Mine sisu juurde

Rassism

Allikas: Vikitsitaadid
Peruu kunstniku Claudia Coca teos "Esmased segud ja teisesed ristandid" kujutab munade värvitoonide näitel nahavärvide erinevusi koloniaalvõimu aegse Ladina-Ameerika kastisüsteemis. Munadele on kirjutatud rassieristusterminid nagu "kvarteroon" ja "mestiits".

Rassism on inimeste rassilisi erinevusi tähtsustav mõtteviis või ideoloogia. Mitmesugused rassiteooriad on liigitanud inimesi vastavalt nende rassile "kõrgemateks" ja "madalamateks", millega on õigustatud ja põhjendatud teiste rasside hävitamist või nende eluviisi muutmist.

Proosa[muuda]


 • Esiteks olen sunnitud möönma, et olen paari viimase aasta jooksul rängalt pettunud mõõdukates valgenahalistes. Olen peaaegu jõudnud kahetsusväärse järelduseni, et vabaduse poole pürgiva mustanahalise suurimaks takistuseks pole mitte valgete ülemvõimu toetaja või Ku Klux Klani liige, vaid mõõdukas valge, kes väärtustab rohkem "korda" kui õiglust; kes eelistab negatiivset rahu ehk pinge puudumist positiivsele rahule ehk õiglusele; kes ütleb pidevalt: "Pooldan sama eesmärki kui teie, aga ma ei saa nõustuda eesmärgi saavutamise vahendiga, otsese tegevusega"; kes paternalistlikult usub, et ta saab seada tähtaja teise inimese vabadusele; kes elab müütilise ajamõiste järgi ning soovitab mustanahalistel pidevalt oodata "sobivamat aega".
 • Kinnine mädapaise ei parane, sestap tuleb see avada ja saata kogu oma inetuses õhu ja valguse loodusravile, ning samamoodi tuleb paljastada ka ebaõiglus koos kõikide pingetega, mis paljastamisega kaasnevad, avada see inimeste südametunnistuse valgusele ja rahva arvamuse värskele õhule, ning alles siis saab ebaõigluse terveks ravida.


 • Mitte ainult anonüümsetes kommentaarides, mõnes nurgataguses natsifoorumis või pseudonüümses sotsiaalmeedias, vaid Toompeal telekaamerate ees ja must-valgel suurtes päevalehtedes võib nüüd pea igapäevaselt lugeda selliseid silte nagu "homoteerull", "lilla", "pede", "tolerast", "igasugused murjanid", "jorisemised Meka suunas", "immigrantide negatiivne mõju rahvastiku kollektiivsele IQ-le"…
Oot, peatuge nüüd hetkeks. Apple'i juht on avalikult gei ja peakontori töötajatest on 36% esimese põlvkonna sisserändajad Californiasse. Eestis valitakse Riigikokku mees, kes varastab nende "homode ja immigrantide" toodetud telefone, uskudes seejuures, et tal on… sünnikohast või rassist tulenevalt kõrgem IQ?
 • Sten Tamkivi, "Napi paari aastaga on totaalselt ussitama läinud Eesti avalik mõtteruum", EPLi arvamusveeb, 11. mai 2015
 • Päris kolonisatsiooni algusest peale on valgete autorite tekstid rajanud musta naise kuvandit, mille lahutamatuks osaks on olnud ülim seksuaaltung ja vägivaldsus. [---] Need stereotüübid on imbunud nii sügavale kultuuri, et isegi mustanahalised ise on need üle võtnud. W. E. B. Dubois, üle-eelmisel sajandivahetusel tegutsenud sotsioloog, ajaloolane, kirjanik ja kodanikuõiguste aktivist, on nimetanud seda kummalist nähtust topelt-eneseteadvuseks, mis sunnib musta inimest end alati vaatama läbi teise silmade.


 • See, et meie lähedased ei ole viirusesse surnud või et meie riigis ei ole mustanahalisi inimesi orjadena peetud, ei tähenda seda, et mujal inimesed ei sure ning et rassism ei leia Eestis aset keerulistes ja võib-olla peidetud vormides.

Luule[muuda]

Mu rantšo rõdult on kaunis vaade,
üks neeger põldu künnab härjaga.
Me nahk on valge ja me teame -
me peame kohvis vaid suhkrut segama.

 • Jaan Tätte, "Kutse Guatemaalasse" (tuntud lauluna Väikeste Lõõtspillide Ühingu esituses)


Allikata tsitaadid[muuda]

 • Rassism on kõige tõsisem inimestevaheline ähvardus: maksimaalne viha minimaalse põhjendusega.
 • Kollektiivne hirm stimuleerib karjainstinkti ning toodab julmust nende vastu, keda karja liikmeks ei peeta.
 • Rassism ei ole kaasasündinud, see on õpitud. Mul on kaheaastane poeg. Mida ta vihkab? Uinakuid!
 • Võib-olla mõtlevad meie järeltulijad uskumatusega sellele, et me panime rõhku melaniini kogusele meie nahas, või meie silmade kujule või meie soole, selle asemel et märgata inimhingede unikaalseid isiksusi.
 • Kui valge mees kukub purjus peaga maha, siis on ta lihtsalt üks purjus mees. Kui seda sama teeb mustanahaline, on see kogu kuradi neegrite rass.


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel