Mine sisu juurde

Ameerika

Allikas: Vikitsitaadid

Ameerika on kahest osast, Põhja- ja Lõuna-Ameerikast koosnev kontinent Maa läänepoolkeral. Kõnekeeles nimetatakse Ameerikaks ka Ameerika Ühendriike, mis ei ole kogu ülejäänud kontinendi suhtes kuigi kena. Ameerika sai nime maadeavastaja Amerigo Vespucci järgi, ehkki eurooplaste meelest avastas kontinendi hoopis Christoph Columbus, kes 1492. aastal saabus Ameerikasse ja üllatas kohalikke indiaanlasi, kes poleks arvanudki, et neid veel kuidagi avastama peaks.

Luule[muuda]

Impeerium on lääne poole teel.
On neli vaatust juba läbi saand
ja viies jäänud lõpetada veel.
On aja õilsaim võsu viimane.

  • George Berkeley, "Värsid väljavaatest viia Ameerikasse kunste ja õpetust" ("Verses on the Prospect of Planting Arts and Learning in America", 1726)


Sõidan autos kauni daamiga,
meile silma teeb
linn värvilise reklaamiga,
veri soontes keeb.

Teada saan, et ta on Erika.
Justkui oleks nüüd
avastanud ma Ameerika,
ime siis, et nüüd.
...
Äkki küsib minult Erika,
kauguses on pilk:
Armastad mind või Ameerikat?
Vastan silmapilk:

Ma armastan Ameerikat,
ma armastan Ameerikat,
ma armastan Ameerikat.


Proosa[muuda]

  • Olgu Ameerika asurkond vana või noor, kuid selle maailmajao kultuurseim riik, Peruu, paiknes just nimelt Kordiljeeride jalamil, seal, kus mäestik on kõige kõrgem; ent üksnes mäejalamil, mõõduka kliimaga, kaunis Quito orus.


  • Laske kõige hajameelsemal inimesel sügavasti mõtteisse vajuda, tõstke ta püsti, pange tema jalad liikuma ja ta viib teid eksimatult vee juurde, kui kogu ümbruskonnas üldse vett leidub. Kui te Ameerika Suures kõrbes peaksite kunagi janu kannatama, proovige seda eksperimenti - loodetavasti juhtub teie karavanis olema ka mõni professor-metafüüsik. Jah, igaüks teab, et mõtiskelu ja vesi on teineteisega igavesti paari pandud.


  • 92. Sest see, kes mõtleb, et piiramatu võim puhastab inimeste vere ja parandab inimloomuse alatuse, ei pea vastupidises veendumiseks tegema muud kui lugema kas selle või mõne muu ajastu ajalugu. See, kes on jultunud ja ülekohtune Ameerika metsades, ei toimiks arvatavasti kuigivõrd paremini ka troonil olles, kus õpitud tarkus ja religioon võivad aidata õigustada kõike, mida ta oma alamatele teeb, ning mõõk vaigistab kiiresti kõik need, kes söandavad tema tegudes kahelda.


  • [Kontinent on] suur tükk maismaad, mis hõlmab paljusid ühendatud maid, ilma et vesi neid lahutaks. Nõnda on Euroopa, Aasia ja Aafrika üks suur kontinent, nagu Ameerika on teine.
  • ...a large space of dry land comprehending many countries all joined together, without any separation by water. Thus Europe, Asia, and Africa is one great continent, as America is another.


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel