulata, kuidas siin koraali lauldakse."
    • Antti Tuuri, "Talvesõda", tlk Ants Haljamaa, 1990, lk 61


  • Sam mäletas seda lugu. Sõdurid lasksid ühe maja õhku. Akendel lendasid vineerluugid eest ja siis tuli sealt kuulirahe. Baraki sees oli punker, kus olid peidus vietkonglased. Emmetti jutu järgi oli pilt nagu hunt ja kolm põrsakest. Seal vinguski üks põrsas. Kui barakk kokku varises, jooksis põrsas vingudes ringiratast. Keegi tulistas teda, aga ta kargles edasi, kuni kukkus surnult maha. Ja siis sai põrsast röövlipraad.
"Pole sul vaja seda kõike teada, Sam."
"Jah on."
"Sinu ettekujutus asjast on niigi kole. Ei hakka mina seda toetama."
"Kui sa ei räägi, siis ma just kujutan ette, et see oli koledam, kui see oli."

Luule[muuda]

meie teadmised kasvavad
ühest jääajast teise,
pinnasekihistused, teadvusekihistused:
igaüks iseenda missing link.

kas siin oleme väljaspool ohtu?
kas jõuame maas ja mullas
iseendale jälile,
kas leiame siin oma lõpu?

või peame veel sügavamale minema?
ükski punker pole küllalt pime,
ikka satume
omasugustele.