Neeger

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Gambia neegrilapsed


19. sajand[muuda]

  • Ma tahan toonitada, et ma ei toeta praegu, ega ole ka kunagi varem toetanud sotsiaalse ja poliitilise võrdsuse loomist valge ja musta rassi vahel. Ma ei toeta praegu, ega ole kunagi varem toetanud neegritele valimisõiguse või kohtunikeks saamise võimaluse andmist, ega nende avalikesse ametisse valimist, ega sega-abielusid valgetega. Ning ma lisan sellele, et valge ja musta rassi vahel on füüsiline erinevus, mis minu arvates ei võimalda neil kahel rassil kunagi elada koos sotsiaalse ja poliitilise võrdsuse tingimustel. Ning kuna nad ei saa olla võrdsed, peab üks neist olema ülem ning teine alam, ning ma olen samavõrd kui iga teine selle poolt, et ülema positsioon määrataks valgele rassile.
    • I will say, then, that I am not, nor ever have been, in favor of bringing about in any way the social and political equality of the white and black races; that I am not, nor ever have been, in favor of making voters or jurors of negroes, nor of qualifying them to hold office, nor to intermarry with white people; and I will say, in addition to this, that there is a physical difference between the white and black races which I believe will forever forbid the two races living together on terms of social and political equality. And in as much as they cannot so live, while they do remain together there must be the position of superior and inferior, and I as much as any other man am in favor of having the superior position assigned to the white race.
    • Abraham Lincoln väitluses Stephen Douglasega 18. septembril 1858

Üks Neegri orri Amerikas, kes warrastuid asjo olli ostnud, sai sellepärrast kohto ette widud ja piddi piitsadega pekstud sama. Kui temma nüüd ütles, ta olla ilmsüta; sest ta ei olla jo mitte isse warrastanud, waid üksi warrastuid asjo ostnud, siis wastas kohtomees: „Se on ükspuhhas. Sinna olled teadnud, et need asjad warratud ollid, neid agga ommeti ostnud, ja saad se pärrast nisamma trahwitud, kui olleks sa isse warras."

Selle peale küssis Neeger: „Sawad siis walged innimesed ka selle eest nuhheldud, kui nemmad warrastuid asjo ostwad?"

„Kuidas muido?" wastas kohtomees. „Noh," ütles Neeger; „siis laske ka warsi minno perremeest piitsadega peksta; sest temma on kül teadnud, et mind Afrikast on warrastud, ja on mind ommeti ostnud."

20. sajand[muuda]

  • Objektiivne hinnang seni esitatud antropoloogilistele tõenditele ei luba meil õhutada usku rassilisse alaväärtuslikkusse, mis muudab neegrirassi esindaja kõlbmatuks saama oma osa moodsast tsivilisatsioonist. Kaasaegne elu ei esita inimkehale või -vaimule mingeid meile teadaolevaid nõudmisi, mille kohta leiduks anatoomilisi või etnoloogilisi tõendeid, et need käivad talle üle jõu.
Ameerika neegrit iseloomustavad jooned on adekvaatselt seletatavad tema ]][[mineviku ja sotsiaalse staatusega. Aafrika pinnasest lahtirebimine ning sellest tulenev vanade elunormide täielik häving, mida asendas ][[orjus]esse langemine ja kõik sellega kaasnev; järgnev organiseerimatuse periood ning ränk majanduslik võitlus karjuvalt ebasoodsates tingimuses seletavad piisavalt selle rassi alamat saatust, ilma et oleks vaja abi otsida päriliku alaväärtuslikkuse teooriast.
Lühidalt - on igakülgselt põhjendutud arvamus, et andes neegrile vahendid ja võimaluse, on ta täielikult võimeline täitma kodanikukohust sama hästi kui tema valge naaber.
    • Franz Boas, The Mind of Primitive Man, 1911, eestindus: Primitiivne teadvus, 2013, tõlkinud Margit Rennebaum, lk 318-319

21. sajand[muuda]

Mu rantšo rõdult on kaunis vaade,
üks neeger põldu künnab härjaga.
Me nahk on valge ja me teame -
me peame kohvis vaid suhkrut segama.

  • Jaan Tätte, "Kutse Guatemaalasse" (tuntud lauluna Väikeste Lõõtspillide Ühingu esituses)