Mine sisu juurde

Svjatlana Tsihhanovskaja

Allikas: Vikitsitaadid
Svjatlana Tsihhanovskaja, 2020.

Svjatlana Tsihhanovskaja (Sviatłana Cichanoŭskaja; valgevene keeles Святлана Ціханоўская, vene keeles Светлана Тихановская; sündinud 11. septembril 1982 Mikaševitšõs) on Valgevene poliitik, filoloog ja tõlkija. 2020. aasta augustist on ta Valgevene opositsiooni eestkõneleja eksiilis.

Sõnavõtud[muuda]

 • Ma saan aru, et ka mina võin iga hetk kaduda. Aga ma pean tegema, mida ma teen, ma ei saa peatuda, kuna tunnen oma maa tuleviku ees vastutust. Samamoodi nagu tunnetavad oma vastutust kõik valgevenelased, kes praegu võitlevad. Aga ma tean ka, et isegi kui ma ühel päeval kaoksin, jätkub liikumine ka ilma minuta.
 • Ma usun täiesti võimu vägivallatu ülemineku võimalusse. See, mis Valgevenes toimub, on meie valu. Me soovime selle põrgu meie maal lõpetada nii kiiresti kui võimalik. • Kaks kuud tagasi me ärkasime nagu tavalisel puhkepäeval ning sõitsime hääletama. Ja me kõik hääletasime muutuste poolt. Kaks kuud tagasi oli meie viimane tavaline puhkepäev. Me läksime tänavatele, et võtta tagasi oma hääled, ja saime selle eest kuulid, nuiad, vangikongid ja režiimi küünilise vale. Peksmise ajal küsivad nad meie käest: "Tahtsite muutusi?" Nad ütlevad meile: "Saite oma muutused."
Meie vastame: Need ei ole muutused. Te olete meid alati istuma pannud, aga nüüd hakkasite veel rohkem istuma panema. Te olete meid alati hirmutanud, aga nüüd hakkasite veel rohkem hirmutama. Te olete alati mehi peksnud, aga nüüd peksate ka naisi, lapsi ja vanureid. See on riiklik terror. Ja igaüks, kes pole veel otsustanud tulla üle rahva poolele, on terrori kaasosaline. Kuulutage avalikult, et te režiimi enam ei toeta. Pöörduge meie poole fondide, kirjade või isegi tuttavate kaudu. Kui te seda ei tee, tähendab see, et just teie kätega pekstakse praegu vanaemasid ja vanaisasid. Teie pärast ähvardati neid eile õhtul relvadega - võib-olla esimest korda pärast nende hirmsat sõjaaegset lapsepõlve.
 • Oleme palju kordi öelnud, et oleme valmis dialoogiks ja läbirääkimisteks. Kui vestlus trellide taga ei ole dialoog. Peksta omaenda rahvast pärast teatamist valmisolekust läbirääkimisteks ei ole dialoog. Lukašenka tapab oma tuleviku ja püüab tõmmata endaga kaasa ametnikke, jõuametkondi ja kogu valgevene rahvast. Kuid seda me ei luba.
 • Möödas on kaks kuud poliitilist kriisi, vägivalda ja seadusetust - meile aitab sellest. 25. oktoobril kuulutame välja üldrahvaliku ultimaatumi. Režiimil on 13 päeva aega, et täita meie kolm nõudmist:
1. Lukašenka peab teatama tagasiastumisest.
2. Vägivald tänavatel peab täielikult lõppema.
3. Kõik poliitvangid tuleb vabastada.


 • Aset leiab rahumeelne revolutsioon.
  • Svjatlana Tsihhanovskaja videokonverentsil Euroopa Parlamendile, Postimees, 26.08.2020, lk 12


 • Minu kallid valgevenelased, Belaruskalii, MTZ, Grodno Azoti ja teiste suurettevõtete töötajad! Teie olete uue, vaba Valgevene sümbol. Valgevene tulevik, aga seega ka meie laste tulevik sõltub praegu teie ühtsusest ja otsustavusest. Seepärast palun teid: jätkake ja laiendage streike, ärge alluge hirmutamisele, ühinege.
 • Me sunnime oma paleedesse sulgunud võimu kuulama meie häält, mille ta on meilt varasatanud.


Intervjuud[muuda]

 • Meil pole vahendeid, et võidelda režiimi vägivallaga meeleavaldajate vastu. Neil on relvad, neil on jõud, nii et jah, praegu tundub, et me kaotasime. Naasmine demokraatia juurde võtab plaanitust kauem.
 • Valgevenes soovivad inimesed näha tunneli lõpus valgust, mõelda päevast, mil lõpuks on kõik hästi. Ja kuna nad loodavad kiirele lõpule, ootavad nad nüüd fantastilist plaani, aga sellist plaani pole olemas.
 • Meie strateegia on end paremini organiseerida, panna režiim pideva pinge alla, kuni hetkeni, mil inimesed on taas valmis minema tagasi tänavatele, võib-olla kevadel.


 • Kui valimised viiakse läbi rahvusvaheliste vaatlejate silme all ja kui Lukašenko otsustab, et tal on moraalne õigus veel kord kandideerida ja kui ta need võidab, no siis on kõik selge, aga ma ei suuda sellist olukorda üldse ette kujutada. See ei ole võimalik.
 • Me ei taha kellestki sõltuda. Selles on küsimus. Me tahame olla iseseisev riik, kellel on head suhted kõigi oma naabritega.
 • Me võime luua majandussidemeid ka teiste riikidega. Mitte meie ei ole seotud, vaid režiim on loonud suhted, mis on muutnud meid sõltuvaks. Kui tuleb uus president, siis ma olen veendunud, et ta arendab uusi majanduslikke suhteid ka teiste riikidega, et me ei oleks sõltuvad ühest riigist.
 • Olen veendunud, et praegune režiim - ma ei saa öelda president, sest ta ei ole president valgevenelaste silmis, ta ei ole president rahvusvahelise üldsuse silmis -, praegune võim ei saa seda maad enam juhtida. See on selge, sest Lukašenko on nii ära lõigatud teistest riikidest, Lukašenko on poliitilises pankrotis, teda ei peeta kellekski, enamus Valgevenes ei pea teda kellekski ja tal tuleks praegu lihtsalt väärikalt sellest olukorrast lahkuda.
 • Mis stabiilsus see selline on? Stabiilsed repressioonid, stabiilselt madalad palgad, stabiilne inimeste mitteaustamine. See on meie stabiilsus.
 • Absoluutselt täpselt saadakse aru, et ajad tulevad rasked. Aga täna, mil põhimõtteliselt luuakse uuesti Valgevene rahvust, inimeste identiteet tärkab, ollakse uhked, et ollakse valgevenelased, nad on valmis leppima vähemaga materiaalses plaanis, et saada rahvuseks, et tulevikus hakataks seda rahvust austama.


 • Me oleme kogu aeg rääkinud, et me ei ole Venemaa vastu ning usun, et seda mõistetakse ka Venemaal. Aga minu, see tähendab valgevenelaste läbirääkimised Putiniga ei saa olla sellised, et teie koristate ära Lukašenko, meie anname teile riigi. Ei, mitte mingil juhul. Need läbirääkimised peaks olema selle üle, et Venemaa ei segaks ennast Valgevene asjadesse, annaks meile võimaluse ise oma tuleviku üle otsustada. Valgevene ei kao Venemaa kõrvalt kuhugi, müüri me ju ei ehita.
 • [Enda pidamise kohta Valgevene presidendiks:] Maksimum, mis ma enda kohta saan öelda, ma olen vabaduse sümbol. Sest minu poolt ju hääletati. Aga inimesed ei hääletanud minu kui tulevase presidendi, vaid üleminekupersooni poolt, kes oleks pidanud korraldama uued valimised. Seepärast olen nõus olema sümbol.

Välislingid[muuda]