Mine sisu juurde

Relv

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Relvad)
Anna Airy, "18-tolliste kahurite valamine Armstrongi relvatehases", 1918.
Věra Nováková, "Vaikelu" (1949)

Laozi

[muuda]

palju keeldusid ja tabusid on taeva all
    rahvas üha vaesub
rahval palju terariistu
    riigis kasvab segadus
inimestel palju andeid võimeid
    imeasju tehakse
seadusi ja käske vorbitakse
    röövleid vargaid palju saab

"Kalevipoeg"

[muuda]

Saagu, saagu, ma sajatan,
Saagu sind sõjariist surmama,
Terav raud sind tappemaie!
Saagu sulle salamahti
Mõõgast sündima mõrtsukas,
Valatud verest vaenlane

Draama

[muuda]

Proosa

[muuda]
 • Inimene pole muud kui pilliroog, nõrgim looduses; aga ta on mõtlev pilliroog. Tema hävitamiseks pole tarvis, et kogu maailm haaraks relvad; tema tapmiseks piisab aurust, veetilgast. Aga kui universum ta hävitaks, oleks inimene oma tapjast ikkagi ülevam, sest ta teab, et ta sureb, ja teab, mille poolest universum on temast üle, aga universumil pole sellest aimugi.


 • [Buckinghami hertsog:] Ma ei või teid enam näha, madame. Olgu! Ma tahan, et te minust iga päev kuuleksite. Missugune eesmärk oli teie arvates Ré operatsioonil ja liidul La Rochelle'i protestantidega. Rõõm teid näha! Ma tean hästi, et mul pole lootust, relv käes, Pariisi tungida. Sõda aga toob kaasa rahu, rahu vajab vahetalitajat ja see vahetalitaja olen mina. Siis ei öelda mulle enam ära, ma tulen tagasi Pariisi, näen teid ja olen hetkeks õnnelik. Tõsi, tuhanded inimesed maksavad minu õnne eest eluga, aga mis läheb see mulle korda, peaasi kui teid jälle näha saan!"



 • [Rincewindist:] Ta istus uuesti maha, tõmbas oma rüü üles ning võttis mõningase pingutusega jalast ühe soki. Seejärel pani ta saapa tagasi jalga ja kõndis natuke aega ringi, kuni leidis rusude vahelt pooliku telliskivi. Ta asetas tellise soki sisse ning viibutas seda paar korda kaaluvalt. (lk 245)
 • Rincewind mõtles järele ja hakkas siis otsustaval ilmel oma viimast sokki jalast võtma. "Poolikuid telliseid pole," ütles ta otseselt mitte kellelegi. "Peab liiva kasutama."


 • Igori lemmikrelv oli pisut iselaadi. Selle ots oli hõbedast (libahuntide vastu), küüslauke täis riputatud (vampiiride vastu) ja tekiriba sisse mässitud (kollide vastu). Kõigi teiste jaoks piisas tavaliselt tõsiasjast, et nui oli kahe jala pikkune ja massiivsest laukapuust.
  • Terry Pratchett, "Orikavana", tlk Allan Eichenbaum, 2004, lk 176


 • Kui sind rünnatakse rangelt-võttes-relvadega, on seis selge. Aga just rangelt-võttes-mitte-relvad hirmutavad noortel korravalvuritel kõhu lahti. Teiba otsa seotud lihakirved. Pikad orad ja lihakonksud.
Lõppude lõpuks oli see väikekaupmeeste, laadijate, lihunike ja sadamatööliste piirkond. Ja nii seisidki Vimesi ees kõverate ridadena mehed, kes kasutasid iga päev oma tööjuures rahumeelselt ja seaduslikult terariistu ja orasid, mille kõrval üks tühine mõõk näeb välja nagu mõne plika kübaranõel.
 • Terry Pratchett, "Öövahtkond". Tõlkinud Allan Eichenbaum, 2008, lk 273



 • Lavr ütles hästi vaikselt: "Kas sa ka tead, kelle poole meie relvad esimesena suunatud on? Kui tead, siis kohkud ära."
Ilja ütles: "Interventsionistide, kodanlaste, välismaiste sõjaväeüksuste poole."
Lavr naeris ja ütles: "Tööliste ja talupoegade poole. Nende poole, kelle eest sina Soome kodusõjas võitlesid. Oma tööliste ja oma talupoegade poole. Armetust rügamisest kurnatud streikivat töölist, põllumeest, kelle saak vägisi kuni viimase ivani ära võetakse. Neid olen mina relvaga sihtinud. Mitte kordagi kodanlast või välismaist sõdurit. Vene inimest. Sind," ütles Lavr Iljale osutades. "Sind, sinu naist, sinu peret."


 • 17. sajandi Euroopas, kui katoliiklastest aristokraadid pidasid pühakirja nimel lahinguid protestantlike aristokraatidega, ei usaldanud nad talupoegadele relvi, leides, et ohutum on võidelda palgasõdurite toel. Tänapäeva diktaatorid suhtuvad samuti oma kodanikesse valvsalt, just sellepärast moodustavad nad enda ohutuse tagamiseks kuninglikke kaardivägesid ja muid eliitjulgeolekuüksusi. Fašist aga loodab rahvamassi toetusele. Seal, kus kuningad püüavad rahvast alla suruda, fašistid hoopis õhutavad masse, et nende sõduritel jätkuks esimestena ründamiseks tahet ja tulejõudu.


 • Mida me kõik teha saame, on püüda olla allikakriitilisemad. Ma kõnnin iga päev tööle tulles mööda ühe hoiu-laenuühistu kesklinna kontorist, kes laenupakkumiste asemel on aknale välja sättinud vaktsineerimisvastaste raamatute eksemplarid, mida nad seal samas müüvad. Me ei pea kõiki relvi ära keelama, aga kõik loogiliselt seotud statistilised andmed näitavad, et kui relvi on vähem laokil, siis juhtub ka vähem tulistamisi. Lahendus ei ole üldine keelamine, aga potentsiaalselt tervisele kahjulike teooriate levitamine ei peaks olema salongikõlbulik.



 • [Aria:] Teesklen lihaste pingutamist ja ütlen: "Ja kui ta peaks meid üritama laadal takistada, on meil varuplaan."
[Rosie:] "Relvad! Nagu näiteks ... pannilabidas? Vispel? Ei, praepanniga piki pead!" (lk 56)


Allikata

[muuda]

Kirjandus

[muuda]

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel