Emadus

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Julie von Egloffstein, "Emadus" (1833)
Susan Isabel Dacre (1844-1933), "Itaallannad kirikus", s.d.
Marie Sandholt, "Emarõõm" (u 1900)


Proosa[muuda]

  • Naiselt laste sünnitamist nõudes segatakse vahele naise ellu palju tõsisemalt kui kodanike tegevust seadustega sätestades: ükski riik pole kunagi julgenud coitus’t kohustuslikuks muuta. Suguakti ja emadusega on seotud mitte üksnes naise aeg ja jõud, vaid ka tema põhiväärtused. ("Materialistlik ajalookäsitus", lk 55)
  • On kuritegelik paradoks keelata naisele igasugune osalus avalikus elus, sulgeda tee mehelike ametite juurde, kuulutada ta võimetuks kõigis valdkondades ning usaldada talle siis delikaatseim ja tõsiseim kõigist üritustest, inimolendi kasvatamine. ("Ema", lk 385)
  • Naine on nõus elu andma vaid siis, kui elul on mõte. Ta ei saa olla ema, püüdmata osaleda majandus-, poliitika- ja ühiskonnaelus. Kahuriliha, orjade ja ohvrite ilmaletoomine ning vabade inimeste sünnitamine on kaks ise asja. ("Ema", lk 387)
  • Naisteajakirjad jagavad pereemale ohtralt õpetusi, kuidas nõusid pestes säilitada seksuaalne veetlus, kuidas raseduse ajal elegantseks jääda, kuidas sobitada koketerii, emadus ja majanduslikkus, ent kõiki neid nõuandeid kohusetruult järgides läheb naine peagi peast segaseks ja närbub. ("Ema", lk 388-389)


  • Emaduse algus on ekstreemsport.


  • [Rachel:] Tundsin end oma õnnetuses üksi. Muutusin üksildaseks, seega jõin natuke ja siis natuke veel ja siis muutusin veel üksildasemaks, sest kellelegi ei meeldi joodikuga aega veeta. Kaotasin ja jõin, jõin ja kaotasin. Mulle meeldis mu töö, aga mul polnud säravat karjääri, ja isegi kui oleks olnud, olgem ausad: tegelikult hinnatakse naistes vaid kaht asja, välimust ja emadust. Ma ei ole ilus ja mul pole lapsi, mis see minust teeb? Väärtusetu naise.

Luule[muuda]

peaminister usub
et kõikidel emadel on kullast süda
ketiga kaelas
et kõik emad on lugenud lastepsühholoogiat
et kõik emad tunnevad hästi sillateooriat ja lapse isa
et kõik emad elavad küttega korteris kus kraanist jookseb sooja vett
et kõik emad on hansapanga kliendid ja unistavad laenust
et kõik emad panevad kodus jalga spordipüksid ja võtavad kaalust maha
et kõik emad on õnnelikud et kõik emad on emaduseks valmis

  • Elo Viiding, "EMADEPÄEV", rmt: "Selge jälg", 2005, lk 20-24