Mine sisu juurde

Valerija Novodvorskaja

Allikas: Vikitsitaadid
Valerija Novodvorskaja.

Valerija Novodvorskaja (17. mai 1950, Baranavičy, Valgevene – 12. juuli 2014, Moskva) oli Venemaa liberaalne poliitik, inimõiguslane, ajakirjanik, publitsist ja endine Nõukogude dissident.


Intervjuud[muuda]

 • Praegusel Venemaal on oma sõnumit võimalik inimestele hüüda üksnes tuleriidalt.
 • Venemaal on palju inimesi, kellel on palju raskem kui minul ja kelle kohalik võim võib ühe liigutusega hävitada. Nende jaoks on ülimalt oluline teada saada, et nad pole ainukesed sellised nn värdjakesed, et maailmas on veel inimesi, kes julgevad nendest asjadest avalikult rääkida.
 • Selle taga, et Nõukogude Liit lagunes, oli paljuski õnnetäht. Partokraatidel sai villand, et musta kalamarja tohtis süüa vaid öösiti saunas. Neile meeldis kapitalism, sest siis sai briljante avalikult lastelastele pärandada, kartmata ebameeldivusi. Kuid neile meeldib kapitalism ilma demokraatia, rahva tahte ja konkurentsita – tagajärjeks on Ladina-Ameerika moodi tšekistide hunta.
 • Haritud inimene vajab vabadust, kirjaoskamatutele aga piisab ninaesisest. Intelligents ei saa niimoodi elada, meile on rohkem vaja, sest me päästame kogu aeg Venemaad. Nii paljud põlvkonnad on püüdnud Venemaad edutult päästa. Meie jätkame seda, sest me ei näe endale väljapääsu ilma Venemaata.
 • Mitte mingisse hingesügavusse ma ei vaata. Ma lihtsalt nean tšekistide huntat ja toetan režiimi vastaseid. Just jõudsin tagasi Gruusiast, kus seisin kõrvuti Mihheil Saakašviliga. See on Venemaal juba riigireetmine.
 • Saakašvili on tõeline läänelik riigimees. Temas peitub tõelist george-bushilikku energiat. Gruusia ehitab läänelikku ühiskonda, sellepärast Venemaa neile nii suure raevuga kallale kargaski: see korrumpeerunud Gruusia, kes oli neile elu läbi šašlõkki küpsetanud, tahab teha edukaid reforme ja astuda NATO-sse!
 • 9. mai pole mingi võidupäev, sest sõda fašismiga lõppes 8. mail. Stalin lasi kapitulatsiooni isegi teist korda alla kirjutada, et saavutada niimoodi võitu liitlaste ja Ida-Euroopa üle. Mida peaksid 9. mail tähistama need, kes jäid Nõukogude okupatsiooni alla? Kas eestlased peaksid tähistama teist järjestikust küüditamist?
 • Barack Obama ja Gordon Brown ei sõida Moskvasse, sest nad saavad aru, kui tobedad nad paistaksid, tähistades seal Stalini võitu.
 • Ehho Moskvõ on Gazpromi oma ja nad ei julgenud mind pärast viimaseid Moskva metroo terroriakte esinema kutsuda. Samuti võtsid nad mult eetriaja ära pärast Poola lennuki tšekistlikku likvideerimist. Nad andsid minu eetriaja kellelegi teisele, et ma ei saaks öelda midagi sobimatut. Kuid kuulajate eest pole pääsu, nad hakkasid helistama: kuhu Novodvorskaja on jäänud? Nüüd kutsuti mind kolmapäevaks, 5. maiks stuudiosse.
 • Eesti presidendil ei tasu Moskvasse sõita. Need tüübid, kes saavad raha Kremli propagandaeelarvest, kaevavad nüüd üles kõik, mis on seotud pronkssõduriga, et rünnata sellega president Ilvest.
 • [Ajakirjanik: "Isegi Mart Laar premeeris hiljuti president Dmitri Medvedevit."] Parem, kui ta oleks selle raha aknast välja visanud või vaestele andnud. Mis liberaalsetest reformidest te räägite? Medvedev räägib liberaalse riigimehe kohta imelikke asju, näiteks seda, et ta ei kavatse Saakašviliga suhelda, ning kiidab Abhaasia ja Lõuna-Osseetia annekteerimist. Miks ta räägib stalinismi hukka-mõistmisest, kui riiklikus metroos mängitakse stalinlikku hümni?
Läänel on lihtsalt vaja õigustust Kremliga koostöö tegemiseks, et saada naftat ja gaasi. Reeturlikkuseks on vaja argumente ja Medvedev pakub neid – jutt liberaalsetest reformidest sobib. Tegelikult ei usu läänes peale Mart Laari seda juttu mitte keegi.
 • [Demokraatlike reformide võimalikkusest Venemaal:] See pole usu, vaid püüdluse küsimus. Väga väike võimalus on, aga sellest ei tule midagi välja, sest rahvas on täiesti passiivne ja laseb endale palukesi ette visata. Praegu nõuavad inimesed, et Putin käiks ringi ja toidaks neid. Venemaal ei taheta teha teadlikku läänelikku valikut ja selline naabrus on Eestile väga ohtlik.
 • Eesti ärimehed hoidku parem Venemaast eemale. Niigi on Eesti, Ameerika, Inglise ja Venemaa enda ärimehed seal juba paljaks röövitud. Vaadake Hodorkovskit ja Lebedevi, kes istuvad vanglas ja kelle ärid on tšekistlik hunta omavahel ära jaganud.
Venemaale investeerimine oleks sama hea, kui kaevata oma raha imede põllul maa sisse, riputada soola peale ja uskuda, et sellest kasvab dollaripuu. Kuid tegelikult tulevad rebane ja kass Basilio, kraabivad raha välja ja riputavad investori jalgupidi puu otsa. Seda juhtub seniajani, kuni Venemaal pole kehtestatud läänelikku demokraatiat.
 • Mitte mingil juhul ei tohi Vene kapitali Eestisse lasta. Muidu ärkate ja märkate, et okupandid on tagasi tulnud, ainult mitte tankidega, vaid äriühingute kaudu.
 • [Soome ja NSV Liidu koostööst:] Mis koostööd te silmas peate? Kas Soome-Nõukogude sõda, mille tagajärjel Soome kaotas Viiburi?
 • [Tarja Halose ja Putini sõbralikest suhetest:] Tegemist on suure ettevaatamatusega. Seda diktatuuri ei tohi kindlustada, sest Soomel ei ole praegu uut kindral Mannerheimi. See armas soome naine ei sarnane minu arvates väejuhiga.
 • Kui asi käest lasta, siis kurjategija hakkab juba avalikult röövima. Gruusia sõda toimus just sellepärast, et kõik tundus olevat karistamatult võimalik. Venemaa vajab karme karistusmeetmeid, ainult siis saab rahvas aru, et midagi on valesti. Kui puhkama saaks sõita vaid Kuubale ja Venezuelasse, mitte aga Hispaaniasse või Itaaliasse, siis mõistetaks, et see, mis võim Venemaal on, puudutab ka inimesi. Muidu arvatakse, et inimesed võivad elada omaette ja võim võib teha, mis pähe tuleb.
 • Ma ei müü õnne retsepte, ei spetsialiseeru luiskamisele, mina räägin tõtt. Optimismiks alust ei ole. Optimistlikke lugusid toodavad vaid need, kellele selle eest makstakse või kes on lihtsalt piiratud.

Artiklid ja esinemised[muuda]

 • [Venemaa peab vabandama Baltimaade ees:] Jah, kõigi ees, kelle saatuse me lõhkusime, keda me vedasime enda järel põrgu. Baltikumi ees pole seni veel keegi pattu kahetsenud ja isegi okupatsiooni fakti ei tunnustata.
 • Probleem on selles, et sakslased, kes hukkusid Nõukogude Liidu territooriumil, nende järeltulijad on süüd vabandanud ja Saksamaast on saanud sõbralik, turvaline, ohutu riik, mis lunastab hommikust õhtuni oma süüd, eriti juutide ees.
 • Me peame kahetsema oma süüd meie poolt okupeeritud Balti riikide, okupeeritud ja genotsiidi alla sattunud Ida-Euroopa riikide ees. Tšetšeenlaste ees, keda Nõukogude Liidu kangelaste suure hulga andmise eest me saatsime (kodumaalt) välja ja mõningaid, kes ei suutnud käia, põletasime aitades maha. Krimmi tatarlaste ees, kõigi ees, kelle saatuse me väärastasime ja endaga põrgu kaasa vedasime.

Tema kohta[muuda]

 • Kolm inimõiguste eest võitlejat kavatsesid 7. novembril Moskvas korraldada väikse meeleavalduse poliitvangide vabastamise taotlustega. Aga kõik kolm vangistati enne demonstratsiooni algust. Kuid pärast lühemaid ülekuulamist lasti nad jälle vabaks. Pärast vabanemist tõi Valerija Novodvorskaja umbes 1 000 lendlehte, mida ta hakkas jagama Komsomolskaja metroo-jaama juures. Kui miilits teda lõpuks uuesti kinni võttis, oli tal veel umbes 50 lendlehte alles. Need viskas ta õhku, et miilits neid konfiskeerida ei saaks, nende pealkiri: "10 aastat terrorit + 30 aastat stagnatsiooni = 70 aastat Nõukogude võimu". Novodvorskaja toimetati miilitsa jaoskonda koos viie eraisikuga, keda kutsuti kaasa tunnistajana. Teda taheti vastutusele võtta huliganismi eest ja süüdistati prahi viskamises. Kuid ükski kaasakutsutu ei soovinud tema vastu tunnistust anda, mispärast pole selge, kas teda karistatakse, igal juhul lasti ta kolme tunni järel jälle vabaks.
  • "Ka Moskvas demonstratsioon 7. novembril", Eesti Päevaleht = Estniska Dagbladet, 31. detsember 1987, lk 4


Välislingid[muuda]